Hamilelikte çalışma koşulları

simge soruyor: 10

Hamile kadının çalışma haklarının verilmesinden zaten söz edilecek ortam çoğu işyerinde yok.
Ancak çalışma şartlarının kasti olarak zorlaştırılması (uzun çalışma saatleri, yıldırıcı konuşmalar, art niyetli tavırlar ve hatta istifaya zorlanma vs.) ile karşı karşıya olanlar bunlarla nasıl başediyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


Aysegul_Yagmur_Irmak

Evet, tabiki. İşten ayrılmak bile çok üzücü bir durum ki bu çıkarılmak ve üstüne üstlük hamileyken! İnsan bebeği yüzünden olduğunu düşündükçe bile kötü olur. :(

Rica ederim. Keşke herkes bari maddi açıdan hakkını alsa.


Annegozuyle

Bunu örnek gösterip benzer durumlarda dava açılabilir. Elbette herşeye rağmen stresli ve üzücü bir durum. Pes etmemek gerek.

ayrıca düşününce hiç de fena bir durum değil:)


simge

Ben bunlarla karşılaştığımda aşağıdaki sorumda da paylaştıklarım doğrultusunda tazminatımı alıp ayrılmak istedim.

http://www.nurturia.com.tr/questions/291ad270-2f79-4b12-b554-9ce800b1d6d5/1/hamilelikte-calismacalismama

Ama hakettiğim tazminatın, eğitim giderleri vs. bahanesiyle kesilerek, ancak yarısını vereceklerini söylediklerinde işimi bırakmıycağımı söyledim. 

Bunun üzerine açıkça aynen şöyle dediler;

"Hamileleri atamıyoruz diye güvenme, biz istersek bir haftada yıldırıp (aynen bu kelimeyi kullanarak) seni canından bezdiririz. İstifanı sen kendin bayıla bayıla verirsin! Bu nedenle ayağını denk al! Hamileliğin nedeniyle değil toleranslı davranılmak, gözümüze batmamak için bilakis daha özveriyle çalışman (uzuuunnn uzuuunnn saatler çalışman) gerekiyor! Ona göre ayağını denk al"

Hala düşündükçe inanamıyorum bunları işittiğime...:(

 


Aysegul_Yagmur_Irmak

Aman Allah'ııım!!! :((((


Annegozuyle

Şaka mı bu yaaa. İnsan mı bunu diyen.... Yuh...Aysegul_Yagmur_Irmak

Ne kadar para önemli olursa olsun böyle bir işyerinde işgücünü harcamaya devam etmen çok üzücü olurdu bence. O yüzden işten ayrılman en doğru karar olmuş.

Ben hep düşünürüm psikolojim bozulsa, bunu düzeltebilmek, hem paramı, hem zamanımı, hem de hayatımın bir bölümünü alacak benden. Hiç değmez...

Ben de aslında en geç bu yaz sonu iş hayatına dönmeyi planlıyordum hamile kalmazsam diyordum daha doğrusu... Ama bebeğimiz bekletmedi, onu da azıcık büyüteyim sonra gönül rahatlığıyla onları abi-kardeş kreşe verip iş hayatına döneceğim.


ozguranne

Simge, çok üzüldüm. Peki paranın tamamını alabildin mi?


O kadar tuhaf bir denge ki, insan uğraşıp sinirim bozulacağına bir noktada bırakıyor, özellikle hamileyken ya da bebekliyken. BU insanların ve firmaların yanına kalıyor... Bence Türk Hukuk sisteminde öyle bir kurul olmalı ki firmaların işten çıkardığı hamile ve bebekli kadın sayısına göre soruşturma başlatmalı. Bireylerin uğraşması çok zor, çok yıpratıcı. Allahından bulsun diyor hayatımıza devam ediyoruz. Tatsız.


simge

Ben bu işi inada bindirdim! 9 haftam var doğum iznine ayrılmama.

Özel sağlık sigortamdan faydalanabilmek ve doğum iznimdeki maaşlarımı alabilmek için devam ediyorum.

Tazminatımı tam olarak vermiş olsalardı ben de daha fazla katlanmıycaktım ama vermedikleri için bırakmıyorum.

Hamileliğimin başından beri o kadar kötü günler geçirmeme neden oldular ki; bu kadar katlanmışken bütün bunları bırakıp gitmek ve onların ekmeğine yağ sürüp kendim sıkıntı çekmek istemiyorum.
Aysegul_Yagmur_Irmak

Aaa öyle mi Simgeee, başka bir konuda işten ayrılma kararı aldığını okumuştum da kusura bakma. Sıkma canını, hamilelik çok güzel bir dönem, kimse tadını kaçırmasın. Bu yaptıklarının cezasını maddi manevi çekerler elbet.


Aysegul_Yagmur_Irmak

BENCE DE!Cevaplamak için Üye ol