bebeklerde melatonin kullanımı

merit soruyor: 10

herkese merhaba,

19 aylık bir oğlum var. doğduğundan beri ciddi uyku problemimiz var, geceleri saatlerce ayakta sallıyorum. doktorumuz bir süre melatonin kullanımını önerdi. ancak internette okuduğum olumsuz şeyler tedirgin etti beni. kullanan varsa nasıl kullandığını, nasıl sonuçlar aldığını benimle paylaşabilirse gerçekten çok mutlu olacağım.

çok teşekkür ederim

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


CokBilmis

Melatonin bildiğim kadarıyla bir hormon.

Biz bile hormon içeren doğum kontol haplarını kullanırken tedirgin oluyoruz.

19 aylık bir bebeğin hormon kullanmasını gerektirebilecek şey, çok ciddi bir rahatsızlık olmalı.


merit

her gece 4-5 saat ayağımda sallıyorum, ne yapsam dalmıyo uykuya. bir çok şey denenip çözülmeyince melatonin eksikliğinden de uyku bozukluğu olabileceğini iletti gittiğimiz nöroloji profesörü, 3-4 günlük bir kullanım söylediği, ama ben de sizin gibi tedirgin oldum, vermedim henüz. vücutta zaten mevcutta olan bir hormonmuş bu, eksikliği uykusuzluk yapabilirmiş.


CokBilmis

Çok ilginç. Peki, herhangi bir test filan var mı bu hormonun eksikliğini tespit edebilmek için?


merit

bilgim yok inanın hiç. belki 3-4 günlük kullanımda fayda ederse yapılıyor.
bir arkadaş çok faydasını gördüğünü, uykusunu düzenlediğini, artık ayakta hiç sallamadığını yazmış ama kafam çok karıştı :(


merit

haklısınız, ben bunu konuşayım doktorla bi daha. yardımlarınız için çok teşekkür ederim.
bu şekilde bir test yaptırmış ya da bu ilacı kullanmış arkadaşlar varsa benimle tecrübelerini paylaşabilirler mi?merit

internette bu konuda yapılan bir teste rastlamadım bu arada, bilgisi olan varsa dönüş yapabilir mi?
çok teşekkür ederim


tiara

uyku problemi kesinlikle çocuk nörologunun değil çocuk psikiyatristinin ilgi alanına girer. eğer çok belirgin bir sorun varsa çocuk psikiyatristine danışmalısınız. melatoninin(kendisi değil reseptörüne bağlanan ve uyaran bir ilaç) erişkinde bile kullanımı yenidir türkiye'de. o yüzden ilacı vermeden önce bir çocuk psikiyatristine danışın, çocuk için güvenli bir ilaç önerebilir daha da önemlisi davranışsal düzenleme konusunda önerileri olabilir size.


CokBilmis

Maalesef Tiara, bizim ülkemizde çocuk nörologları (Başta Sabih Keskin olmak üzere) ve çocuk doktorları, çocuk psikiyatristlerinin işini üstleniyorlar. Kimse de bu duma bir tepki vermiyor. Şikayet mercii filan yok mu bu işin?tiara

cokbilmis sabiha hanım meslekten men cezası aldı. linki şurda: http://www.doktorlarhaber.com/?p=566


halkımız profesör titrini görünce sanki herşeyi bilirmiş gibi algılıyor. çocuk nörologunun erişkin psikiyatri hastası ya da çocuk psikiyatri hastası bakması kadar saçma bir şey olabilir mi? eğitimlerinde herhangi bir rotasyon yok, yani hiç bir eğitimi yok bu insanın çocuk psikiyatrisi ya da erişkin psikiyatrisi alanlarında..ben 6 ay cerrahpaşa'da çocuk psikiyatrisinde rotasyon yaptım ve epey de iyi olduğum bir alandır çocuk psikiyatrisi ama yine de ancak çalıştığım kentte ulaşılabilir bir çocuk psikiyatristi yoksa çocuk hasta bakarım, o da hasta mağdur olmasın diye..ama bir çok çocuk doktoru hiç bir eğitim almamasına karşın rahat rahat çocuk psikiyatrisiyle ilgili - nerdeyse tamamı abuk subuk - önerilerde bulunmaktan, daha da kötüsü bilinçsizce ilaç başlamaktan imtina etmiyor..üzülüyorum gerçekten o çocuklara..
şikayet işine gelince, bu tip bir durum fark edildiğinde türk tabipler birliği'ne bildirilmesi başka hastaların da mağdur edilmemesi açısından önemli..
ttb'ye şurdan ulaşılabilir: http://www.ttb.org.tr/index.php/iletisim.html


merit

yardımlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.
ilacı vermedim, oğlumu da bir çocuk psikiyatrine götürüp çözüm yolu aramaya karar verdik.
sevgilerimle,Cevaplamak için Üye ol