Çocuğunuzun üzerinde 'diğerleri'nin etkisine kadar?

busraa soruyor: 10


Benim en çok ürktüğüm konu bu aslında.Konu- komşu, anneanne, babaanne,yenge
, teyze.. (nedense hep kadınlar) sizin çocuğunuza davranış şeklinize ne kadar saygı duyuyor?
Çocuğu tutuşundan tut yemek yedirişine kadar annenin her hareketine eminim diyecek lafları vardır bu diğerlerinin.Kendileri tecrübeli ya!
Benim çocuğuma yapılmasını istemediğim bir şeyi tutar 3.bir şahıs yaparsa, (yeni doğmuş bebeğe şekerli su vermek, emziği tutsun diye emziği bala batırmak, tv karşısında oturtmak vs vs..) Veya ben birşey yapmasını istemediğim zaman 'aa aman bırak canım yapsın çocuk' gibi cümlelerle beni devre dışı bırakma eylemlerinde bulunmaya kalkarlarsa ben savaş ilan ederim :)
Tüm bunların yaşanmaması için her an tetikte durmalıyım galiba, her an bir çatışma çıkabilir!
İnsanı ne kadar geren bir durumdur bu!! Abartıyor muyum??

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Tunam10

feriha seni çok iyi anlıyorum. aynı tedirginlikleri ben de yaşıyorum. hatta bunu http://www.nurturia.com.tr/questions/4fea5040-5c8e-4345-ae33-9d68018a2bf7/1/bebisimi-kendim-buyutememenin-bana-verecegi-dayanilmaz-agirlik-ile-nasil-basa-cikarim sorumda dile getirmiştim. yorumlara bakabilirsin.
yardım konusunda sosito'ya katılıyorum. ama sonuçta bebek bakımında tüm yardımlara açık olmakla birlikte bebişimi eşim ve benim doğrularıma göre yetiştirmek isterim. mesela bende sigara, televizyon gibi konularda takıkım. bununla birlikte 11 haftalık hamilesin. bence şimdiden içini karartma. bugünlerinin tadını çıkar canım. hamilelik çok keyifli. bunları düşünecek çok vaktin olacak:)


busraa

teşekkürler sosito, aslında insanlara fazla tepki verirsem yardımsız kalacağımın da farkındayım, sakin olmak lazım galiba... Bebeği aşırı sahiplenme duygusu olsa gerek...


busraa

teşekkürler sunam, kararlı olmak, sabırlı olmak, sakin olmak, benim hey heyler gelmiş bugün hehalde nerden aklıma geldi bunlar ...:)


Tunam10

:)) olur öyle. hormonlar diyelim:))
ara ara bende neleri takıyorum kafama.
inan hamileliğimin biteceğine üzülüyorum ben de.
güzel bir hamilelik geçirirsin inşallah.


kuzenyas

en klasik kayınvalide yaklaşımı "senin sütün yetmiyor, mama yapalım"dır. ya da bebek istedikleri gibi gürbüz değilse "sütün sulu"dur:))
dedikodu gibi  oluyor ama...bizimkiler benim bebeklerim daha 3 aylıkken oturtmaya,4 aylıkken yürütmeye çalıştılar.4 aylık bebeğe alışsın diye kendi yedikleri yemeklerden parmaklarını ağızlarına sokmak suretiyle tattırdılar vs..özellikle ilk bebekte annenin eli ayağına dolaşıyor bakamayacakmış gibi geliyor,bunu hisseden k.valide de hemen duruma el koyuyor :) yaklaşım şudur : eskiler herşeyi bilirler,şimdikiler yeni icatlar çıkarıyorlar.ben doğumdan sonra gelen ilk sütün sağılıp döküldüğünü, annenin iki ezan vakti bebeğini emzirmediğini bu arada bebeğe sadece şekerli su verildiğini bile duydum!!! halbuki ilk sütün ne kadar değerli olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış...şimdi kendi kızlarının bebeklerine bunların hiçbirini yapAmıyorlar:)
kızımda nasıl davranacağımı bilemediğim için sesimi çıkarmazdım ama içim içimi yerdi.ikinci bebekte tecrübe kazandığım için karışanım da fazla olmadı çok şükür.ben de kimsenin kalbini kırmadan duruma müdahale etmeyi öğrendim.mesela k.pederim oğlumu yürütmeye çalıştığında karnı aç onu ben doyurayım filan diye alıyordum.böylece o da üzülmüyordu ben de bebeğimin üzülmesine izin vermiyordum.hala da o taktiği uygularım. neticede onlar da yaşlı insanlar ve kendilerince doğru bildikleri alıştıkları şeyleri yapıyorlar ard niyetli değiller.hatta bazen haklılar da...eğer savaş açarsan bilmediğin doğruları da öğrenemzsin.
yani iş sana düşüyor.savaşmana gerek yok, sosito nun da dediği gibi yardıma çok ihtiyacın olacak doğumdan sonra..yorum yapanlara "hıı öyle mi" deyip geçersin müdahale edenleri kibarca bertaraf edersin.naçizane tavsiyem budur:)Tunam10

vay kuzenyas süpersin. dediklerinde çok mantıklı. kendi adıma çok teşekkür ederim. dengeyi kurarak kimseyi kırmadan kimseyi kafaya takmadan bildiğini okumak. parola bu:))


didoba

benim oğlum 1,5 sene babanne baktı ve bizde kaldılar. ne dediysem de inadına tersini yapardı. bal yasak dedim mesela gözümün içine baka baka parmağını bala batırıp oğluma verirdi. ben çocuklarıma verdim bişey olmadı derdi. kayınpeder uyuyan çocuğu çok uyudu diye zorla uyandırırdı. daha neler neler. oynayan çocuğu kucağımdan alığ zorla ayakta sallardı babannesi. 1,5 yıl çocuk benim çocuğum değilmiş gibiydi. Bi de eve gelen insanlara siz alın bu çocuğu götürün annesini falan aramaz diyodu. en son bu aşamada patladım. eşim hiç destek olmadı bana bu konuda. ama en son ya bakıcı işinde bana destek olursun, ya da bu işin tadı kaçacak dedim. sonra bakıcı bulup "tatsız" bi şekilde onları evlerine gönderdik. belki bu kadr müdahaleci olmasalardı daha farklı olurdu bilmiyorum. ama  babanneler konudunda eşlere çok iş düşüyor. dengeyi sağlaması gereken onlar.  

benim annem de müdahalecidir. çok karışır ama ben kafama yatmayanı yapmıyorum. anne kız bazı şeyler daha rahat atlatılıyor.


Tunam10

evet anneyi nazın geçiyor. kızsa küsse de geçiyor affediyor. ama k.valide öyle olmuyor.çok zor geçirmişsin didoba:( ne kadar yıpranmışsındır. çocuğuna bakıyorlar ya herşeyi yapmak hakları. hepsi olmasa da bir kısmı illa inatlaşıyor. özellikle çalışan annelerin işi çok zor. eşlerin bu konuda destek olmaları şart. yoksa herşeyi sineye çekersen senden gidecektir. ayy düşününce darlandım yine:(busraa

ay ne fena ne fena..
Bu durumda sakin olmak çok önemli, umarım başarabiliriz.Babaanne bebeğin ağzına bal verirken tepki gösterdiğimi hayal ediyorum; babaanneyi bırak bebek annenin gerginliğini hissederse anneye cephe alabilir gibi geliyor bana, bal tatlı ne de olsa..
evet kuzenyas konuyu değiştirmek çok iyi bir yöntem olur.Didoba sana katılıyorum anneyle anlaşmak daha kolay olur.
Kadınlar hayatı niye zorlaştırırlar ki birbirlerine...


kuzenyas

didoba canım çok geçmiş olsun.aynı evde olmak gerçekten çok zor.ben kendi annemle bile geçinemiyorum yeri gelince

 tunam10 a katılıyorum çalışan annelerin işleri daha zor.

ah nedir bu kayınvalidelerden çektiğimiz:)))))))Cevaplamak için Üye ol