ek gıda alıştırma

paradoks soruyor: 4

merhabalar bebeğim 6 aylık 9 buçuk kilo boyu 68  gelişimi iyi bi sorunu yok sadece anne sütü verdim bugüne kadar artık ek gıdaya alıştırmam lazım ama kolay alışmicak gibi ilk denememde ağzını açıyordu bi kaç kaşık yiyordu şu an ne versem almıyo ağzını kapatıyo ve ısrar edersem  ağlıyo ne yapcam bilmiyom  acaba bi süre aramı versem 7 aydan sonramı denesem ? yoğurt devam mamasıyla yaptım önce yedi bi iki kere şimdi onuda reddediyo doktorumuz günlük keçi sütü varmış kay süt ondan kendin mayala dedi onu denicem..sütaşın bebek için olan yoğurdu varmış olmazsa onuda denerim.doktor  dediki  mama firmaların reklamı sütü uzaklaştımak mama satmak için dedi.ek gıda dönemi çok zormuş emzirmek kolaydı.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sPetek

Ben benim cimcimeye 5 aylık bile olmamıştı yavaş yavaş tattırmaya başlamıştım bile ve şu an ne versem yiyor şükür ki.

Bence sakın zorlama bebişini.. yemiyorsa o yoğurdu yedirme onun yerine içine bir muz ezip yedir öyle dene veya elma armut rendele yoğurtla karıştır öyle dene . Demek istediğim evet sade yoğurdu farzedelim sevmedimi.. farklı meyveler katarak bi de öyle dene ama dediğim gibi zorlama. Baktın onu da redediyor birkaç gün geçmesini bekle ve tekrar dene.

Aynı şekil çorbalarda da bazen ben ananas, elma armut vs bile ekliyorum çorbasına hem meyvesini yemiş oluyor hem de tadı daha hoş geliyor severek yiyor.

Burada bazı arkadaşlar var ne karışımlar neler neler denemiyorlar eninde sonunda üstesinden geliyorlar. Harika karışım tarifleri okuyorum bazen burada...

Ayrıca bu kadar üzme kendini sonuçta bunun ismi Ekgıda yani ilave olarak veriyorsun. Anne sütüne devam edeceksin sadece siz yemek yerken ona da tattırın.. meyvelerden sebzelerden etinden... vs.

Bu arada bende kızıma babymix veriyorum yoğurt olarak..

 


paradoks

babymix çoğu anne veriyor bebeklerine zararlı olsa anneler vermezdi bende denemeyi düşünüyorum ikinci tercih olarak ilk önce gülük sütten mayalamayı denicem.


fistikcik

Merhabalar,
Kesinlikle ısrar etmeyin. Yoksa ters teper ve iyice reddeder. Emzirmeye devam edin. Genellikle önerilenin aksine ek gıda vermeden önce de biraz anne sütü verin. Dr Benjamin Spock bu durumu şöyle özetliyor : "Bebeklerin çoğu katı gıdalardan önce sütlerini beklerler. Ancak katı gıdaya alıştıktan bir iki ay sonra yetişkinler gibi yemeğin üzerine bir şey içmek amacıyla sütlerini sonra içebilirler".

Bebeğinize özel bulamaç hazırlamayın. Aynı sizin yedikleriniz gibi ona bir tabak hazırlayın (ancak yedikleriniz tuzsuz, acısız ve salçasız hazırlanmış ve tabii ki onun yiyebileceği gibi ezilmiş olmak kaydıyla). Birlikte sofraya oturun. Önce sizin de yediğinizi görerek özensin. Mama sandalyeniz yoksa kucağınızda da oturabilir sofraya. Sizin kaşığınızı elinizden almak isteyebilir, engel olmayın, bırakın keşfetsin. Biz büyükler yemek yerken su içeriz, o da susayabilir, su ya da ıhlamur hazırlayın ve birkaç lokmada bir kaşıkla bunu verin.

Eğer bebeğiniz kaşıkla yeme fikrine alışamadıysa biraz anne sütü sağarak kaşıkla verin, böylece kaşıkla gelen şeylerin iyi bir şey olduğu fikrine de alışacaktır.

Bu aylarda herşeyi ellerine almak ve ağızlarına götürmek isterler. Sizin gözetiminizde ve kolayca koparamayacağı kadar sert bir elma dilimini (kalınca kesin) eline tutuşturun ve kemirsin. Kendileri yemekten daha büyük zevk alırlar.

Porsiyonlar çok küçük olmalı, başlangıç için bir çay kaşığı sadece. Sevdikçe arttıtırsınız.
Bir de yoğurdu neden devam sütüyle mayalamak gereksin ki ? İnek sütü verilmez kuralı sütğn kendisi için geçerli. Süt yoğurt ve peynire dönüşünce zararlı etkileri ortadan kalkıyor. rahat rahat günlük sütten kendi mayaladığınız yoğurdu verebilirsiniz.
Sevgiler


paradoks

sabır çok önemli işallah zamanla alışır bebeğim söylediklerinizi denicem teşk ederim.Cevaplamak için Üye ol