Hamilelikte çalışma koşulları

simge soruyor: 10

Hamile kadının çalışma haklarının verilmesinden zaten söz edilecek ortam çoğu işyerinde yok.
Ancak çalışma şartlarının kasti olarak zorlaştırılması (uzun çalışma saatleri, yıldırıcı konuşmalar, art niyetli tavırlar ve hatta istifaya zorlanma vs.) ile karşı karşıya olanlar bunlarla nasıl başediyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


gokce_defne

Ben böyle bir şey yaşamadım ama böyle bir durumda kalsaydım tazminat hakkım varsa alır (gerekiyorsa iş mahkemesine başvuracağımı söyleyerek tehdit ederek) hemen ayrılırdım. Doğumdan sonra da yeni iş arardım. Evet biliyorum yeni iş bulmak çok kolay değil ama, şimdi böyle yapan doğumdan sonra neler yapar acaba?

Bir de bebeğimi huzursuz, mutsuz etmeye değmeyeceğini düşünüyorum.

Allah kolaylık versin.


Annegozuyle

Özellikle hamileliğin son zamanları ağırlaşınca bu tarz bir durum daha da zorlayıcı olabilir. Eğer çok fena değilse, bebeğe odaklanıp kulak arkası edilebilir. Ama çalışmak mutlaka gerekli değilse ve daha da önemlisi bebği etkileyecek düzeydeyse olaylar, o durumda bence de gerekirse tehditle tazminat almak mantıklı. Ama bunun sigortadan alınacak doğum parasına yansıması nasıl olur araştırmak gerek.

Ben bu tarz psikolojik bir baskıyla değil, ama uzun çalışma saatleri ile başetmek durumunda kalmıştım. Mümkün olduğunca işyerinde konfor yaratmaya çalışmıştım. Evden yemek götürmek, sık sık ara vermek, ayaklarımın altında hep sandalye bulundurmak vs. gibi. Ayrıca bir noktada da basıp eve gitmiştim. En kötü kovarlar, ama hamile kadını kovamıyorlar.

Allah kolaylık versin. Hem sana hem de bebeğine. İnşallah insafa gelirler.


ozguranne

Benim kişisel fikrim böyle bir durumda işten ayrılmamak yönünde. Şöyle ki... 
SSKdan alınacak o dört maaş az bir para değil. Bildiğim kadarıyla hamile bir kadını işten çıkarmak o kadar kolay değil. Çıkarsalar bile işe geri dönüş davası açmak mümkün. Bir örnek davada işverene "kötü niyet" nedeniyle ceza verildiğini duymuştum. Tabi burada işyerinin kötü imajdan ne derece çekindiği de önemli bir konu. 


Merhaba, eğer uğraşacak heves varsa:
http://www.mobbingturkiye.net/'ten bakılabilir, telefon açılıp sorulabilir.  Bol bol belge toplamaya çalışmak işe yarayabilir. İsteklerini yazılı olarak almaya çalışmak işe yarayabilir. Tabi aslında bunlar biraz da gerginliği arttırabilecek durumlar.

İkinci aklıma gelen şey, sskdaki bir doktora durumu açıklayıp rapor almaya çalışmak olabilir. 10 + 10 gün. Az sayılmaz. İşten ayrılma fikri varsa, 32. haftada hiç beklemeden izne ayrılmak iyi olabilir, gerekirse dönüşte ücretsiz izin alınır. Ücretsiz izini vermeme durumunda tazminat vermeleri gerekiyor diye biliyorum. Bu arada ücretli izin yıllık izine ve tazminata işler. Ücretsiz izin geçmez. 

Keşke bu işlerden anlayan bir avukat arkadaş olsa. Ya da sadece hamile haklarıyla ilgili bir blog yapsak ve kötü muamele eden işyerlerini afişe edebilsek... 

Bir de... (ben yapamadım ama...) kahraman olmaya çalışmamak lazım. Uzun iş saatine biliyorsunuz hamile kadını 7.5saatten fazla çalıştırmak yasalara aykırı denebilir. İnsan kaynakları deparmanıyla görüşülebilir. Avukata gidilebilir... 


ozguranne

Artniyetli personele kendilerini kimin doğurduğu, çocuklarının olup olmadığı sorulabilir:) 


simge

Kesinlikle hamile hakları hakkında blog ya da buna benzer bir girişimde bulunmak benim de bir süredir planladığım birşey.

Biraz araştırınca öyle şeyler yaşayan hamilelerden haberdar oldum ki; işini kaybetme korkusuyla ezilen hamilelerin neler yaşadığına inanamazsınız gerçekten!!!ozguranne

7 aylık hamileyi işten atan işyeri biliyorum:( Ve Türkiye'nin büyüklerinden.


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hamileyken işten çıkarılma durumu bir tanıdığımızın başına geldi ve İstanbul'da çok güzel, yeni bir sitede bir daire parası kadar tazminat aldı.


ozguranne

Irmakyağmur hak ettiği tazminatı mıydı, yoksa dava açarak mı aldı?Aysegul_Yagmur_Irmak

Dava açarak aldı. Senin bahsettiğin gibi Türkiye'nin büyük şirketlerinden biriydi.


ozguranne

Yaşattıkları stresi hiç bir para tazmin edemez ama yine de bu şekilde bir örnek duyduğuma sevindim:)

Teşekkürler.Cevaplamak için Üye ol