boğaz enfeksiyonu

memet78 soruyor: 10

Oğlum 3 yaşında ,perşembe boğazım ağrıyor dedi,hastaneye gittik nova cevit iğne yaptılar ve antibiyotik verdiler.cuma sabahı boğaz tamamen şişti sağ ,solda bezeler çok büyüdü ,başka hastaneye gittik,bu arada sürekli ateş devam ediyor,burada zinnatın antibiyotiğini ve dolven  verdiler cuma ,cmts kullandık.
           Cmts akşam yine gittik,antibiyotik şurubu kesip zinnat iğne 750 mg verdiler 5 tanesini yaptırdık hala aynı,hastaneye gittik muayeneden tahliller istendi,ultrason isteDi boyun ve tüm vucut,kan testi,idrar testi,( kanla ilgili 2 test daha var  bunlar perşembe günü çıkacak )sonuçlarda,dalak 95 mm normalin üst sınırı diye çıktı,doktor enfeksiyona bağlı dedi.diğer değerlerin normal oldğn söyledi ve serum verdi içine 1 gr antibiyotik kattılar.Devamında ise 6 adet nova 500mg antibiyotik iğne damar yolundan verilecek dedi.dün gece ve bu sabah yaptırdık,boğaz şişlikleri ilk günden birazdaha az ama ateşimiz hala devam ediyor dolven yada kalpolle düşürüyoruz...çocuğun sürekli burun akıntısıda var ve burundan nefes alamıyor yattığında horluyor bazen burun kapalılığından nefes alamayım sürekli yattığı yerde kıvranıyor,,,,Bu olanlara rağmen araştırma hastenesine gidelimmi bunu düşünüyoruz.Teşekkür ederim. 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


MineAda

Çok geçmiş olsun umarım oğlunuz iyileşmiştir.

Bizim doktorumuzun bir kere hastalandığımızda ateşin verdiği ilaçla 48 saate kadar düşeceğini düşmezse penisilin vurması gerektiğini söylemişti. Aynı hastalık mıdır değilmidir bilemiyorum tabii.


memet78

Sağolun

Şimdi iğnesinin 5 incisini yaptırdık,doktorun yanına gittik,kbb ye gidin dedi orada boğaz kültürü aldılar,nova iğneyi kesip penisiline başladılar,iğnelerden kurtulamadık.İnşallah penisilinler bizi iyileştirir..
      Bizdede hata var doktordada keşke önce KBBye gitseydik,biz çocuk doktoruna gittik.


ikicocukannesi

igne novasef mi?
cok gecmis olsun,
benzer bir bogaz enf. baglı gereksiz antibiyotik alımından kızımın karaciger enzimleri mahvoldu, ornek olması babında deneyimimi okumanızı oneririm.
uf.memet78

evet novaseft 500mg idi.ikicocukannesi

bizim kullandıgımız,
beraberinde ustteki linkte yazdıgım ilaları da alınca karacigerimiz mahvoldu,
dr'unuzdan karaciger enzim testi isteyin derim.
gecmis olsun yeniden.


memet78


sağol
dün son testi olan boğaz kültürü nü gösterdik temiz çıktı..dediğiniz gibi dr. karaciğer için test istedi AST ,ALT...BUNU YAPTIRDIK sonucunda ciğerlerin etkilenmediğini söyledi,,şu anda oğlum iyileşti,son 2 iğnesi var.
 Sonuç: knada EBV VCA Igm  denen bir virüs olduğu ortaya çıktı,bu virüs hastalığı ağırlaştırıyormuş,ama çocuk iyileştiğinde vucuttan gidiyor.tedavi edilmediği yada geç edildiği durumda,karaciğer ve vucutta biçok yeri etkiliyor,daha ilerisi çok daha kötü sonuçlara gidebiliyormuş,,allah tüm çocukları kötü hastalıklardan korusun .


ikicocukannesi

memet78 size yazdıktan sonra gercekten saka gibi ama oglusumda hastalandı. bogaz enfnu yine. sormayın basımıza geleni...

kulturu beklemeye kalmadan penisiline basladık ne yazık ki. ptesi kultur icin tekrar gidecegiz. atesimiz cok yuksek oldugu ve havale gecirme riskimiz oldugu icin bir an once mudahele edilmesi gerekti oglusuma. ilk doz penisilini dun gece yaptırdık.  simdi ben dogru mu anlamısım, rica etsem yazar mısınız?

EBV VCA Igm diye bir virus hastalıgı agırlastırmıs oyle mi? bu virus sıradan bir hemogram da ya da crp de bulunuyor mu yoksa ozel olarak bu testi istemek gerekiyor mu?

cevaplarsanız minnettar olacagım,

sorunsuz atlatmanıza cok sevindim. alt ve ast'de sorun cıkmamasına ayrıca sevindim.ikicocukannesi

ben biraz arastırdım, ayrıca test istemek gerekiyormus, opusme yoluyla bulasıyormus daha cok bu virus. tehlikeli olmamakla birlikte hastalıgı agırlastırıyormus ama.

dr'uma ulasamadım, ona da danısacagım.


memet78

geçmiş olsun inşallah oğlun iyi olmuştur.msj nı geç okudum cevabını bulmuşun zaten kusura bakma.tekrar geçmiş olsun.çocukları öpücükten değilde ıslak öpücükten koruyun,ben yapmam ama dayıları falan artık dikkat ediyorum..Cevaplamak için Üye ol