iki çocuk arası 20 ay olacak sizce çok zorlanır mıyım deneyimli anneler yardımm:)

melikeninannesi soruyor: 10

bebeğim 11 aylık ve bir bebek daha düşünüyorum hatta belki de hamileyim aralarında 20 ay olacak inş. bu kadar yaş arası çocuk sahibi olan anneler zor mu yoksa beraber mi büyürler?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


adrian_sevcan_

ayyy ne güzel bende kızım 9 aylık olnca istiyorum hamile kalmayı. ama sezaryenliyim nasıl olacak baklım


ColukluCocuklu

bende bu sorunun cevabını çok aradım ama farklı görüşler mevcut en iyisi iç sesini dinlemek tıpkı benim gibi;) Benimkiler de kısmetse 23 ay fark olacak.


melikeninannesi

ya annemlere eşimin ailesine kalsa delilik hiç düşünme diyorlar biraz büyüsün falan ama ben çok seviyorum çocukları bi de birarada büyürler şimdi daha geç olsa aynı şeyler daha zor gelir gibime geliyor niyet ettik bakalım hayırlısı:)inşallah adrian Allah gönlüne göre versin seninde bende sezaryenliyim bişi olmaz herhalde:)evet sevde katılıyorum iç sesimi dinliyorum umarım pişman olmam:)seninki de hayırlı olsun inş.


ipek_35

Benim çocuklarım arasında tam 3 yaş var.Eğer ailen yada eşinin ailesi sana yardımcı olabilecekse hiç düşünme derim..Yok sen kendin bakacaksan çok zor derim.


adrian_sevcan_

evet iç sesi dinleme olayını tuttum :) kızkardeşimle aramda 2 yaş var ve anneme şükrediyorum bunun için.melikeninannesi

ipek ben bakıcam ama haftanın 2 günü yardımcı düşünüyorum annemlerde çok yakın bana zaten ama iki annemde şeker hastası faydaları ne kadar olur bilmem:)zaten sakın haaa diyip duruyorlar daha minik kızım diye bende tam tersini düşünüyorum tam 1. çocuk büyüyo rahata erdim derken tekrar hamile kalıp sil baştan daha zor geliyor böyle ikiside büyür Allah kolaylığını verir bende çocuk ve doğum defterini kaparım gibime geliyor:)


burcubrsn

ilk bebeğim çalıştığım için anane bakıcı destekli büyüdü..ikincisinde sehir değişikliği dolayısı ile anane babane desteksiz bakıcı ile dvm ediyoruz..aksamları ve hsonları yalnızım tabi..bi sekilde yoluna giriyor hersey..araları tam iki yaş

tabiki zorlukları var ancak yaş farkı az olunca daha iyi arkadas oluyolar, ilgi alanları aynı oluyo ve birbirlerini çok iyi oyalayabiliyolar, anne babayı çok bunaltmıyolar..ve de belki daha farkında olmadığı için kıskanclık olayı krktuğum gibi olmadı hiç..bundan sonra ne olur bilemem.. ikisini aksam aynı anda uyutuyorum..yemek programını birbirine çakısmayacak sekilde ayarladım vs.


dezavantajları ise biri hasta olunca diğeri de oluyo, büyüğün sesine küçük te uyanıyo daha doğrusu büyük oğlum kardesinin uyumasını pek istemiyo:) 
 
illaki ikinci çoçuk düsünülüyosa bence gözünü karartip az yaş farkının avantjlarından faydalanmak lazım..


melikeninannesi

aishwarya bende gezmeyi seviyorum gerçi evet bu yönden 2 çocukla gezmek bin kat zordur herhalde ama şimdi 1. büyütürken zaten evdeyim hasta olmasın diye pek çıkarmıyorum astımı var çünkü hazır eve kapanmışken bi tane daha istedim büyüsünler beraber çalışmayı da düşünüyorum çünkü:)burcubrsen çok güzel anlatmışsın daha net görebiliyorum şimdi olabilecekleri 4 yaş ara versem daha zor gelecek bana tam büyütüp rahata eriyorsun tekrar sil baştan o yüzden dediğin gibi gözümü karartıp yaptım bi delilik bakalım:)akarsum

çocuklarımın arasında 17 ay var ilk 1 sene gerçekten çok zor geçti çok yoruldum yardımcımda yoktu büyüklerden yardım edende yoktu.
 
şimdi bakıyorumda herşeye değer biribirlerini çok seviyolar oyun arkadaşı oluyolar.tabiki kavgalar oluyo.dışarıda birbirlerini koruyolar yemekte ikiside birbirine yemek yediriyo bütün işi bırakıyorum onları seyrediyorum.

mesela dün annemlerde şeker bulmuş büyük olan, küçükte istemiş abisi şekeri bölmüş kardeşine vermiş.kızda abisine teşekkür edip sarılıp öptü.

dezavantajlar var tabii önceden gezmeye sık giderdik artık ikisiyle mümkün deil dolaşmaya gitmek bizde anneme bırakıyorz öle çıkıyrz dışarıya.

sürekli gözetim altında tutman gerekiyo snye yalnız bırakamıyosun olurda birbirlerine zarar verirler diye


jildando

benimkilerin arasındada 2 yas 5 ay fark var. Yardımcım da yok kendim bakıyorum cocuklara.
Ben memnunum hayatımdan. ilk sene kolay gecti zaten, küçük 11 aylıkken yürümeye başladı, o dönemden bu zamana cok eğlenceli idi ama yorucuydu. Küçük olan çok hareketli, biraz da abla dolayısı ile öyle. O ne yapsa küçükte yapmaya çalışıyor cogunu becerebiliyorda. 18 aylıkken trambolinde zıplamayı başardı, merdiven kendi inip çıkıyor vs. Büyük olan küçüğü çok ileri taşıyor, ama sizede yorucu oluyor tabi biraz bu durum.
Tek çocukla gezmekte sorun yaşamıyorsanız iki çocukla da gezersiniz, çok da sorun olmuyor.
Son zamanlarda ise küçük iyice konuşmaya başladı, derdini ve isteklerini anlatıyor, ve anlıyor.
Ev ortamında pek sıkıntı yaşamıyoruz, dışarıda küçük pusetten inince biraz sorun oluyordu çünkü kaçıyordu, yavaş yavaş bundan da vazgeçti.
Yemek ve uyku saatleri ise aynı. Ayırmak çok kolay değil zaten. Biri ne yeserse öbürüde istiyor, biri hala oyun oynuyorsa öbürüde yatmak istemiyor vb.
Tabiki zor zamanlar oluyor ama biliyorum ki önümdeki bir sene içinde iyice oyun arkadaşı olacaklar, kendi aralarında da konuşmaya başlayacaklar.daha çok ortak ilgi alanları olacak. Mesela büyük olanı gecen sene cok az tiyatroya götürebildim çünkü küçük olanı götüremiyordum, ama bu sene beraber gidecekler. O zaman çok daha keyifli olacak herşey.Cevaplamak için Üye ol