Doğa koleji gerçekten bu kadar iyi mi??

turkuazz soruyor: 10

eğitimci nurticilere soruyorum özellikle; arkadaşlar bugün bir vesileyle doğa kolejinin sayfasına girdim.O kadar güzel etkinlikler var ki..t-MBA diye bir uygulamaları var lise sınıflarına,geleceğin CEO larını yetiştirmeyi hedefliyorlar vs..bu okullar gerçekten bu kadar ileride mi??bizim ülkemizdeki eğitim koşullarının 100 yıl ilerisinde gibi görünüyor.


öte yandan 2 yıl kadar önce doğa kolejinin mahalle arası bir kreşine çocuğunu vermek isteyen arkadaşımız resmen ağlayarak çok pahalı olduğunu söylemişti (rakamı hatırlamıyorum).
ben bu özel okul-kreş olayını ne yapacağımı bilemiyorum,şurda en geç 1 yıl içinde kapımızda kreş davası..

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


mert_mert

görümcemin çoçukları buraya gidiyor kızı ilkokul 2 de kitapları geldi geçen 980 tl tutmuş ..ilk dönem kitabı sadece..birde benim çok kızdığım bir şey var..mesela kızı normal devlet veya kolej olmayan okullara ıyy çok kötü boyalı binalar merdivenler kötü kokuyor gibi laflar ediyor yani koleje gitmesi onu ayrıcalıklı kılıyor sanarak küçük görme gibi birşey farkettim..yani ben durumum iyi olsada normal okula yollamayı düşünüyorum ..hayatın şartları belli olmaz koleje giden bir çoçuk ileride ailenin durumu kötü olursa sudan çıkmış gibi olur hiçbirşeyle mutlu olmaz.başarı olmaz ...köylerde ne zor şartlarda okula gidip tıpda okumuş birincilik almış prof var netten bakmıştım..yani başarı çoçukla alakalı ..eğitimde önemli tabi ama paraylada herşey olmuyor 


ece_g

Sevgili Turkuazz,öncelikle ben bir eğitimci ve  kendi kardeşi özel kurumda çalışan biri olarak şöyle söyleyebilirim ki özel okullardaki öğretmenlerin %90 ı herkes gibi 4 yıllık üni.neticesinde mesleğe başlamış insanlar bunların çok az bir kısmı da yüksek lisans veya ötesine gidiyor.

Bunun dışında da özel bir eğitime katılanı şimdiye kadar hiç duymadım.Ben her zaman şunu söylüyorum koleje gönderecekseniz de öğretmenini üzmeyen bir okula göndermelisiniz ve doğa kolejinde bunun tam tersi var öğretmenler çok hırpalanıyor ve sürekli bir sirkülasyon var 1-2 sene çalışıp kaçıyor insanlar.Böyle stres altında yaşayan bir öğretmenin de na kadar başarılı olacağını siz düşünün artık.

Eşim böyle abartılı reklam yapanlara çok kızar ben de diyorum sen de esnaf olsan aynısını yaparsın.Özel okulların sayfalarında da böyle çok projeler vardır ama çocukların da mutlaka içinde olması lazım.

Bu durumu çok kafanıza takmayın bence..Bir de bizim memleketimizde sanki ne kadar pahalıysa o kadar iyidir gibi bir kanı var,emin olun hiç öyle değil orada çalışanlar da sizin bizim gibi normal insanlar..


yasea

geleceğin CEO larını yetiştirmeyi  hedefliyorlarsa, demek ki benim oğlumda da bi ışık gördüler.. yoksa doğa koleji tarafından durmadan kayıt yaptıralım diye telefonla taciz edilmemin başka bi açıklaması olamaz:))


aytul79

İşe alım yaparken adaylarımdan üçü Doğa koleji personeliydi. sürekli olarak zengin aileleri arayarak tanıtıma davet ettiklerini, eğer varlıklı aileler değilse eğitimci bile olsa davet araması yapmamaları ve gelen velileri kabul etmemeleri yönünde kesin direktifleri olduğu bilgisini aldım. bende kızımı bu sene Kurtköy Doğa Koleji'ne göndermek istedim. Fakat başka bir Doğa'da anaokulu öğretmeni olarak çalışan arkadaşım eğer mümkünse kendi çalıştığı şubesine götürmemi bu durumda kendisinin bakabileceğini aksi halde bu kuruma bu kadar para kazandırmanın kesinlikle pişmanlık olduğunu söyledi. evet Doğa Koleji gerçekten tanıtımını iyi yapıyor. Fakat eğitim seviyesi ne yazık ki öyle anlattıkları kadar parlak değil ne yazık ki. eğer o kadar para bağlayabilecekseniz bilfen ya da eyüpoğlu koleji gibi gerçekten eğitim veren kurumlara yönelmenizi tavsiye ederim.


mert_mert

:) doğa koleji oyun alanlarına çoçuğu koyduğumuzda telefon adres filan alıyorlar veya bir balona bir üye misali..ben genelde telefonu yanlış veriyorum çünkü cidden laf anlamıyorlar ..fistikcik

Bu kolej hakkında bilgim yok, ama "geleceğin CEO'larnı yetiştirmek" falan bana çok tuhaf ve komik geldi. Bu nedir yahu ? Her çocuğun hedefi CEO olmak mı olmalı ? Belki ressam olacak benim kızım, belki müzisyen, belki psikiyatr, belki sporcu, belki de bunların hiçbiri... Her çocuğun içinde var olan yaratıcılığa, özgür düşünceye, eleştiri ve gözlem yeteneğine, kendisini keşfetme merakına ket vurmuyoruz deseler yeter.


umut_umut

Ben bir okul tavsiye edeceğim. Bütün akrabalarımın okuduğu bir kolej. Belki adını ilk kez duyacaksınız. Eğitim başarısı yanında değerler eğitiminide son derece önem veren, çocuklarımıza kendi çocuklarıymış gibi yaklaşan,  çoğunluğu kurumda 10, 15 yıldır çalışan mesleki ve insani anlamda üst düzey öğretmenlerden oluşan bir eğitim kadrosuna sahip şubesi olmayan bir okul. Esenler Atışalanında hizmet veren Devran Koleji. Hiçbir cemaat bağlantısı olmamasına rağmen çocukları çok yönlü yetiştiren ve her kesimden ailelerin çocuklarının uyum içerisinde okuyabilmesini başarmış ilginç bir okul. Reklamda yapmıyorlar. En büyük reklamları kendi okuttukları ve mezun ettikleri öğrenciler. Okuyupta mutlu olan her öğrenci ertesi sene yanında bir yada birkaç öğrenciyle geliyor. Bu arada eşine az rastlanır bir temizlik anlayışları var. Dersliklerinden tuvaletlerine kadar heryerleri pırıl pırıl. Eğitim başarısının yanın da Sosyal ve sportif açılardan da çok faal ve başarılı bir okul. Çocuğunu huzurlu bir aile ortamında okutmanın mutluluğunu yaşamak isteyen velilerin bu okulu bir ziyaret edip nedemek istediğimi bizzat yaşayarak görmelerini isterim...


ekduman

Herşeyden öte cemaat bağlantısından bahsediliyor, ne kadar doğru bilmiyorum. Birkere telefonunuzu verdiyseniz yandınız, telefonla sürekli arıyorlar gelin okulumuzu gösterelim diye, insanı bir noktadan sonra irrite ediyor.yasamasevinci

Canım,doğa koleji sadece adı olan ve dizilere sponsor olarak parayı vuran bir okul...Şu an en başarısız öğrencileri çıkaran kolejlerden birine neden çocuğunu verensin ki...Bir sürü anaokulu varken bence o kadar parayı vermeyin, ünv.için ayırın,asıl o zaman gerekecek...Naçizane fikrim budur


ardaselo

ben okul hakkındaki şu andaki izlenimlerinizi öğrenmek istiyorum tavsiye edermisiniz
Cevaplamak için Üye ol