bebeğim uyanmıyor...

oyabes soruyor: 7

5 haftalık bebegim dün sabah 9dan gece 11'e kadar hiç uyumadı. gece uyuyunca, saati kurmayı unutmuşum, sabaha karşı 5:30 gibi korkunç bir vicdan azabıyla uyandım, uyandırıp emzirmeye çalıştım ama çok az emip tekrar uyudu. dün hiç uyumadığı için olduğunu düşündüm ama bütün gün ne kadar emzirmeye çalıştıysam da uykuyu tercih etti. mecburen 2 kere sütümü sağarak verdim ama toplamda tüm gün ancak  200cc  süt almıştır. şu anda hala uyuyor. kan şekeri düşmüş olabilir mi? eşim boşa panik yaptıgımı söylüyor, ben ise hastaneye gitmek istiyorum. Ne önerirsiniz?

5 haftalıkken günde kac cc süt emer bebekler?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Damla

Merhaba,

Kan şekerinin yanında suyu da sütten aldıkları için dehidre olmaları riski var. Yenidoğanların uyandırılma nedenlerinden biri de dehidre olduklarında yorgun düşüp daha sonra emmekte zorlanmaları. Bir de uzun aralıklar emizrmemek süt miktarınızı da olumsuz etkileyebilir. Doktorunuzu aramakta yarar var bence de.


Damla

Bir şey eklemek istiyorum, bizim doktorumuz 1 aylık olduğunda artık uyuduğu zaman uyandırmana gerek yok demişti. Sadece süre biraz uzun geldi. Normalde ihtiyacı olmadığı için uzun uyumuş olsa, uyandığında aç olur ve iyi emer gibi bir varsayımım var, doğruluğu ne kadar bilmiyorum tbai.


tubatulay

CNM GÜNDÜZ UYUMADIGI İÇİN UYKU AGIR GELMİŞ AMA ,EN GEC 4 SAAT SONRA UYANDIRIP EMZİR..BEN ÖLE YAPIYODUM CÜNKÜ COK KÜÇÜK NORMALDE GECE 1-2 SAAT SIKLIKTA EMMESİ LAZIM..GÜNDÜZ NEDEN UYUMADI CÜNKÜ BU DÖNEMDE GECE GÜNDÜZ OLMAZ GÜNDÜZ 3 SAAT UYDUGU BİLE OLUR..BENİM OGLUM GECE 02DEN SONRA UYUMUYODU İDRAR YOLU ENFEKSİYONU CIKTI 2 AY SONRA FARK ETTİM BELKİ DAHA FAZLA..EGER AŞIRI UYUMA GENEL ANLAMDA OLURSA UZUN SÜRE TİROİD HORMONLARINA BAKTIRMAN DA FAYDA VAR AMA TEK Bİ GÜNSE GEREK YOK.TİROİD AZ CALIŞIYO OLABİLİR...


kan şekeri düşmüş olabilir...


sevican

5 haftalık bir bebek için emme sıklığı az olmuş. benim kızım 2-3 saatte bir muhakkak emerdi ki tavsiyeler de o yönde. uykuyu mamaya tercih eden bir bebekte olabilir ama yine de doktorunuzla görüşün bence. 
















turkuazz

en azindan telefonla gorusun doktorunuzla.sureler epey uzun olmus.


asna

sevgili oyabes,

öncelikle bu anormal bir durum degil, emin olun. arkadaslarin dedigi gibi iciniz rahat etmiyorsa doktorunuzla görüsün.

benim ilk bebegimde yeni dogdugunda bahsettiginiz gibi cok uzun süreler uyurdu, 5 haftalikken aksam 11 gibi uyur, sabah 5-6ya kadar uyanmazdi. buradaki ebelere sordugumda, uyandirmamami, onun kendi rutinin olusturacagini söylediler.  hatta hic unutmam, biri demisti ki, bir kac ay sonra 'bebegim uyumuyor' diye geleceksin, tecrübe nede olsa :)

muhtemel ki o uyumadigi gün bebeginiz uyanikken bir sonraki güne de yetecek miktarda süt depolamis, mesela benim kizim cok uzun süre emerdi ve uzun uyurdu.

ufaklik ise kisa emer kisa uyurdu, ama bahsettiginiz gibi bir ara entersan bir düzen kurmustu kendine, bir gün hic uyumaz, ertesi gün hep uyurdu.

bana hissen hersey yolundaymis izlenimi verdi anlattiklariniz, rahat olun, isterseniz bir kac gün sonra durumu yine buradan paylasin.

bu arada gece illa emzirmek isteyipte uyandiramiyorsaniz önce bezini degistirebilirsiniz, o arada uykusu biraz acilacaktir.

sevgiler...


oyabes

dün kendimmi rahatlatmaya calıştım, maalesef henüz rutinde arayacagım bir doktorum yok. Bu hafta kontrol için bir doktordan randevu aldım.

Ela dün gece nihayet aglayarak kendisi uyandı ve 1 saat boyunca durmaksızın emdi. ben de rahatladım. sonrasında tekrar uyudu. bugün herşey normale döndü. dilinden anlamamak ne kötü, o uyanana kadar içim içimi yedi. yorumlarınız ve verdiğiniz moral için çok teşekkürler...



Cevaplamak için Üye ol