Bebeklerde uyku düzeni ve kundak

Sanemm soruyor: 5

Merhabalar, 5 aylık bir bebeğim var, uyku düzenimiz hemen hemen iyi sayılır, öğle uykusu dışında kendi kendine de uyuyor ama kundaksız uyumuyor. Kundakladığım zaman (yeni model çırtçırtlı esnek kundak) odasında kendi kendine bırakıyorum hafif bir müzik eşliğinde yalnız başına uykuya dalıyor bu açıdan güzel ama nereye kadar kundakla sorusunu kendime soruyorum...Geceleri kundaksız uyuyor karanlıkta, uyku arasında kalkınca emziriyorum yatağına bırakıyorum ve kapısını kapatıyorum gayet güzel dalıyor uykuya ancak gündüzleri kundaksız dalamıyor uykuya, kundağı şimdi bıraktırmalı mıyım yoksa ellerinin hakimiyeti artıncaya kadar devam mı etmeliyim?

 Endişem kundak alışkanlığı sayesinde ileride problem yaşar mıyım? Kundak kullananların fikirlerine ihityacım var...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


selencem

Ayaklanınca kendisi istemeyecektir zaten...


canand

 Emin olun sorun yaşamazsınız, benim kızım da 5 aylık oluncaya kadar kundaklı uyudu. Ben de sizin gibi çok endişe etmiştim nasıl vazgeçiricem kundaktan diye.  Ancak yaz sıcaklarının başlamasıyla kundağı bıraktık ve kundaksız uykuya alışması topu topu 2 gün filan sürdü. Her duruma çabuk adapte oluyor onlar. 

Kolay gelsin.


burcuveduru

sanemm, siz nasıl bıraktınız kundağı? bizde de durum tersi gündüz uykularını yüzüstü, kundaksız uyuyor. fakat gece dikdörtgen bir bebek çarşafının uzun kenarına kafasını koyup, kollarını yanda tutarak kundaklıyorum (ayaklar serbest kalıyor). uykunun devamında bunu gevşetiyor, bazen kolları da çıkartıyor ama ilk uyumada bunu yapmazsam elleriyle sürekli yüzüyle oynayıp uykusunu dağıtıyor, emziğini çıkarıyor. bizim de 5. ay bitecek bir kaç güne, bende ne zaman kadar diye soruyorum kendime. bi de henüz dönemiyor kendisi, acaba bunun etkisi mi var diye şüpheleniyorum...


merakli_anne

ben de ilk aylarda kundakladım, kundaklamaya başlayınca çok rahat ettim yoksa kendi kendini uyandırıyordu.şu meşhur miracle blanket denen yeni kundaklardan aldım öyle sımsıkı sarmıyorsun çocuğu, elini ayaklarını koyacağın yerler belli.hem bebeğim rahat ettti, hem de ben :)

bakmak isterseniz linki aşağıda

https://www.bonybebe.com/U.php?i=464&u=miracle-blanket-kundak


mona_roza

@burcuveduru oğlum tam sizinki kadarken bende aynı şeyleri düşünüodum 6 aylık olup yerde dönmeye emeklemeye başlayınca bıraktıCevaplamak için Üye ol