Ankara daki özel okullar hakkında tecrübelerini paylaşıyorum

Whokuki soruyor: 10

2011 doğumlu oğlum bakici olayina karşı olduğum için1 yaşından itibaren Cankaya daki evimize yakın Guven Yuva ya gitti.Tam bir butik yuva olduğundan öğretmenine çok bağlandı kreş ini zamanla çok sevdi.Bu sene bir anaokuluna gönderip ilkokula orda devam etsin istiyoruz.Epey okul araştırdık. GOP Jale Tezer Koleji fiyat uygun 16bin civarı lakin anaokulu olarak cok tecrübesiz olduğunu düşünüyorum geçen sene olumsuz bir deneme yaşadık ve tamamen eledim.Nesibe Aydın bu sene 28 bin civarı ama hem çocuk bu yaşta servise binip saatlerce yol gitsin istemiyorum hem de bu fiyatta bir okula vereceksem Tevfik Fikret TED Bilkent e vermek daha mantikli geliyor.Arı koleji fiziki koşulları muhteşem ve saat 6ya kadar kendi öğretmeni ile etkinlikleri devam ediyor.Sporsal sanatsal etkinlikleri de oldukça iyi lakin fiyat aylık 2600TL aylık ve cankaya Üniversitesi mezunlarına sadece %15 indirim yapıyor .Gürcağ koleji hakkında hep güzel şeyler duydum ancak onların da anaokulu binası ilkokul binasından başka yerde dolayısıyla ilkokula daha rahat ve kolay geçiş yapabilmesi amacına aykırı olduğundan bunu da eledim.Odtu koleji saat 3 te bitiyor ve pahalı bunu direk eledim.Bugün tevfik Fikret ve yarın bilfen ve anafartalar ile görüşme yapacağım bakalım onlar ne durumda

Bu soruyu cevapla


61 Cevap


likeaburn

Merhaba ben de deneyimlerimi paylaşmak isterim, bir tane liseli diğeri de henüz ilkokulda iki tane kızım var. Biri anaokulundan beri Ted kolejinde diğerini Bilfen'den yeni aldırdık Ted'e. Kendi deneyimim ve arkadaşlarımın deneyimi açısından şunu söyleyebilirim isim ve ingilizce açısından, tanıdığı imkanlar açısından Ankara'daki en iyi okul Ted koleji. Tek sorun kalabalık olması ama biz eşimle çocukların kendilerini göstermelerini istiyorduk ve bu açıdan Ted kolejinin hayata daha iyi hazırladığını düşünüyorum çünkü okulda her imkan veriliyor ve kendi çabalarıyla da kalabalığın içinden ön plana çıkıyorlar. Bir başka arkadaşımızın çocuğu daha içine kapanık bir çocuktu ve bu kadar kalabalık bir okulda kaybolacağını düşünerek Blis'i tercih etti ve ben Blis'in öğrenci profilini çok beğenmesem de imkan, eğitim ve insan sayısı açısından onun için daha olumlu olduğunu düşünüyorum. Biz kendi çocuklarımızda Ted kolejinden hep memnun kaldık inşallah böyle devam eder.


bell

avukatolcay merhaba arı koleji ile ilgili olumsuzları paylaşabilir misiniz? benim de önokul için düşündüğüm yerlerden biri de önümüzdeki sen için. şimdiden teşekkür ederim.


Whokuki

Merhaba, umarım cevap vermek için geç kalmamışımdır.Arı koleji,fiziksel koşulları muhteşem olan bir okul.Ama bence önokul için uygun değil.Çünkü çok fazla sınıf var ve çocuklar orda kayboluyor.Öğretmenin çocuğun adını öğrenmesi,onunla iletişim kurması gecikiyor.Bireysel olarak ilgilenmiyorlar.Benim oğlum öğretmeninden nefret etti.Hiç gitmek istemedi.Öğretmenle konuştuğumda,çocuğumun nasıl biri olduğu hakkında hiçbir fikri olmadığını anlayabiliyordum.Duygusal yönü eksik bir okul yani.Bir de kreş ve önokul çocuklarını toplu halde tuvalete götürüyorlardı ki bu bence iğrenç bir yaklaşım.Güya sınıfta ingilizce öğretmen olacaktı lakin o sadece ders zamanı geliyordu.Okulu gezmeye gittiğimde de sınıfta hep tek birisi oluyordu.Yardımcı öğretmenler sınıfta, diğerleri çay keyfinde.Çocuğun montu kayboldu.Öğretmeni banane malına sahip çıksaydı dedi.

Veli portföyu de hiç hoşuma gitmedi.Çocukların bir çoğu olması gerekenden geri olduğulde, pofpoflanmak hoşlarına gidiyordu o kadar.Parayı veriyorum daha ne yapayım diye vicdanını rahatlatan aileler vardı.Misal oğlumun sınıfında 5 yaşında olup da hala cümle kuramayan ciddi ciddi henüz konuşamayan (!) çocuklar vardı aa ne okul ne aile bunu önemsemiyordu.Ben olsam destek alırım mesela, nedenini araştırırım.Belki de çocuk kreşte okulda yaşadığı bazı olumsuz şeyler yüzünden bu halde .Bilemem ama mutlaka önemserim.

Kıscası Jale Tezer de Arı'yı da Oya Akın'ı da bizzat denemiş biri olarak hiçirini tavsiye etmiyorum.Kolejler aileler için para tuzağı hepsi birbirinin aynı bence.Artık bu konuda netim.En güzeli devlet okuluna verip özel dersler ve kurslarla çok daha kaliteli bir eğitim sunmak.En pahalı kurslara özel hocalar bile 1 sene içinde 20 binde fazla para gitmez.

Benim oğlan 3 senedir ingilizce alıyor da ingilizce mi öğrendi Allah aşkına.Anca kağıt kes yapıştır öğretiyorlar o kadar.

Ted koleji filan zaten çok uzak bana.Çocuk dha 6 yaşındayken o paraları okula ödemek bana mantıksız geliyor.10 sene sonra  o parayla gönder Amerika ya en iyi üniversitede okusun.Ya da aç bir işyeri kendi işinin patronu olsun.Ted kolejine yaklaşık 1 milyon para döküp de okuttukları çocukları 40 yaşına gelmiş de hala bir baltaya sap olamamış akrabam var bizzat gördüm yani .Offf bir aile için ne kadar yıkıcı.

Hepimiz için hayırlısı olsun dostlar.


bell

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Geç kalmadınız, kızım 3.5 yaşına geldi hala veremedim kreşe. Arı da seçeneklerden biri gibi duruyor. Kalabalık olması beni de uzak tutan nedenlerden biriydi. Martta tanıtım günleri var, katılıp son kararımı veririm herhalde. Keşke daha iyi seçeneklerim olsaydı.


didemmina

Benim kızım Batıkent sınav kolejinde.cıddı anlamda memnun.hatta sımdı oğlumu yazdırmayı da düşünüyorum ama fıyat cok fazla.kızım ve Oğlum ıcın 45000 tl dedıler.ılkokul 1. Sınıf 24000...sırf çocuklarımın ıyı bır Egıtım alması ıcın açıkcası Eylül’e kadar iş bulmak zorundayım.yoksa kaydı geri cekecegım .ama her sınıfta ıng .ogretmenı var.kızım Sudan 2 .sınf ve cok ıyı ıng konuşuyor.tabı ondan daha iyiler daha fazlaumutyigit

Batıkent kaynak koleji ve batıkent uğur koleji ve metod koleji hakkında yorum yapabilecek olan var mı?


bushr94

Bu konuyu güncelleyebilir miyiz? Yazan kişilerin şimdiki tecrübeleri nasıl? Ankara'ya taşınacağız ve henüz semt seçmedik. 


cfka

Atael kolejindeyiz ana sinifindan beri. 2. Sınıftayız memnunuz.cariaaa

batıkent doğa kolejindeyiz. 1. sınıfa gidiyor. 


dagevi

selamlar...

oğlum 5.sınıfta, 1.sınıfa başlayacağı zaman uzunca bir araştırma sonrasında Oya Akın Kolejine karar verdik ve 2 sene oraya gitti. Çok iddialı olmayan, öğretmen profilini emeklilerden seçen bir okul. 

2.sınıf sonrasında ingilizce tek bir cümle bile kuramayınca başka okul arayışımız oldu ve Yıldız Sınav kolejine başladı. Bu 3.sene. İletişimleri başarılı, ingilizce konusunda da oldukça iddialılar. Yalnız yazılı notları çok yüksek olduğu halde diğer okulların bursluluk sınavlarında oldukça vasat sonuçlar alıyor; bu da beni mevcut sonuçların balon bir başarı olmasından endişe ettiriyor. Diğer okullardan farklı olarak cumartesi okulu mevcut, ana paraya dahil. 

İki okulu kıyaslarsam, akademik olarak Oya Akın Koleji, Yıldız Sınav'ın yanına bile yaklaşamaz. Ancak okul ücreti beni bu sene oldukça zorluyor, eve yakın ve ücreti daha makul bir okul seçip, ingilizceyi de dışardan desteklemek doğru bir seçim olur mu yoksa çocuğun severek gittiği okuldan almak kumar mı olur, ikilemdeyim. Kampüs koleji eve oldukça yakın, uygun da. Üstelik bir de küçüğüm var, ikisini birden oraya göndermek gibi bir seçenek de var, ama çok kararsızım.Cevaplamak için Üye ol