Hamileliğin son haftalarında hastane ve doktor değişikliği

satrun soruyor: 7

34. haftama geldim ve  doğum yapacağım hastanemi ve doktorumu değiştirmeyi düşünüyorum.Oldukça pahalı bir hastane ve doktora gidiyorum. Bir çok özel hastaneyle kıyasladığımda fiyatları çok uçuk geldi.Artık sona yaklaştığımız için bu değişiklik ne kadar doğru onu kestiremiyorum.Tabi planlarımdan doktoruma da bahsedemiyorum bir türlü.Nedense kendimi vefasız hissediyorum.Ancak bu hastaneye vereceğim parayla bebişime çok güzel bir oda yapabilirim ya da başka bir ihtiyacımı karşılayabilirim.Ayrıca doktorum profesör, bizzat kendisinin doğumu yaptırmadığını asistanlarının yaptırdığını ve bir sorun olursa müdahale ettiğini söyledi.Tüm tetkiklerimi bir dosyaya koydum.Gebelik şekerim ve gebeliğe bağlı yüksek tansiyon olduğu için sezeryan olma ihtimalim de var ve doktorum bırakalım kararı bebek versin dedi.Son haftalarda doktor hastane değişikliği yapmış olan arkadaşlar var mı ya da değiştiriyor olmak ne kadar doğru.Bu arada mevcut doktorum sadece çalıştığı hastanede doğum yapıyor.Başka hastaneye de gitmiyor.

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


yaseminn

bence rahatlıkla değiştirebilirsin. ben de 28. haftada değişiklik yaptım, bir sonraki muayenede yeniden değerlendirip emin olamazsam başka bir doktoru denemeyi planlıyorum. ben de gebeliğin başından beri tüm kontrol ve tetkikleri bir dosyada saklıyorum ve gittiğim doktora önce onları gösteriyorum. 


ilknur

Benzer sebeplerden degistirdim ben de doktorumu 28. haftada. Hem normal dogum yapmak istiyordum doktorum sezeryandan yana idi hem de ozel sigortamiz hamileligimin  ortasinda bitmisti. Bize de 5 milyara yakin bir fiyattan bahsettiler.  Iyi doktorlar  sadece bu pahali ozel hastanelerde bulunmuyor. Guvendigim bir arkadasimin referansi ile gittim yeni doktoruma. Cokta memnun kaldim.

Senin durumun icin tek bir sey soyleyecegim artik dogumunu cok kisa bir sure kaldigi icin ve gebelik sekerinin oldugu icin her doktor kabul etmeyebilir. Yeni gittigin doktor normal dogumu riskli bulabilir seni takip etmedigi icin. Elini cabuk tutmani ve mutlaka referansina guvendigin bir doktora gitmeni tavsiye ederim. Saglikli dogumlar dilerim.


satrun

Arkadaşlar, tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.Ben de hastanemi ve doktorumu değiştirme kararı aldım.Şimdilik iki yer var aklımda.Tavsiye üzerine Delta Hospital'den Hakan Gürbüz'den randevumu aldım hatta.Bir de Medipol'de Leyla Hanım'ı önerdiler.Ondan da randevu almayı planlıyorum.Sonuçta bu hastanelerde en fazla 2500-3000 TL civarı doğumu gerçekleştirebilirim sanıyorum.Tabi bu defa da doktorlar ilerlemiş gebelikle beni takip etmek isterler mi bundan emin olamıyorum.Ancak acilen doğurmam gerekse önüme çıkan ilk hastanede de müdahale etmeyecekler miydi?Bu biraz beni rahatlatıyor.Anadolu yakasında Pendik, tuzla taraflarına yakın hastane ve doktor önerilerine de hala açığım.Hamile olan arkadaşlara da tavsiyem: Doğum ücretlerini mümkünse erkenden öğrenin.Ne olacak canım özel sigortam var falan demeyin.Sigortanız bitebilir, doktorunuz başka hastanelerle çalışmıyor olabilir, sona bırakılacak bir konu değil.Her an herşey olabilir.
Herkese sevgiler.


yaseminn

ilerlemiş gebelikte niçin kabul etmesin ki doktorlar? bu benim hiç aklıma gelmemişti, böyle bir şey yaşayan oldu mu?


ben ilk gebeliğimdeki doktorumu çok seviyordum ama o artık yurtdışında olduğu için ikinci gebelikte yeni birini bulmam gerekti. ilk 27 hafta gittiğim doktora karşı o haftaya kadar halen bir yakınlık ve güven duymadığımı anlayınca farklı bir doktora gittim. sonraki muayenede ise yine başka bir doktora. şimdi ya ilk doktorum gibi birini bulamayacağımı kabul edeceğim ya da doğuma kadar yeni doktorlar denemeye devam edeceğim :/


ebruR

Saturn;

Bende 33.haftamda normal doğum bize zulüm oluyor diye bizi sezeryana teşvik eden şeker gibi doktorumu değiştirmek zorunda kaldım.

Hamileliğimin ilerleyişinde hiçbir sıkıntı yokken sırf doktorum değişmesin diye böyle bir keyfiyete ayak uydurmak istemedim.

Haftan aşağı yukarı benimle aynı.

Öncelikle eğer çalışıyorsan sana eski tarihli bir 32.hafta için yazılmış 37 ye kadar çalışabilir raporu verecek.37 de doğum iznini alıp iş yerine teslim edip  başka da SGK Analık ödeneği için birşey yapmayacaksın.

Çalışmıyorsan hiç sıkıntı yok.

Bunun dışında eğer içine sinmeyen bişeyler varsa birkaç kontrolü yeni doktorun ve eski doktorunla beraber yap derim.Yeni doktorunla uzlaştığın noktada eskisini bırakabilir ve alacağın riski azaltabilir veya arayışa devam da edebilirsin.

Ben doktor değiştirirken bu yolla hiç sıkıntı yaşamadan Şule Hn.da karar kılmıştım.(Medipol Hast.)

Ve Rüzgar da normal doğumla 4120 gr doğarak beni bu cesaret gerektiren kararda doğru seçim yaptığımı gösterek hiç yanıltmadı.

Umarım herşey dilediğin gibi olur.


cerenaltintel

Ben EN SON olarak 32 haftamda ve geçen hafta olan 37. haftamda iki kez doktor ve hastane değiştirmek zorunda kaldım. Biri sezeryan yanlısı olduğundan diğeri ise seninle aynı sorun, hastanenin ücreti diğerleriyle karşılaştırınca çok fazla olduğundan. Gideceğin doktorların bir sorun çıkartacaklarını zannetmiyorum, sonuçta acil bir durumda kendini tanımadığı hastanelerde ve doktorlarla bulanlar da var. İyi referanslarla ve fiyatları önceden öğrenip gitmek en iyisi.


denizkara

ben de doktorumdan memnunum istanbul bahçelivlerde özel hizmet hastanesinde meltem eğilme'e gidiyorum Fakat bugün canım birz sıkıldı.normal doğum 1200 sezeryan 1900 bir de gecelik kalım ücreti 400 (anne için)ayrıca bebeğin küvezde bir gecelik kalım ücreti 1000 tl dediler hal böle olunca kafam çok karıştı.Benim ilk gebeliğim olduğunu bildiği halde tetanoz vurldun mu diye sorsu o sölemedn nasıl vurulayım ki ama neyse ilk dozu vuruldum ikinci dozda önümüzdeki hafta inşallah.Aynı doktora bir arakadaşım daha gidiyor ona aşıyı zamanında sölememiş benimkini söledi ama sanki daha önce vurul demiş ki söledi.neyse aynı doktora 2 yıl önce de bir arkadaşımız sezeryanla doğum yaptı.doktor normal doğum taraftarı bu iyi ama ne bileyim fiyat ve bu aşı olayı(arkadaşıma yaptığından dolayı ki o değiştirdi)kafamı karıştırdı ama yine de sonlara doğru doktor değiştirmek tuhaf geliyor
Cevaplamak için Üye ol