sorun nerede?

organikanne soruyor: 10

merhaba...

bugün çok bunalmış bir vaziyetteyim ve size danışmak istedim..

problemimimz şu ki; iştahsızlık!!!

oğlum 9 aylık oldu ve 4.ayından beri  uğraşlarımdan hiçbir netice alamadım :((

bazen iyiye gider gibi oldu ama şu an neredeyse hiçbirşey yemiyor.

bugün tam 9 çeşit yiyecek yaptım ama yok yok işte:)

1-kahvaltıya yumurta haşladım(ki bir ara sadece yum.yerdi) tükürdü.

2_tavada t.yağlı salçalı omlet yaptım tükürdü.

3-artık son çare 8 tahıllı ballı milupa aldım (ki hiç almıyordum) onu da tükürp itti:)

4-öğlen patatesli,havuçlu balık (somon ) yemeği yaptım..yemedi

5-onu yemeyince domatesli(yazdan stoklamıştım) şehriye yaptım onu da yemedi:)

6-uyanınca bi umut tarhana yaptım nıt gene yemedi:)

7-yulaf aldım,sütle(keçi stü) beraber yulaf,m.erği,dut ve üzüm kurusu pişirdim.harika oldu:) ama 1 2 kaşıktan sonra yine yemedi.hee bu arada kaşıkla yemekse sorun elimle verdim onu da yemedi:)

8_pirinç unu yaptım nihayet ondan 5 kaşık kadar yedi.

gün içinde ise bir yarım ekmek ve 2 bebe bisküvisi(hipp)yedi:) ve tabii 5 6 kere de anne sütü emdi..

evvelden 160 cc kadar yoğurt yerdi onu da yemiyor arrtık.

 

şimdiiiii sorun nerede olabilir yardım istiyorum sizden..çünkü artık çevremden gelen taciz(!) lere de dayanamıyorum:) çok fena bunlmış vaziyetteyim..

sorun hangisi olabilir?

1- ailemin dediği gibi 'ilk aylar çocuğa vermedin tabi birşey yemiyor ondan..alışamadı' ? mı?

ben ek gıdaya 4.ayda meyve sularıyla geçtim.ki bu vaktin çok da geç olduğunu düşünmüyorum.ama evvelinde de hiçbirşeyi tattırmamıştım..diline falan da sürmedim.ne bileyim istemedim.çeşme suyuyla yapılmış yağlı yemeklerden süreyim falan..ama tabi ilk denemelerimde de aynı şekilde yemiyprdu..şeftali suyu ve elma suyunu .

2_'çok organik takılmaya çalışıyorsun ondan..bak bakalım biz verelim birşeyler nasıl toparlıyor çocuk' ..çok da aman aman organik değilim.sadece un olarak t.buğday vs kullanmaya çalılıyorum..hepiniz gibiyim.tuzdan kaçındım ama son çare tuz da kullanıyorum dr tavsiyesi üzerine..(deniz tuzu).onun dışında artık herşeyi normal hazırlıyorum.baya yağı mağı kavrurup,soğanları kavura kavura yapıyorum.

 

3_diş problemi... 5.aydan beri diş çıkarıyoruz ki.yaklaşık 1 aydır 5.dişimizi bekliyoruz.acaba onlar mı huzursuzluk verip önlüyor yemesini?

 

4_demir ve vitamini kesmiş olmam..    zaten demiri vermek istemiyordum fazlası zarar diye,burdaki annelerden de cesareti alınca külliyen kestim 2 ay vermdim hiç.vitamini de 1.aydır falan vermedim.şimdi 4_5 gündür veriyorum..ama değişen bişey yok.iştah konusunda.

5_.eşeğe altın semer vursan eşek gene eşektir:) sen ne yaparsan yap bu çocuğun yapısı bu böyle devam edecek..alışmaya bak mı diyorsunuz?

 

bunların dışında ,hiç zorlamadım,bağırmadım çağırmadım(Asla) ,ağzına zorla tıkmadım,elini kolunu tutmadım,tuttrumadım:))) belki de sorun bu ne bileyim:))

 

çocuğu yemekten soğutacak şeylerden özenle kaçındım.ama netice bu:)

 

adım hıdır elimden gelen budur:)))

ben çözümü de bulamadım sorunu da :) bi el atıverin de ben de size dua edeyim..

sizce sorun nerede ve ne yapılabilir?

(not;artık bu kadar çok anne sütü seven oğluma çare oalrak kendim iyi beslenip sütün kalitesini arttırmaya kaarar verdim ..)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


gulcinozden

öncelikle Allah kolaylık versin derim.iştahsız bebekle uğraşmak gerçekten çok zor...
halen sütünün olması ve bebeğinin emmesi çok güzel.ancak anne sütü alan bebekler buna çok düşkün olup normal gıdayı kabul etmediğini duydum ama ne kadar doğrudur bilemem??
benim oğlum sizinkinin derecesinde değil ama çomta iştahlı(tabiri caizse apur küpür yiyen) bi bebek değil.
onunla birlikte anladığım bişey daha varki;çocuğum olmadan atıp tuttuğum asla tv izletmem zırvalıklarınıda yuttum.yemek yesin diye yapmayacağım bişey yok gibi şu an.reklamları seviyor o anda yediriyorum veya eline bi öğünde belki 20 çeşit oyuncak veriyorum.onunla ilgilenirken ben azar azar veriyorum.birde öğlen ve akşam öğünlerinde çorbalarının yanına mutlaka yoğurt veriyorum sevdiği için çorbasınıda onunla götürüyor.ama sizinki yoğurtya yemiyosa çare değil tabiki.
birde balık yağı veriyorum aç karnına oda biraz iştah açtı.
hee birde bi dönem pek tadı tuzu olan şeyler yememişti.o zamanlar sürekli değil tabiki ama pirinç lapası verirsin onu severdi iyide tok tutardı.
benden bunlar..
dilerimki çare olabilecek şeylerdir..


jildando

sorun kesinlikle 1.cisi değil, bundan emin olabilirsiniz, tabiki de doğru yapmışsınız ilk aylarda olmadık şeyler tattırmamakla, benimkiler ilk olarak 6 aylıkken ek gıdalara geçmişlerdi, kızım çok yemek seçer, oğlumsa herşeyin tadına bakar, hemen hemen tüm meyveleri yer. Bu bölüm biraz yapı meselesi bence.
Sizde haddim olmayarak takıldığım bir nokta var, sanki çok komplike şeyler yedirmeye çalışıyormuşsunuz gibi geldi. Balık mesela birçok çocuğun çok da severek yediği birşey değil, tad ve koku olarak zorlanmış olabilir.
Daha basit şeyler deneseniz, yoğurt ve meyve gibi, gene benim gördüğüm birçok bebeğin favorisi yayla çorbası gibi, tabi siz bugünkü menuyu saymışsınız, belki zaten oyle yapıyorsunuzdur.
Ve tabiki de diş, ne yazık ki çok etken bu yemek işinde


peyibal

bırak başkası yedirsin, mesela annane - teyze - dede - baba.oğlum bir dönem ben ne versem yemezdi, çok çabaladığımı farkettikçe inatlaşırdı.son çare ben havlu attım ve olayı diğer aile fertleri üslendi.yemek konusunda bir süre hiç karşı karşıya gelmedik.

dönem dönem bir yedi bir yemedi, neye göre karar verdiğini anlamadık hala da anlamıyoruz:)))

değişik tatlara da yönelebilirsiniz.mesela oğlumun yememek konusundaki direncini elmalı tavuk köftesi ve mantı kırmıştı,sonrasında adana kebap,kıymalı pideler,dönerler filan yiyerek beni şoke etmişti.ilginç birşeyler denemekten zarar gelmez.
 


dennis

ya ben hep aynı şeyi söylüyorum belki ama başka söyleyecek bir şey yok çünkü. Sebebi yok ya da daha doğrusu sebebinin bir çözümü yok, eğer hastalık falan değilse tabi. Yemiyorsa amuda kalksanız da yemiyor; yiyecekse de konuşamadığı ve hatta yürüyemediği halde sizi yiyeceklere yönlendirip yemek istediğini anlatıyor bu sıpalar. ben çok çektim bu yemek konusunda. zorladığım da oldu, tabakları lavaboya çarptığım da, kızımı rahat bırakıp başka bir odaya gidip saatlerce hıçkıra hıçkıra ağladığım da. üstelik doktorlar da büyümesinde yavaşlama hatta durma olmasından endişe edip bir sürü test yaptılar ama çok şükür bir şey çıkmadı. doktor kontrollerinde gerim gerim gerilirdim, hala da geriliyorum. ama artık yemediğinde kendime çok fazla yüklenmemeyi öğrendim. yok sıcak mı oldu, yok önce meyve mi verseydim, keşke süt deneseydim'lerden vaz geçtim. canı isterse sunduklarımın arasından seçip yiyor, canı istemezse dünyayı sersem önüne dönüp bakmıyor, bunu öğrendim. kuru ekmek dahi olsa yedi diye sevindiğim günler öyle çok ki.
velhasıl kelam, bir günleri bir günlerini tutmuyor. gelişiminde bir problem yoksa boş yere endişelenmeyin. canı acıkınca yiyecektir. biz her gün aynı miktarda aynı düzende mi yiyoruz? bazen 2 öğünle günü geçiştirirken bazen gece yarılarına kadar kalkmıyoruz yemek masasından. tabi ki onlara da böyle düzensiz davranalım demiyorum ama onlardan da hergün aynı yeme performansını beklememek gerekiyor demek ki. ben böyle teskin ediyorum kendimi. yoksa çıldırmıştım çoktan.
sağlıklı günler dileğiyle...


dennis

şimdi tekrar okurken fark ettim: yarım ekmek yemiş, üstüne de süt içmiş işte, daha ne yesin. ben yemiyorum yarım ekmeği, dokuz aylık bebek ne yapsın. bence yarın da pek bir şey yemesini beklemeyin siz :) şaka tabi, ama gerçekten düşünsenize, yarım ekmek, üstüne de anne sütü, oohhh, mis gibi. bisküvileri saymıyorum bile :)fistikcik

Hiç canınızı sıkmayın, 1 yaşına kadar sadece anne sütü içse bile bebek için yeterlidir, ek gıdalara tatlara alışması için başlanır, tadımlıktır onlar, esas besin değildir. Temel besin yine anne sütüdür. Oğlunuz günde 5-6 kere emerek temel ihtiyacını sütten karşılıyor (bence en iyisini yapıyor !). Biraz da tahıla ihtiyaç duymuş anlaşılan, onu da ekmek ve bisküvi yiyerek gidermiş zaten :)

Bebekler neye ihtiyaç duyduğunu bilir. Kilo alımı ve boy uzaması iyiyse, genel gelişiminde sorun yoksa siz de endişelenmeyin. Israr etmemekle en iyisini yapmışsınız. Siz çok küçük porsiyonlar halinde yeni tatları sunmaya devam edin, bir "çimdik" yer belki... Yemezse de dert etmeyin. Ona özel yemek yapmamakla da iyi ediyorsunuz, evdeki yemeklerin (b aharatsız ve salçasız ise) tatlarına bakmaya devam etsin. Bir gün merak edip yiyecektir.
En önemlisi yemekleri sizinle birlikte yemesi, sofraya (mama sandalyesinde ya da kucağınızda) oturması. Sizin elinizdekileri almaya çalışacaktır. İzin verin, kemirsin (tabii boğazına kaçmamasına dijkkat etmek kaydıyla). Bu aylarda en çok ellerinde birşeyler kemirmek, yemeklerini kendileri yemek isterler. Bu fırsatı kaçırmayın, sonraki aylarda hiç istemeyebilirler. Bisküvi ve ekmek yenesinin sebebi onları kendisinin kemirebiliyor olması da olabilir.
Bu konuda "Baby led weaning"i araştırın. Bu yaklaşımda bebeklerin her taraflarına bulaştırsalar bile elleriyle kendilerinin yemesi teşvik edilir.
Her halükarda emzirmeye devam edin.
Sevgiler...


gulden_elifsu

çok kısa bir zaman önce bu yeme sorunları yüzünden kafayı yemek üzereydim kara kara düşünüyordum ki,burası bana ilaç gibi geldi..sağolsunlar nurti annelerinin önerilerini uygulayınca olumlu gelişmeler yaşamaya başladık..görüyorum ki,şimdi de senin için iş başındalar..:)
ya tabii,yiyebileceği birşey bulmak için çeşit çeşit yapıp getiriyorsun önüne ama,sanki bu da bir tür ısrar gibi oluyor..9 çeşit yemek böyle hissettirmiş olabilir mi acaba bebişe..ben bu kadar değil ama,4-5 çeşit yapıyordum kızım hiç reddetmediği şeyleri bile geri çevirdi..ben şimdi ısrar etmiyorum iştahsızsa,inadına sevdiği şeyi bile tükürüyorsa emmek istiyorsa emziriyorum..
diş de olabilir organikanne..bizde de böyle oluyor..hatta önceki gün hiçbirşey yememişti,çok moralim bozulmuştu sonra bir baktık dişi çıkmış..


gulden_elifsu

bana bir çok arkadaşın önerdiği bir kitap var,bende okumak için sabırsızlıkla kargonun gelmesini bekliyorum..
Carlos Gonzales  çocuğum yemek yemiyororganikanne

canım nurturia anneleri:)))
akşamdan beri yazdıklarınızı özenle okuyorum...ama inanılmaz bir diş ağrısı çektiğimden cevap yazamadım:))
hepinizeee çoook teşekkür ederim:)

berrakcım evet kafadan demir kesmekle hata ettim sanırım..fazlasının zarar veriyor olması beni kaygılandırmıştı..tabi bir de anne ve babada hiç kansızlık sorunu yaşanmamış olması da cesaretlendirmişti:) neyse şimdi tekrar başladık vermeye:) ya da verme çalışmalarına diyim:)

düzen...bunu oturrtmak mümkün değil pek:)) sürekli bir deneme halindeyim çünki:) ilk önce düzeni olsun istemiştim ama işler pek de benim istediğim gibi gitmedi..şimdi gidişatına bırakıyorum:) tabi bu aralar bırak 3 saati bazen daha fazla bile oluyor:)

tatları da hep ayrı ayrı verdim başta ama şimdi peşpeşe vermem onu bunaltıyor olabilir haklısın .

gülçinözden  :)) kader arkadaşım :)) :PP
tvden destek almamakta ısrarlıyım.. ama ben de senin dediğin gibi beslemek durumunda kalıyorum..o süreklşi gezen bi afacan asla oturmaz ki mamasandalyesinde:) ben de onun peşi sıra gezip yedirmeye çalışıyorum:)

bu yoğurtla beraber verme fikri çok iyi bir fikir..benim dr um da önermişti ve bir süre denediğimde işe yaramamıştı.. tekrar deneyeceğim..tabi önce yoğurdu da tekrar sevmesi lazım:))


hduran est:))) evet biraz komplike takılmaya çalıştım bi ara ama artık saldım çayıra :))
çorba konusunda şunu söyleyebilirim tarhanadan sütlü balkabağı çorbasına kadar hepsini denedim :)) ama şu yoğurt çorbasını ben pek beceremiyorum galiba .bugün annem gelecek inş.ona yaptırayım bakalım bir de:) küçük bey yiyecek mi:) söylerim size de:)))

peyibal :)) bu başkası yedirme işini ev ziyaretlerinde (haftalık) denedik ama annane ve ya babaanne 5 dak sonra 'ayy yok bu çocuk yemiyor merve' diye ellerinde kaselerle ger döndülerA:)))

ama belki bir süre bize gelip..bunu rutin bir hale çevirmeyi deneyebilirz..çok tşekkür ederim.mutlaka deneyeceğim.
değişik yemekler konusunda da sana katılıyorum..elmalı köfte denemedim ama :) orjinal ve hatta bildiğin adam yemekleri deniyorum lakin tık tık :))


organikanne

oykü -dila ve deniss  yalnız olmadığımı görmek de çok güzel:) bencilce oldu ama:)
denisss ne yarım ekmeği:)))) EKSİK YAZMIŞIM YARIIM DİLİM EKMEK :)))))))))))))Cevaplamak için Üye ol