Ventrikümegali

aicha_hero soruyor: 7

c.tesi detaylı usgye girdim, tanınan bir prof.muayenehanesinde.İçimdeki kıpırcanın beyninde asimetrik borderline Ventrikülomegali teşhisi koydu, Beynindeki bir sıvı değeri sınırın cok az üstünde.Riskimin %3 olduğunu söyledi.Çapada tekrar toplantıya cağırdı orda da Atıl Yükselle birlikte yine aynı teşhis koyuldu ve amniyosentez yapmam önerildi.Keza kendi doktorumda aynı şeyi önerdi ve testi 2 gün önce yaptılar, sonuclar 20 gün sonra belli olacak.Ben nasılım travmatik bir sürec gecirdiğim kesin, 5 ayrı doktorda ki cocuk nörolojiside dahil,riskin düşük git alısverişini yap telkininde bulundu.Canımı sıkan doğumdan sonra miniğin takibde olacağı.İçimi rahat tutmak istiyorum hersey güzel olacak diye söylüyorum ama o ama var ya cok ağır ya :(Hiç başından böyle bir sürec geçiren oldu mu?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


elajan

Tam olarak ayni durumda degildim ama amniyosentez sonrasi o 20 gun var ya...gercekten cok zor gecti...seni cok iyi anliyorum ama doktorlari dinlemeni tavsiye ederim. Risk cok dusuk diyorlarsa cok dusuktur...hic moralini bozma ve hamileligin tadini cikar. Sevdigin insanlarla birlikte sevdigin seyleri yap. Aklina negatif seyler sokacak kimseyle konusma..
20 gun sonra guzel haberlerini bekliyoruz ;))


ozlemdemir

Merhaba, hamileliğimin 4. ayıydı sanırım detaylı usgye girdiğimde ventrikül ölçümünde normal sınır 7 mm olarak kabul edilen bir değer 9 ya da 10 çıkmıştı.Üst değer de 10 du. Doktorum çok ince elenip sık dokunduğundan çok küçük bir ihtimal olduğunu diğer her şeyin normal oldupğunu panik olmamamı söyledi ama gel sen bunu bana anlat. Zaten 2 aylık hamileyken düşük tehlikesi atlatmıştım. Sonraki 5 ay tam bir moral bozukluğuyla geçti. İnternetten araştırmalar şunlar bunlar derken en ağır vakaları göre göre iyice moralim bozulmuştu. Kızım doğduktan sonra yok kafası niye büyük, yok neden öyle duruyorlarla geçirdim 2 ayı. sonra bıngıldak kapanmadan sanırım 2 aylıktı bıngıldaktan usg ile baktılar ve her şey normaldi ve ondan sonra deriiiin bir ohhh çektim. Tabii ki hamileliğim hatırlamak bile istemediğim bir süreç, sürekli endişe içinde ya en kötüsü olursa ne yaparım sorularıyla ve tam bir hasta psikolojisiyle geçti. Ama hepsi boşunaymış. Keşke o endişeleri boş verip tadını çıkarsaymışım diyorum şimdi. Aicha amniyosentez sonucu umarım normal çıkar ama doktorların düşük bir risk dediyse eğer onlara güven ve tadını çıkarmaya bak. İnşallah sapasağlam ve sağlıklı olarak alırsın bebişini kucağına, tekrar geçmiş olsun.


aicha_hero

Arkadaşlar desteğiniz için çok teşekkür ederim, az önce doktorum aradı.İlk 3 günde cıkan sonuçlar temiz cıkmıs Allaha Şükür.Tabi 20 gün sonrası asıl önemli olan, ardından da diğer kontroller temiz cıkar.Sevgili özlemdemir senin adına cok sevindim hiçbir şey cıkmaması muhteşem.İnşallah bizde de aynısı olur.


ikicocukannesi

oglusumda perde parmak suphesi vardı, parmakları detaylı ve normal usg'de hicbir zaman net olarak sayılmadı. bu suphe ile gebeligimi gecirdim. oyle olsaydı operasyon gecirecekti dogduktan sonra.

kızımda da 24-25. haftadan sonra amniyo sıvısı kacagı basladı, erken dogum olacagı kesinlesti nitekim de erken dogdu.

bu iki tecrube ile;

yaptıgım :

- olabilecek ihtimalleri bilmek, bununla ilgili onlem almak. ornegin : iyi bir cocuk cerrahı arastırmak. kontak halinde olmak, durumu onceden bildirimek.

- mumkun oldugunca notr kalmaya calısmak. ne cok iyimser ne cok kotumser olmak. olabilecek kotu durumlara karsı hazırlıklı lakin hep olumlu dusunerek.

yapamadıgım :

- cok iyimser olmak. oh demek. endiseli bir bunyem var. hicbir zaman cok iyimser olamadım, oh diyemedim. tavsiye etmiyorum endiseli olmayı.

onerim : baska bir noktaya odaklanmanız. baska bir sey olunca insanın zihninde endise azalıyor. tarafımdan bir cok kez ispatlanmıstır:) ornegin keyifli bir kitaba baslamak. cocuk yetistirme ile alakalı hayal kurmak, bebek bakımı ile ilgili arastırma yapmak gibi. ne kadar cok kafanızı dagırmayı basarırsanız ic huzurunuz o kadar fazla oluyor.

not : kızım sekiz gun yogun bakımda kaldı, erken dogum yuzunden bir sıkıntı yasamadık, hazırlıklıydık. yenidogan yogun bakım unitesi olan ozel bir hastanede dogum yaptım. ne goz ne akcigerde bir hasar olusmadı.(onlem almanın faydası)

not 2 : oglusumun dogumuna cocuk cerrahı da girdi. meraktan epidural anestezi istedim. illa parmaklarını gormeliydim o dakika. dogum gerceklesir gerceklesmez, dr on uzerinden on puanladı ve on parmagı var birbirinden ayrık diye bagırdı. bende bire bir saydım daha o dakika:))

not 3 : tum supheler bosuna cıktı.

sans bize guldu,
darısı size,
saglık ve keyifle.


adilcan

ben anestezi doktoruyum bana doğumda anestezi verecek daha doğrusu epidural yapacak arkadaşımla pediatrik kardioloğa gitti fetal eko yaptırmak için çünkü malum biz anestezistlerde anamoli oranı yüksek :(. fetal eko da VSD gördüler. tabii ben hemen milyonlarca senaryo çizdim bebek doğuyor hemen kalp ameliyatı falan diye... annelik ve doktorluk ayrı şeyler anne olunca doktorluk yapamıyorsun bebeğin konusunda cool hiç olamıyorsun. hele benim gibi açık kalp cerraisinde çalışıyorsanız aklınıza her türlükötü olay gelmesi mümkün maalesef çok bilmek böyle durumlarda iyi değil neyse .. amniyosentez iyi çıktı ama biliyorum bu bozukluk amniyosentezde sonucu etkilemez kahrolarak 20 gün geçirdim.. 20 gün sonra tekrar fetal eko yapıldı ve kalbindeki delik kapanmış bulundu ama bu dönemde ben ağlamaktan harap oldum sonra da tansiyonum çıktı ve bebek 34 haftalık düşük doğum ağırlılı olarak alındı.  ben şimdi geriye bakıp diyorum ki keşke bu kadar harap etmeseydim kendimi o zaman tansiyon problemim olmaz oğlum erkenden çıkartılmak zorunda kalmazdı. neticede diyeceğim şu içinizi rahat tutmaya çalışın sizin durumunuz amniyosentez ile sonuca ulaşacak durum umarım sonuç iyi çıkar bebişinize kavuşursunuz sağlıkla...bu arada elden geldiğince rahat olmak pozitif olmak gerekli..sevgiler


miyaow

merhaba sonucunuz ne çıktı? çok merak ettim. umarım haberler iyiydi.


aicha_hero

merhaba

Test sonucum temiz cıktı ama sonuca rağmen beyindeki durumunda düzelmesi gerekiyordu 28.haftamda tekrar detaylı usgye girdim başka bir prof.da, yapılan kontrolde beyinde kıvrımların oluştuğunu o dönemde bu tarz bir durum oluşmuş olabileceğini ama suan herhangi bir sorun gözükmediğini belirtti, dünyalar benim oldu.Ama yinede doğumdan sonra kontrol amaclı cocuk nörolojisine gitmeyi düşünüyorum.
İlginiz için cok teşekkür ederim, cok zor bir sürecti atlatamayabilirdik, önemli olan şimdi sağlıkla kucağıma almak..Cevaplamak için Üye ol