sorun nerede?

organikanne soruyor: 10

merhaba...

bugün çok bunalmış bir vaziyetteyim ve size danışmak istedim..

problemimimz şu ki; iştahsızlık!!!

oğlum 9 aylık oldu ve 4.ayından beri  uğraşlarımdan hiçbir netice alamadım :((

bazen iyiye gider gibi oldu ama şu an neredeyse hiçbirşey yemiyor.

bugün tam 9 çeşit yiyecek yaptım ama yok yok işte:)

1-kahvaltıya yumurta haşladım(ki bir ara sadece yum.yerdi) tükürdü.

2_tavada t.yağlı salçalı omlet yaptım tükürdü.

3-artık son çare 8 tahıllı ballı milupa aldım (ki hiç almıyordum) onu da tükürp itti:)

4-öğlen patatesli,havuçlu balık (somon ) yemeği yaptım..yemedi

5-onu yemeyince domatesli(yazdan stoklamıştım) şehriye yaptım onu da yemedi:)

6-uyanınca bi umut tarhana yaptım nıt gene yemedi:)

7-yulaf aldım,sütle(keçi stü) beraber yulaf,m.erği,dut ve üzüm kurusu pişirdim.harika oldu:) ama 1 2 kaşıktan sonra yine yemedi.hee bu arada kaşıkla yemekse sorun elimle verdim onu da yemedi:)

8_pirinç unu yaptım nihayet ondan 5 kaşık kadar yedi.

gün içinde ise bir yarım ekmek ve 2 bebe bisküvisi(hipp)yedi:) ve tabii 5 6 kere de anne sütü emdi..

evvelden 160 cc kadar yoğurt yerdi onu da yemiyor arrtık.

 

şimdiiiii sorun nerede olabilir yardım istiyorum sizden..çünkü artık çevremden gelen taciz(!) lere de dayanamıyorum:) çok fena bunlmış vaziyetteyim..

sorun hangisi olabilir?

1- ailemin dediği gibi 'ilk aylar çocuğa vermedin tabi birşey yemiyor ondan..alışamadı' ? mı?

ben ek gıdaya 4.ayda meyve sularıyla geçtim.ki bu vaktin çok da geç olduğunu düşünmüyorum.ama evvelinde de hiçbirşeyi tattırmamıştım..diline falan da sürmedim.ne bileyim istemedim.çeşme suyuyla yapılmış yağlı yemeklerden süreyim falan..ama tabi ilk denemelerimde de aynı şekilde yemiyprdu..şeftali suyu ve elma suyunu .

2_'çok organik takılmaya çalışıyorsun ondan..bak bakalım biz verelim birşeyler nasıl toparlıyor çocuk' ..çok da aman aman organik değilim.sadece un olarak t.buğday vs kullanmaya çalılıyorum..hepiniz gibiyim.tuzdan kaçındım ama son çare tuz da kullanıyorum dr tavsiyesi üzerine..(deniz tuzu).onun dışında artık herşeyi normal hazırlıyorum.baya yağı mağı kavrurup,soğanları kavura kavura yapıyorum.

 

3_diş problemi... 5.aydan beri diş çıkarıyoruz ki.yaklaşık 1 aydır 5.dişimizi bekliyoruz.acaba onlar mı huzursuzluk verip önlüyor yemesini?

 

4_demir ve vitamini kesmiş olmam..    zaten demiri vermek istemiyordum fazlası zarar diye,burdaki annelerden de cesareti alınca külliyen kestim 2 ay vermdim hiç.vitamini de 1.aydır falan vermedim.şimdi 4_5 gündür veriyorum..ama değişen bişey yok.iştah konusunda.

5_.eşeğe altın semer vursan eşek gene eşektir:) sen ne yaparsan yap bu çocuğun yapısı bu böyle devam edecek..alışmaya bak mı diyorsunuz?

 

bunların dışında ,hiç zorlamadım,bağırmadım çağırmadım(Asla) ,ağzına zorla tıkmadım,elini kolunu tutmadım,tuttrumadım:))) belki de sorun bu ne bileyim:))

 

çocuğu yemekten soğutacak şeylerden özenle kaçındım.ama netice bu:)

 

adım hıdır elimden gelen budur:)))

ben çözümü de bulamadım sorunu da :) bi el atıverin de ben de size dua edeyim..

sizce sorun nerede ve ne yapılabilir?

(not;artık bu kadar çok anne sütü seven oğluma çare oalrak kendim iyi beslenip sütün kalitesini arttırmaya kaarar verdim ..)

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


organikanne

İRANOOOOOOOOOON :))) evet sanırım haklısın... sanırım tahıl gereksinimi duyuyor ve şu 'istediğini yer' meselesi de çok doğru... bu konuda ısrarcı olmayacağım..ve bunu da göz önünde bulunduracağım.
elif su :))kitanı hemen sipariş ediyorum.
haklısın 9 çeşit yemek hazırlayarak 'bana bak velet! ben anneyim sense benim bebeğim..ben sana yiyeceksin ddiyorsam yiyeceksin'!!istemediğini yemiyorsan istediğini yiyeceksin.yani Yİ-YE-CEK-SİN ! o kadar' gibi bi mesaj vermiş olabilir:)


organikanne

fıstıkcım şimdiii yazdııkların yazmadıklarımı hatırlattı..
arkadaşlar ,boy değil ama kilo alımımız problemli..6.aydan beri bazen 200 bazen 300 gram falan alıyoruz..9 aylık ve 8.5 kiloyuz...bu da beni panikletiyor tabi.
ama şunu gördüm ki..
ÖNCELİKLE ANNE OLMAK BİR SANAT İCRA ETMEKLE EŞDEĞER...
bildiğin herşeyi unutuyorsun ve yeni şeylerle başlıyorsun hergüne :))
hepinize çook teşekkür ederim..

1_____acaba reflü vs gibi bi sorunu varsa dr farketmemiş olabilir mi ki???

2_____benim oğlum acaip hareketli:) ve mamasandalyesine falan oturtamıyorum (ahh ahh bu da ayrı mevzu içim yanıyor chicco polly ye verdim paracıkalrı :)) )) onu gezerken oynarken yedirmeye çalışıyorum.. acaba bu da bi engel mi??
ne yapabilirim.sizler ne yaptınız?

teşekkür ederim.şimdi bunları postit lere yazzıp mutfağıma yapıştıracağım :))) ve unutturamayacağım kendime ;))


gulden_elifsu

maşşallah 9 aylık 8.5 kilosunuz..biz 2 gün sonra 13 aylık olacağız ve 8.5 bile değiliz,8.4üz :) bence hiç panikleme..doğduğundan beri sadece bir kez 950 gr aldı gerisi 200-350 gr. arası..ben..ara sıra içim cız etsede önemsememeye çalışıyorum..çünkü boyu uzuyor,ve Allaha şükür çok sık hastalanmıyor,hareketli,neşeli..bunlar çok daha önemli..yemek yedirmeyi kilo açısından düşünmemeye çalış bence..
Allah sana kolaylıklar bebeğinede iştah versin..:)başarılarr :))


CokBilmis

Benim kızım hala meme emiyor, ayrıca boyu da kilosu da 90 persentilde. İştahlı bir çocuk. Önbilgiden sonra kendi tecrübelerime dayanarak cevap vereyim:

1- ailemin dediği gibi 'ilk aylar çocuğa vermedin tabi birşey yemiyor ondan..alışamadı' ? mı?

Ben ilk 6 ay anne sütündne başka bir şey vermedim. Sadece sebze filesinin içindeki elma ve havucu kemirmiştir, o kadar. Şİmdi elindeki pirzola kemiklerini kemiriyor. Demek ki 6 ay yiyecek tattırmamakla iştahsızlığın bir alakası yok.

2_'çok organik takılmaya çalışıyorsun ondan..bak bakalım biz verelim birşeyler nasıl toparlıyor çocuk'

Ben yıllardır organik takılıyorum. Kızıma da 1 yaşıan kadar soğanı kavurarak yaptığımız normal yemeklerimizden asla vermedim. Şu anda bizle sofraya oturup yemeğini yiyip kalkıyor. Ayrıca hala tuz kullanmıyorum. Ve yine ayrıca çocuğun hamur işi yiyip kilo alması belki mümkün ama sağlıklı değil. Prod. Dr. Canan Karatay televizyonda bangır bangır glisemik indeksi yüksek yiyecekler yemenin vücutta ne gibi zararları etkileri olduğunu anlatıyor. Yani çocuğun kilo alarak "toparlaması" fiziksel olarak sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor.


3_diş problemi... 5.aydan beri diş çıkarıyoruz ki.yaklaşık 1 aydır 5.dişimizi bekliyoruz.acaba onlar mı huzursuzluk verip önlüyor yemesini?

Her türlü huysuzluk yaratıcı neden olabilir. Diş bir neden olabilir. Emeklemeye başlamak bir neden olabilir. Ayağa kalkma beceresi edinme bir neden olabilir. Yürümeye başlama bir neden olabilir. Anneden ayrı kalma korkusu (Anksiyete) başlamış olabilir. Eğer çocuk yemek yemek istemiyorsa ve bu fiziksle bir rahatsızlıktan kaynaklanmıyorsa (reflü vs gibi) nedenini araştırmaya gerek yok. Çocuklar mükemmeller, ne kadar yemeleri gerektiini ve ne yemeleri gerektiğini bizden daha iyi biliyorlar. Biz kendi vücudumuzu onlar kadar iyi dinleme yeteneğimizi kaybetmişiz :(

4_demir ve vitamini kesmiş olmam..   

Ben de demiri ve vitamini vermedim hiç. Her doğum gününden sonra kan sayımı yaptırıyorum. Hiçbir sorunu yok. İştahı da bir azalıyor, bir çoğalıyor. Demek ki demir ve vitamin haplarıyla bir ilgisi yok iştahın.

5_.eşeğe altın semer vursan eşek gene eşektir:) sen ne yaparsan yap bu çocuğun yapısı bu böyle devam edecek..alışmaya bak mı diyorsunuz?

 Olabilir. Ben oburum, eşim de obur. Kızımın da iştahlı olması normal. Ayrıca iştahlı olduğumuz için yemek zamanlarına özel önem verir ve yemek yerken sosyalleşiriz (arkadaşlar, piknikler, mangal partileri vs). Bebeğimiz de bunu hissediyordur muhakkak. İŞtahsız olsam, zorla yemek yiyor olsam bebeğim bunu da sezerdi. Ama ben iştahlı olmama rağmen bebeğim genetik olarak iştahsızssa bu duruma uyum sağlamaya çalışırdım: Sürekli az ama kalorisi yüksek yiyecekler verirdim. Meyve mi yiyecek: Avokado. Tencere yemeği yemek istemiyor mu: Kuru yemiş ve kuru meyve. Bol yağlı tuzsuz peynir parcaları (dil, kaşar). Bol yağlı köfteler vs vs

bunların dışında ,hiç zorlamadım,bağırmadım çağırmadım(Asla) ,ağzına zorla tıkmadım,elini kolunu tutmadım,tuttrumadım:))) belki de sorun bu ne bileyim:))

 Asla zorlamadım. 1 yaşından sorna bir dönem hiç yemek yemedi desem yalan olmaz. Hala bazı öğünlerini kuruyemişle yapıyor. Bir akşam 6 tane mandalina yiyip yatmıştı 13 aylıkken, hiç unutmam. Şimdi restoranda yemeği önüne koyuyorum, kendisi yiyor. Eşime nasıl yemek ikram ediyorsam, kızıma da öyle ediyorum. Eşimin elini kolunu tutup istemediği yemeği ağzına sokamayacağıma göre?

(not;artık bu kadar çok anne sütü seven oğluma çare oalrak kendim iyi beslenip sütün kalitesini arttırmaya kaarar verdim ..)

İşte burada Yasemin var. İlk çocuğuna ek gıda vermekte zorlanmış, ikinci çocuğunu ise 1 yaşına kadar sadece anne sütü ile beslemiş. İkinci çocuğu Rüya 1 yaşından sonra kendi kendine yemeye başlamış: http://cemuyurken.blogspot.com/2011/10/ruya-kendi-kendine-yemeyi-ogreniyor.html

İşine yararsa, bunlar da benim ek gdaya geçiş tecrübelerim:
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/10/bebeginiz-ek-gdaya-alsamad-m-kasg.html


CokBilmis

Benim kızım da mama sandalyesinden hoşlanmıyor. Zaten aslında bebeklerin yerden yüksek olduklarında kendilerini güvende hissettiklerini sanmıyorum. Sesleri çıkmayan çocuklar da aslında mama sandalyesini sevdiklerinden değil de uysal çocuklar olduklarından itiraz etmiyorlar diye düşünüyorum. Benim en eski anılarım, annemle yerde oturmuş yediğimiz yemekler üzerinedir. Kızımı da yemek sandalyesine sadece bizimle sofraya oturması için oturtuyorum. Genelde tok oluyor, salatadan filan otlanıyor. MAksat bizimle sosyalleşmesi.

Ben çocuğun peşinden koşulmasına karşı değilim. Hele ilk 1 yıl, nasıl yedirdiğinizin önemli olduğunu hiç sanmıyorum. Ama sofra adabını öğrenmesi için sizle, ailenizle, arkadaşlarınızla, restoranda görüp deneyimlemesi önemli tabii.

Evde ise her tülü yedirebilirim. Benim kızımın bir huyu var, eli dolu olunca yemeği rahat yiyor. Eline onu oylayacak bir şeyler veriyorum. Soğan veriyorum mesela soyması için ya da oyun hamuru veriyorum ya da renkli kalemler veriyorum ya da tencere kaşık veriyorum artık ilgisini ne çekiyorsa o anda eline veriyorum. O arada da yediriyorum. 1 yaşından küçükken en iyi oyalama aracı bir yemek kaşığıydı. O kaşıkla yeme antremanları yaparken ben de onu yediriyordum. Babası bazen akşamları ya da haftasonları çizgi film izletirken yediriyor. Anneannesi masal anlatarak yediriyor.

Eğer yerde oturarak zaptetmek zor oluyorsa ve peşinden de koşmak istemiyorsanız Bumbo koltuk da önerebilirim: http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/01/bumbo-bebek-koltugu-nedir-ne-ise-yarar.html

Masaya sizinle beraber oturmayı seviyorsa, bağımsız karakterli bir çocuksa ve sizi taklit etmekten hoşlanıyorsa portatif mama sandalyesi gibi isimlerle satılan, normal sandalyeye takılıp çocuğun sizinle beraber sofraya oturmasını sağlayan kumaş ya da farklı malzemelerden yapılmış sandalye adaptörlerini de tavsiye edebilirim (bu konuda yazı yazmamışım bloga, far ettiğim iyi oldu :) )

Henüz bebeğinizi tanıma aşamasındasınız. Yemek yemeye de yeni başladınız. Bir süre sonra huyunu suyunu iyice öğrenip, ona göre bir taktik geliştireceğinizden adım gibi eminim :)organikanne

elif-su ve iranon teşekkür ederim moral için.. iranon ben de ikeadaki sandalyeyi almayı düşünüyordum şimdi kewsinleşti fikrim:)))) teşekkür ederim...
çokbilmiiiiiiiiiiiş:)))) yazdıkların o kadar iyi geldi ki anlatamam :)))) çook sağol..böyle uzun uzun yazan ellerin dert görmesin inş:)


CokBilmis

Aminnnnn :)


gulden_elifsu

bence kitaplaştır bunları çokbilmiş:)gulden_elifsu

çok bilmiş bunları kitaplaştırmalı bence..:)


CokBilmis

Bu yazdıklarımı benden önce kitaplaştıran biri var zaten: :))

Çocuğum Yemek Yemiyor
(Israr Etmeyin, Birlikte Eğlenin)
Doğan Kitap / Çocuk Gelişimi Dizisi

  9,75 TL (KDV Dahil)
: 9,03 TL + KDV  idefix Fiyatı : 13,00 TL (KDV Dahil)  Etiket Fiyatı
Cevaplamak için Üye ol