ek besinlere başlama

asli_asli soruyor: 7

iyi günler. benim oğlum maalesef anne sütü alamıyor ve şu an 3 ay iki haftalık. sizce ne zaman ek gıdalara başlamalıyım ve ilk önce hangi besinle başlamalıyım. lütfen bana yardımcı olurmusunuz???

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


jildando

Oglunuz cok ufak, bence mutlaka bunu doktorunuza danışın. O size bir beslenme programı hazırlayacaktır.
Normal de 4 ayda yavas yavas ek gıdalara gecilebiliyor ama onu bile her bebege onermiyorlar, biz doktorumuzun yonlendirmesi ile 5- 5,5 aylıkken sadece tatmaya baslamıstık. 


oglumicin

4aylık olduğunda şu şekilde başlayabilirsiniz (biz bu yolu izledik doktorumuzun önerisiyle)
1. gün 1 yemek kaşığı sütlü pirinçli kaşık maması (30 ml su ile hazırlayarak)
2. gün 2 yemek kaşığı sütlü pirinçli (60 ml su ile)
3. gün 3 yemek kaşığı sütlü pirinçli (90 ml. su ile)
4. gün 4 yemek kaşığı sütlü pirinçli (120 ml su ile) - bu miktar tam porsiyon 1 öğün demek
5. gün 1 öğün sütlü pirinçli diğer öğünde 1/4 elma cam rendede rendelenir sadece suyu verilir
6. gün  1 / 2 elma suyu
7. gün 3 / 4 elma suyu
8. gün tam elma posasıyla birlikte
10. gün yoğurta başlanır önce çeyrek çay bardağı
11. gün yarım çay bardağı yoğurt
12. gün 3/4 çay bardağı yoğurt
13. gün 1 çay bardağı yoğurt ( tabi bu arada sütlü pirinçli akşam öğünü olarak devam eder, elma da ara öğün olarak aynı şekilde)
5 aylık olduğunuzda ise sebze çorbası ve kahvaltıya geçersiniz. benzer yöntemle yavaş yavaş alıştıra alıştıra... ( daha fazla bilgi isterseniz detaylı anlatırım bu kısmı da)
6 aylık olunca ise et ve yumurta giriyor devreye....
tabi anne sütü hep devam ediyor bu aşamalarda...
benim oğlum elma püresini başta kabul etmemişti.. çok pütürlü gelmişti.. ben bir süre hipp organik kavanoz mamasının meyve pürelerini kullandım hala da taze meyveye ek olarak kullanıyorum..
katı gıday ageçişte önemli konulardan birisi de her yeni besini bebeğe önce çok az miktarda verip alerjisi olmadığını görünce miktarı artırmak prensibi.. bir de 1 günde birden fazla yeni gıda çeşidi denememek..
kolay gelsin... iştahla yesin minik...


asli_asli

allah razı olsun oğlumiçin... gerçekten çok güzel anlatmışsın. doktorumun tevsiyesine tabiki de uyucam ama bunu yaşayan annelerden duymak daha çok güven veriyo bana... 5. ay için olanı da isterim. ama eğer sana zahmet olmıycaksa . tekrar çok sağol...


oglumicin

elbette yazarım ne demek..
5. aya gelindiğinde bebeğin artık bir öğünü sütlü pirinçli kaşık maması oluyor yukarıda da anlattığım üzere.. ara öğün meyve oluyor.. yoğurt ise sebze çorbasıyla birlikte veriliyor ( yine kendi sistemimizi anlatıyorumm farklı uygulama yapanlar da olabilir)
1. gün 1 orta boy patates + 1 orta boy havuç + 1 orta boy kabak (bu mevsimde kabak olmaz o nedenle brokoli kullanın kabak yerine) + 1 yemek kaşığı pirinç üzerini çok az su örtecek şekilde haşlanır, ocaktan alırken 1 yemek kaşığı zeytin yağı konulur ve altı kapatılır. sonra bu karışım makarna süzgecinden geçirilir yine aynı mantıkla bu çorba önce 1/4 çay bardağı ve yanında 50 gr yoğurt ile verilir
(oğlum makarna süzgecinden geçmiş halini yiyemedi ne yazık ki ben blender kullanmak zorunda kaldım ama önermiyorum doğrusu süzgeçten geçirilmesi)
2. gün aynı şekilde hazırlanmış sebze çorbasından yarım çay bardağı + yoğurt
3. gün 3/4 çay bardağı çorba + yoğurt
4. gün 1 çay bardağı çorba + yoğurt (bu tam porsiyon demek oluyor) ve günde 2 öğünü bu şekilde veriyoruz (çorba her zaman taze ve günlük hazırlanıyor)
7. gün yani 1 hafta geçince kahvaltı giriyor devreye
5. ay için kahvaltı tarifi ise (6. ayda bu da biraz daha değişiyor)
1 kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir (1 gece önceden suda ıslatılıp tuzu alınmış olacak)
+
2 çorba kaşığı tahıllı mama (5. ay için milupanın sütlü portakallı mısırlı kaşık maması var ya da 5-6 adet bebe bisküvisi (ben bebe bisküvisine karşı olduğum için hiç vermedim) ya da bebek ekmeği / ekmek içi
+
1 tatlı kaşığı üzüm pekmezi bulamaç yapılıp verilir.
bu süreç tamamlanınca yani bebek 5 ay 1 haftalık olunca günlük beslenme menüsü şöyle oluyor:
Sabah Kahvaltı
Öğlen çorba + yoğurt
Arada meyve
İkindi Çorba + yoğurt
Akşam muhallebi (sütlü pirinçliyle başlamıştık aynına uygun diğer kaşık mamaları da olabilir ben 7 tahıllıyı da kullanmıştım aslına her çeşidini denemiştim hala da deniyorum)
tabi bebek aldığı sürece anne sütü yoksa da devam sütü
Unutulmaması gereken bir nokta da katı gıdaya geçince bebeğe artık su da vermeye başlıyorsunuz.. ilk başlarda almak istemiyorlar suyu ama zamanla alışıyor ve kendileri su istemeye başlıyorlar..

Sebze çorbasını başlangıçta 3 çeşit sebze ile başladık çocuk tam porsiyona ulaştıktan sonra her gün yeni bir sebze ekliyorsunuz..yasak sebzeler ise 5. ay için bakla, patlıcan, karnabahar, pırasa, soğan..
ne kaldı geriye diyebilirsiniz onu da yazayım: bu mevsim için balkabağı, ıspanak, kırmızı pancar, kereviz, dere otu, maydanoz vb.

6. ayda ise özetle çorbalara günlük 50-70 gr arası kıyma ekleniyor, 3. haftada balık, 4. haftada tavuk.. haftanın 5 günü kıyma, 1 günü balık 1 günü de tavuk yiyorlar...gün aşırı yumurta sarısı yiyor, yumurta olmayan günlerde çekilmiş ceviz ya da tereyağı konuluyor bir de kahvaltı maması 6 aylıklar için uygun olan 8 tahıllı ballı oluyor (bu mamayı benimki daha çok sevdi:)

umarım yardımcı olabilmişimdir.. bizim katı gıda serüvenimiz genel olarak böyleydi.. bizimki yoğurdu 50 şer gram değil 100 er gram yedi hep çorbanın yanında..

şu an 8 aylık ve kilosu da boyu da çok orantılı ve akranlarının üzerinde.. yani bu beslenme sistemi bizzat tarafımızdan denendi ve başarılı olduğunu görüyoruz :) farklı yaklaşımlar da olabilir tabi katı gıdaya geçişle ilgili .. bizimki böyle gelişti..

aklınıza takılan bişey olursa sormaktan çekinmeyin.. seve seve yardımcı olurum... sevgiler... arseli

oglumicin,4 aylıkken ek gıdayı hangi öğünlerde verdiniz?


oglumicin

önce öğle öğününde verdim.. muhallebi tam porsiyona ulaşınca onu akşam öğününe geçirdim.. bu sefer meyveyi öğle öğününde verdim..
yeni başlanan tüm gıdalar önce gündüz veriliyor.. sebebi ise alerjik bir reaksiyon yaparsa verilen gıda, gündüz ortaya çıksın ve müdahale gerekirse doktora rahat ulaşılabilsin...


arseli

Teşekkür ederim :)Cevaplamak için Üye ol