35 haftalık hamileler

ayfi soruyor: 5

Doğuma bu kadar yaklaşmışken en son yaptığınız veya yapılması gereken neler var acaba? Unutulmaması gerekenler nelerdir acaba?
Normal doğuma kendinizi nasıl hazırladınız?
Yardımlarınız için teşekkür ederim...

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


goncad

Merhaba Ayfi


öncelikle hayırlı doğumlar dilerim, umarım sağ salim sıhhatle bebeğini kucağına alırsın.

doğum çantam hazırdı mesela :) doğum çantası içinde ayrıca doğum anında hemşireye verilecekler için de ayrı bir çanta hazırlamıştım. Aslında küçük bir bi yastık hurcu aldım, içine ;
* 2 ad 1 numara bebek bezi
* zıbın/body
* alt & üst takım
* çorap / patik
* Şapka
*eldiven
* 2 battaniye ( yeni doğanlar ısısını koruyamıyor, doğum sonrası çok üşüyormuş )

doğuma girecek hemşire doğumdan önce gelip bunu alıyor sizden ya da yakınınızdan. o yüzden bunu verecek kişiye iyice gösterin.

hastane fenil kotiri için topuktan kan alacaklar. sonra 2-3 içinde sağlık ocağına da mutlaka götürüp tekrarlatmanızı isteyecekler. iki kes çocuğumun topuğunu mu deldiricem diye düşünmeyin. doğumdan hemen sonra yapılan hormonel değişiklikten dolayı farklı çıkabiliyormuş. ama 2-3 gün sonra yapılacak için referans oluşturuyormuş. bu konu gerçekten çok önemli

Mutlaka yedekli gecelik, normal doğum da olsa sezeryan da en rahatı gecelik.
eğer özel hastane de doğum yapacaksanız, doğumdan sonra kullanılacak kadın pedi, yatağın kirlenmemesi için alta serilecek hijyenik bezi onlar veriyorlar.

bunun dışında doğum çantası mutlaka bebek kıyafeti, bezi bol yedekli olsun. ilk kakalar çok cıvık oluyor. herkes de telaş oluyor o ilk gun. yedek eşyadan zarar gelmez bence :)

sizin ve eşinizin nüfusu yanınızda olmalı doğum belgesi için.

pompa alın mutlaka, manueller daha iyi, her yerde kullanabilirsiniz, elektirikli için sadece fişli ortamlar gerekli çünkü. yaklaşık 1. haftasının sonunda süt basması denen bir olay gerçekleşiyor. Yavruların çenesi çok çabuk yoruluyor, çok az emip uykuya yenik düşüyor. göğüslerde süt doluyor ve boşalamıyor. duvar ne kadar sertse göğüsle de öyle oluyor ev çok sancı yapıyor. pompa ile boşaltıp rahatlarsınız, hem de özel süt saklama poşetine koyarsınız, ilerde verirsiniz yavrunuza. saklama poşetleri için Lansinoh'un öneririm. Naylondan yapılmayan tek süt saklama poşeti o.

bir de bebek istedikçe emzirmenizi önerirm. hele ilk günler sadece kolostrum gelirken de. benim üçüncü gün beyaz renkte süt geldi. kolostrum su gibi şeffaftı. ilk gece bebek doymadığı için yarım fincan mama verdiler hastanede. benim oğlum hem gündüz hem gece çok sık emme istedi, bazen yarım saatte bir, bazen saatte bir. damak yapısı bozulur diye ne doktor, ne hemşireler emziği önermedi ve ben de vermedim ilk başta. 15. gund e denedim ama kesinlikle almadı. ama iyiki de almamış, oğlumun fiziksel gelişimi 1-2 ay önde gidiyor, özellikle de boyu. ama gece bile hiç üşenmedim, yarım saatte bir bile olsa kalktım emzirdim, uyuyup kalmamak için alarm kurdum 5-10 dakka sonrasına gerekirse. bazı arkadaşlarım uyanınca su veriyordu ,bazıları emzik ama boy-kilo hep geride kaldılar. fedakarlık yapınca meyvesini alıyorsunuz :)


hastanede yeni doğan işime tarama testi yapılıyorsa onu mutlaka yaptırın. biz 2. ayda yaptımıştık ve geçemedi, epeyce panik olmuştuk. 2. testte de geçemedi, daha sonra detaylı test olan abr'de geçti ama keşke doğar doğmaz yaptırsaydım diye düşünmüştüm. onu yapabilirsiniz.

erkek bebek bekliyorsanız sünnet konusunu düşünebilirsiniz. ben yaptırmayı çok istemiştim ama sonra bir uyarı geldi. sünnet esnasına bebeğe verilecek anestezi ilacı alerji yapabilirmiş diye. kendim de oldukça alerjik bir bünyeye sahip olduğum için açıkcası endişelendim ve yaptırmadım. şimdi oğlum 9 aylık, kısmetse bir ara yaptıracağım :)

kendiniz için çorap alın mutlaka, uzun. doğum sonrası ayaklar çok üşüyor.

normal doğum istiyorsanız, umarım gerçekleşir. ben de çok istemiştim. Doktorum da istemişti. bünyem,m uygun olduğunu söyledi. 39. haftaya kadar bekledik ama benim kasılmalarım 35. hafta civarı başladığı ve bir türlü üzene girmediği için doktorum suni sancı teklif etti. 39. haftanın ortasında. sabah 9'dan öğleden sonra 2:30'a kadar sancı çektim. Bu arada NTS cihazı bağlıydı. sona doğru bebeğin kalp atışları çıldırdı. Normalde 150-180 arasında gidip gelirken, birden 40'a düşüp, 200 üstüne çıkmaya başladı. rahim kasılıp bebeği öne itiyor ama kordon bi yerlerde sıkıştığı veye dolandığı için bebek aşağıya inemiyordu. alelacele sezeryana aldılar, çok üzüldüm, ağladım ama doğum hemşiresi dediki " sen anne olmak istiyor musun, tamam istediğin çok güzel birşey, normal doğum en sağlıklısı ama bebeğin sağlıkla doğması için sezeryan olaman gerekli" hak verdim ve kabul ettim. ayrıca ayağa kalkma süreci sadece ve sadece sizin gayretinizle alakalı. isteyerek sezeryan olanalr sabah 9'da cırt cırt doğurdular. o gunku doğuma gelenler arasında normal doğum isteyen tek cengaver bendim ve öğlenden sonra doğum yaptım. Epiduralin etkisi geçince ayağa kalkıp yürümeniz gerekiyor. Akşamüzeri ben onlara koridorda tur bindiriyordum, başhemşire de bunu farkedip takdir etmişti. gece bebeğin altını ben aldım, 2. gün hastaneden çıktık ve ara ara uzanmalar dışında hiç öyle söylendiği gibi 10 gün falan yatmadım. gayret ettim hep ayaktaydım, doktorumu da haberdar ettim. yani bunları şu yüzden anlattım, eğer sancıalrınız düzenli olup, suyunuz/nişan gelse bile hastaneye gider gitmez doğum başlamayabiliyor. hastanede beklerseniz eğer ve nst bağlanırsa lütfen çok dikkatli olun. çünkü hemşire ya da ebler geliyor gidiyor, yemek saati oluyor, nöbet değişiyor falan. nst'deki garipliği annem farkedip hemşireleri çağırmıştı. Normal doğum çok güzel ama bir o kadar da riskli bir olay, lütfen çok uyanık olun, ne olup bittiğini kendiniz farkında olun. Etraf çok kalabalık ve telaşlı oluyor çünkü.

bir de kasılmalarım başladığı andan itibaren küçük bir bloknota saatlerini not aldım. çünkü doktoru aramanız gerektiğinde son yarımsaatte ya da bir saatte hangi sıklıkta oluyor, kaç dakka sürüyor falan diyorlar.

ilk etapta aklıma bunlar geldi, ben sürekli notlar almıştım yapılması gerekenler için, unutmamak adına.

umarım faydalı olabilmişimdir, hayırlı doğumlar tekrar :):):)


ayfi

Çok teşekkür ederim..Bilgilerin çok işime yarıyacak...İlk doğumum olacağı için insan merak ediyor neler yaşayacağını...Erkek olacak inşallah 40 çıkmadan sünnet düşünüyoruz...Tekrar teşekkür ederim...


ayberke

Zaman zaman insanın neyle karşılaşacağı belli olmuyor.Bu yüzden normal veya sezeryan hangisiolursa olsun beynen hazırlıklı olmak lazım.O zaman herşey kolay geçiyor.İlla normaldiye tutturp çok sıkıntı çekenlerde var.Önemli olan bebeğın sağlığı diyorum bu yüzden doğum anında hangisi gerekiyorsa o yapılır yeterki anne stressiz ve hazırlıklı olsun.
İyi doğumlar diliyorum.


gokalpileseyrialem

hayırlı uğurlu olsun sağlıkla kucaklaşın inşallah..Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazıyorum.bebeğin için gerekenlerin tam listesini buradan bulabilirsin.http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/10/yeni-dogan-icin-ihtiyac-listesi.html ayrıca doğum çantası ve doğumdan önce yaşayacaklarına hazırlıklı olmak için 1 aylık bebek gelişimini okumanı tavsiye ederim :) ayrıca merak edersen doğum hikayemi de okuyabilirsin ammaaaa herkesin doğumu başkadır bunuda unutma sevgiler...


ayfi

Bilgileriniz için çok teşekkür ederim...Bana çok faydası olacağını düşünüyorum...İyi Dilekleriniz için de sağolun...Cevaplamak için Üye ol