Oğlum çok geç uyuyor

ahmetekrem soruyor: 1

Merhabalar,

Oğlum 9 aylık. Geceleri 1-2 civarı uyuyor. Uykusu çok hafif. Her türlü sese de uyuyanıyor ve geceleri çok sık uyanıyor. 3,5 aylıktan beridir geceleri kesintisiz uyumuyor. 4-5 kez emmek için uyanıyor. Hatta 1 kere de devam sütü veriyorum.

Güzdüzleri 2 kez 1,5 saatlik uykusu var. Geceleride toplam 10-11 saat uyuyor. Ama geç yattığı için geç kalkıyor, kahvaltısını öğlen yapıyor.

Bayramda ise düzen diye birşey kalmadı.Şehir dşına çıktığımız için gece uykusuz geçirdi kimi gece,sabah 5 de uyudu. 11 de kalktı. 5,6 saatlik uyku ile sarsılmadan durdu.Farklı yerler ve kalabalık uykusunu azalttı.Ama o kadar uykusuz kalmasına rağmen  yinede erken uyuyup erken kalkmadı.Kalktı isede sabah 6 da kalkıp 1 saat oynuyup tekrar uyudu.

Nasıl erken uyutabilirim?

 

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


ahmetekrem

Merhabalar,

Ahmet Ekrem evimize döndükten sonra bir gün nerede ise 12 saat uyudu. Geceleri tabiki kalktı ama emip yada devam sütünü içerek uyudu. Ertesi gün ise gündüzde uykusunu çok iyi aldığı için sabah 8 de kalktı. Sonrada bu düzen gitti.

Aslında sorun şu imiş. Ben ne yemek konusunda ne de uyku konusunda Ahmet ekrem in üzerine gitmiyor idim. Akşamları misafirleimiz olduğunda yada biz bir yere gittiğimizde uyku saati değişiyordu. İster istemez buda ertesi güne yansıyor ve bu saatler sürekli değişiyordu. Benimle birlikte uyuyordu nerde ise, yani oğlum bana ayak uyduruyordu. Hata burda sanırım. Şimdi ben O na uyuyorum.Bebeklerin bizim farketmediğimiz bir şekilde kendi içlerinde düzenleri disiplinleri var.Bu düzeni takip etmek gerek. Biraz da kendi hayatımızdan ödün vererk orta yolu bulmalı.

Gece 21,00- 24,00 arası uykunun çok kıymetli olduğu belirtiliyor. BU saatlerde uykuda olmasına dikkat etmek gerekli. Birde burada yazan herkesin ortak belirttiği gündüz uykusunda saat 4,5 den sonra uyutmamak. Gündüz uykularınıda erkene çekildiği zaman gece uykusuna erken dalacaktır. Hiç bir çaba sarfetmeden.

Damlaecrin için şunu söyleyebilirim; Ahmet Ekrtem 3,5 aylık iken yurt dışında idik ve sürekli geceleri uyanıyordu. Benimde sütüm O nu doyuracak kadar çok değildi ve ek gıdasının geldiğini düşünüyordum, nitekim internette birçok sitede ek gıdası gelen çocukalrın gece sık uyandığını belirtiliyordu.İlk 4 ay sanırım bebeklerin yatış kalkışları daha problemli. Ama eminim düzene girecektir. Sizde muhakkak rahat olun. Sizin huzursuzluğunuz bebeğinize sütünüze yansıyacaktır. Annenin rahat olması bebeğinde rahatlığını etkiler. Bebeklerin dönemsel uyku saatleri var. Gece ne kadar, gündüz ne kadar uyumalı diye. Bu saatleri tutarak uykusunu takip edin. Ahmet ekrem de her sese kalkıyor. Bu uyanmalarla ile uykusunu dağıtıyor ve sarkıtıyor saatlerini. Bu sebeple sessiz bir yerde mümkünse hep aynı odada uyutun. Aslında çok yakın sürede sizde bebeğinizi keşfedeceksiniz. Nerde ve nasıl uyuduğunu. İnş. her şey yoluna girecektir.

Selamlar.....
Cevaplamak için Üye ol