YÜRÜTEÇ KULLANIMI

eezgi soruyor: 10

Selamlar arkadaşlar!
Bebişler için yürüteç kullandınız mı?Kimi doktorlar, kullanımını önermiyor.Tereddütteyim ben de.Artık yerde ya da kucakta olmaktansıkılıyor bizimki.Tutabilmek mümkün değil.
Deneyimlerinizi paylaşırsanız çoksevinirim

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


veysel

ben sadece iki ay kullandım.o da günde en fazla 15 dakika.doktorlar önermiyor çünkü bacak kaslarını çalıştırmadığı için sanıldığının aksine yürümesine yardımcı olmuyor.tam tersi tam bir tehlike  aracı bence.


Ulku

bir de, yurumeye basladiktan sonra kendini hala yurutecte sanip sakinmama durumu var. o yonden de bir tehlikesi var.


Elsa

cok tehlikeli,oyle ki Kanada'da satisi yasaklanmis.


GulcanDeniz

Tavsiye edilmiyor.
Ama tabii ikiz bebeklerle başa çıkmak da çok zordur.
O yüzden belki biraz nefes almak için günde 10 dakikayı geçmeyen sürelerle kullanılabilir.


sevican

Ben kullanıyorum ve ikimiz de çok memnunuz. Kendisine zarar verecek düzenekleri ortadan kaldırdıktan ve halıları topladıktan sonra çok tehlikeli olduğunu düşünmüyorum. Yürüteçte bebeklerin  kendileri parmak uçlarından ittikleri için bacak kaslarını çalıştırmadığı söyleniyor ama bizim yürüteçte ayaklarını tabanıyla yere basıyor ve genelde hep ayakta duruyor hafif göbekten destekle. Ben bilakis kas gelişimine faydası olduğunu düşünüyorum, sakıncası pamukelmanın yazdığı gibi yürüteçsiz sakınmama durumu, kendini atıveriyor ortalara. Bi de bizim nesil hep binmiş, yürümeyen var mı aramızda?Ezgi_

Biz 5 aylıkken kullanmaya başladık. Doktorumuz kullansanız da olur, kullanmasanız da dedi. Yürümeye iyi ya da kötü hiçbir etkisi yok ama, tehlikeli olabilir dedi. Ben de Duru'yu zaptetmek için çok sık kullandım. 10. ayda bıraktık yürüteci. Duru'yu da yere koyduk ve kısa bir süre sonra ayaklandı bizimki:) Yani tam 5 ay yürüteç kullanmamıza rağmen, kızım 11. ayda 2 adım atıp yürür hale geldi:) Eğer biraz soluklanmak istiyorsanız ben kendi adıma tavsiye edebilirim yürüteci.
Tehlike konusuna gelince; benim kız çok hareketlidir bilen bilir. Ama 5 ay boyunca hiç yürüteç kazamız olmadı(Allah'a şükür) Yine de kontrollü olmakda yarar var tabi...


gamze_

Bizim doktorumuz yürütecin zararını (günde max yarım saati geçmemek koşuluyla ) düşerse ve birşeyleri üzerine çekerse, düşürürse, tehlikeli şeklinde açıklamıştı. birkaç deneme turundan sonra ustalaşıp, sarkıyorlar:) kontrollü olmak koşuluyla izin vermişti. Toplamda 1-1.5 ay kullandık. 9 ayda sıralamaya başladı. normal süreçte yürüdü. Pek bir zararını görmedik açıkçası...


meycan

Bizim doktor da aynen Ezgi'nin dediğini söylemişti. "Kullansanız da olur kullanmasanız da. Gelişimi, yürümesi açısından hiçbir zararı ya da faydası yok. Fakaaat eğer kullanacaksanız, evde çok iyi önlem almanız gerekmekte. Sivri köşeler, dolap kapakları, kapılar (elinin sıkışmaması), sehpalardan masalardan sarkan örtüler..."
Ben kullanmadım hiç. Bir kere e-bebekte denemek için içine oturtmaya çalıştım, istemedi kıyameti kopardı :))Seda_

Biz kullandık, 5 aylıkken aldık kullanmaya başladık 12 aylık olana kadar kullandık 12. aydan sonra kendi istemedi binmeyi, özgür olamadığı için binmek istemiyor diye düşündüm bende bindirmedim. zaten o dönemde apalıyordu bol bol mikroplarla haşır neşir oldu. 2 ay sonrada yürümeye başladık :)
Yani doktorlar kullanılmaması taraftarı ama sürekli kucakta da olamazki çocuk, sonuçta 6. aydan sonra keşifler başlıyor otursa oturtursun ama oturamayan için şart bence.
Allaha şükür basışında yürümesinde herhangi bir problemde yok.


_Sezin_

yürüteç kullanan annelerin deneyimlerini sormak istiyorum, çocuklarınızda parmak ucunda yürüme oldu mu dah sonra? bizimkisi 2-3 ay sadece 20 dk falan bindi yürüteçe ama şimdi 4 aydır yürümesine karşın parmak ucunda yürümeyi tercih ediyor. böyle bir durum olan var mı ve ne zaman düzeldi?


Cevaplamak için Üye ol