konuşurken takılma

MedineTasdelen soruyor: 6

Ela, hemen hemen 1 yaşında konuşmaya başladı ve bir ay öncesine kadar da gayet akıcı konuşuyordu. Ne olduysa bir ay önce konuştuğunda takılmaya başladığını farkettim. Hemen doktorunu aradım ve ne yapabileceğimi sordum. Doktorumuz, bunun görülebilen bir durum olduğunu, herşeyi normal akışına bırakıp takıldığında kesinlikle müdahale etmememiz, yanında konuşmasından bahsetmememiz gerektiğini, kesinlikle geçici olduğunu söyledi. Geçen hafta bir de çocuk psikiyatristine götürdüm. O da aynı şeyi söyledi. Ama ben yine de rahat değilim. Kafaya çok takmaya başladım. Bu konuda birşeyler bilen ya da duyan var mı? 

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


CiciAnne

Şu anda kaç yaşında olduğunu bilmiyorum fakat Ada'dan yola çıkarak yazacağım yine de; oğlum 22 aylık, çoğu zaman akıcı konuşsa da bazen cümlenin yarısında tekrar başa dönebiliyor, bazı kelimeleri durup düşünerek bir kaç kez söyleyebiliyor, çok heyecanlandığında kekeleyebiliyor ki geçen gün odasının camından uçak görmüş en az 10 kez oda ve uçak dedi heyecanlı heyecanlı, sakinleştiğinde ancak camdan uçak gördüğünü anlatabildi - anlayabildik!


julide


öperim kızlar sizi.. teşekürler..


hande

benim bir arkadaşımın oğlunda olmuştu. 3 yaşındayken babanesi yaramazlık yaptı diye odasına kapatmış ve orada çok korktuğunu söylemiş pedogoga. sonuç babane davranışları ve aşırı korkutulması çıkmıştı. hiç üstünde durmayın ve konuşmasını düzeltmeyin sabredin ve kreşe başlasın denmişti. kreşe başladıktan kısa bir süre sonra artık çok seyrek takılmaya başlamıştı. (sadece bana anlatılanlar doğrultusunda. )


eczevrim

duru 30 aylık ve 2 aydır kekeliyor..kbb uzmanı konuşma terapisti yardım istediğim yerler..konuşma terapisti erken dönem kekemelik dedi..sadece izleyeceğimizi..hiç müdahale etmeyeceğimizi ve hissettirmeyeceğimizi söyledi..kbb uzmanı geniz eti büyümesinden olabilir yaşı küçük müdahale edemeyiz bekleyeceğiz dedi..6 aya kadar geçer dedi..ama bir anneye bunu anlatmak çok zor ..bazen o kelimeyi çıkarmaya çalışırken ben göz yaşlarıma hakim olamıyorum..şakır şakır konuşan 20 ye yakın şarkı ezberleyen herkesi konuşmasıyla kendine hayran bırakan bebiş şimdi dönem dönem kekeliyor..mesela 5 gün hiç problem yokken 2 gün ard arda sürekli kekeliyor..ben de ne yapacağımı bilmiyorum..sadece sizi çok iyi anladığımı söylemek istedim..


MedineTasdelen

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Ela, 27 aylık... Götürdüğümüz bir çocuk doktoru bu arada ortam değişikliği veya kıskançlığın da neden olabileceğini söylemişti. Biz iki ay önce evimizi değiştirdik. ama bu arada Ela çok hastalandı ve bronşit oldu. Ev de boya ve cila koktuğu için 2 hafta kadar annemlerde kaldık. O dönemde ben izinli olduğum halde neredeyse bir hafta boyunca günde birkaç kez hastaneye götürüp buhar verdik, sonrasında fıs fıslara devam ettik. O dönemde tabii çok gergin olduğum için eşimle de Ela'nın yanında birkaç kez tartıştık. Bunlar ne kadar etkiledi bilmiyorum ama ev değişikliği sırasında çok hastalandı, sonrasında düzenimiz bozuldu vs. vs.
  Sonuçta ne olursa olsun okuduğum ve uzmanların söylediği kadarıyla bu geçici bir durum. Ben de sabırlı davranıyorum ve her gün 'umarım bugün konuşurken daha az takılır, kekeler' umuduyla güne başlıyorum. Şu andaki tek beklentim en kısa zamanda normal akıcı konuşmasına dönmesi...


Meryem_

Icinizi rahatlatir mi bilmem ayni sorun bende de oldu :) Cocugum degil ama ben benzer donemler yasadim. Ergenlik caginda takilarak konusmam daha da artti. Bu donemde isin icine yabanci diller girince iyice takilarak konusur oldum, kekemelik degil sadece akici konusmam etkilendi. Simdi Ingilizce konusulan bir memlekette yasiyoruz, bir dilden digerine gecerken tekrarliyor bu durum. Acikcasi bunun gelisim geriligi gibi bir seyin isareti oldugunu dusunmuyorum. Okullarimda her zaman basarili oldum ve hayatimda pek bir zorluk yasamadim. Cocuklugumdan beri hissettigim kelimelerin hizima yetisemedigi oldu. Cok dert etmeyin derim :)Cevaplamak için Üye ol