Erkek bebekte idrar yolu enfeksiyonu

egebebekk soruyor: 10

Merhabalar,

geçenlerde oğlumun nefesinde ve idrarında aşırı bir koku olduğundan bahsetmiştim. Bugün doktora gittik. İdrar tahlili yapıldı ve idrarında bayağı bir lökosit çıktı. İdrar yolu enfeksiyonu olmuş. Doktor Zimaks diye bir ilaç verdi ve 10 gün sonra tekrar kontrol edeceğiz dedi. Eğer iltihap tekrarlarsa o zaman sünnet olması gerekiyor dedi. Şu an bu hastalık sürecinin daha hızlı iyileşebilmesi için alabileceğim ek önlemler var mı? Ve bu enfeksiyonun tekrarlamaması için nelere dikkat etmemiz lazım? Şimdiden teşekkürler :))

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


february

bence sünnet yaptırın..çok sağlıklı..yani büyüyünce sünnet yapmak,tören yapmak isteyebilrsiniz..ama erkek çocukları doğduktan 3ay sonra sünnet olmalı diye düşünüyorum...töreni,büyüyünce yine yaparsınız..


egebebekk

Ben önceki yazımda yazmıştım zaten, şu ana kadar sünnet yaptırmamamızın nedeni oğlumda hidrosel olması. Dolayısıyla eğer hidroseli 1 yaşına kadar geçmezse hem sünneti hem de hidrosel ameliyatını birlikte olacak. Ben de sünnetin çok sağlıklı olduğunu düşünüyorum. Sevgili ketrin, dün Lökosit esteraz değerinden bahsetmiştin ya, ben eve gidince sonuca baktım. Şöyle bir şey yazıyordu: Lökosit(L.est): Negatif (-) Ben bu değer esteraz değeri diye düşündüm. Tahlilde sadece iki değerin üzeri işaretliydi. Bunlar da "Görünüm: Bulanık ve Lökosit: Bol" yazan değerlerdi. Biz antibiyotiğe başladık, salı günü tekrar doktora görünecek, o zaman kültür de yapılmasını isteyeceğim. Umarım sıkıntılar biter. İyi dilekler için teşekkür ederim :))


ketrin

sevgili egebebek bende tam bundan bahsetmiştim. nasıl Lökosit esteraz Negaztif olurda idrarda lökosit bol olur. Ben kızıma her ay idrar tahlil ve kültürü yaptırırım hiç böyle bir tahlil görmedim canım inan bana. Çocuğun enfeksiyonu idrar yollarından değil bence öyle olsa bu değer negatif çıkmaz, çıkamaz.Sen diğer gideceğin doktorla bu durumu zaten paylaşırsın ve bundan sonra bu yolda hareket edersin. onun minicik bedeni yanlış tedavilerle hırpalanmasın. Sevgiler


egebebekk

İşte tam da bu durum benim kafamı çok kurcalıyor. Belki de boş yere antibiyotik veriyoruz. Belki de başka bir problem var. Ne yazık ki burada ne doğru düzgün bir hastane ne de doktor bulabildik. :((


ketrin

nerede oturuyorsunuz acaba? belki tavsiye edebilirim biriniegebebekk

Maraş'ta oturuyoruz.


ketrin

Anladım orada tabiiki bildiğim kimse yok. Özel hastane olarak bilindik bir yer varsa faydası olur belki ama siz zaten araştırmışsınızdır.Aslında mevzu iyi hastane değil,iyi ve anlayışlı doktor bulmak...


egebebekk

Bence de, bizim açıkçası burada gitmediğimiz özel hastane kalmadı. Hepsine gittik fakat tam olarak içimize sinen olmadı.neretva

Sünnet olmadan önce ürolog derisini geriye çekip biriken göstermişti, şok olmuştum. Her gün yıkanan çocuktan neler neler çıktı. Ama siz yapmalı mısınız bilmiyorum. Çünkü doktor lokal anestezi altında cımbız gibi birşeyle yaptı bunu. İsterseniz doktora sorun.


umutyigit

erkek bebekte kolay kolay idrar yolu enfeksiyonu olmaz diye biliyorum. ayrıca doktorunuz eğer iltihaptan şüphelendiyse mutlaka kültür de yaptırması ve ona göre antibiyotik vermesi gerekiyordu. idrarda üreme olmazsa tahlili tekrar ettiriryor deriden bulaşmış olabilir diye.

 

çok büyük ihtimalle sünnet derisinde birikenleri idrar yolu enfeksiyonu gibi algıladı doktor. ayrıca pipinin ucunu kendiniz temizkemeyin ve sıyırmayın dedi doktorumuz.

en iyisi sünnet ettirmek.

 

ıslak mendil kullanmamak. çocuğun alt temizliğini ılık sabunlu su ile yapmak.

iye de çocuk işerken çok rahatsz olur ateş olur kusma olur.

bunlar olmadan da gelişebilirmiş ama erkek çocukta iye olması çok zormuş.

 

geçmiş olsun.

antiibiyotiği yarıda kesmeyin tamamlayın ve bitirince tam idrar tetkiki ile üdrar kültürü verin.

göreceksiniz tertemiz çıkacak.Cevaplamak için Üye ol