nOrmalde korkmadığı şeyden arada korkmak

kedidirkedi soruyor: 6

Merhaba,


Benim kızım karanlıktan hiç korkmayan bir çocuktur normalde. Elektrik kesilse korkmaz, gece karanlıkta evin içinde dolaşabilir vb. Bir sıkıntımız yok yani. Ama bazı günler daha dogrusu geceler, 2-3 kez oldu şimdiye kadar, karanlıktan korkuyorum, odamda ya da yatagımda yatmak istemiyorum, yanımda yat anne diye aglamaya baslıyor. Aynı odada olmamız bile teskin etmiyor. Işık kapanınca kıyametler kopuyor. Odasında loş ışık veren çiçekli bir ışık dalı var, onu acmamı ya da koridordan gelecek ışıgı da kabul etmiyor. Dün gece yine böyle oldu. Konustum, sordum, anlattım, çözüm önerilerinde bulundum, en son, istersen yer degiştirelim dedim, sen çekyatta yat, ben senin yatagında yatayım dedim, öyle ikna oldu, ışıgı kapatmama izin verdi. 

Var mı sizde de böyle arada nükseden bir korku durumu?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


kedidirkedi

Bizde öyle bir konusma duymus olması imkansız gibi bir şey. Hani kreşe falan gitse orada arkadaslarından kaptı diyecegim.


iflah_olmaz

bende korkardım küçükken bazen evde teksem hala ürperirim:-)))dini şeylerden aynen.bu tarz bişeyler duymuş olabilir mi?


MCA

arkadaşlara katılıyorum. benim çocukluğumda bide saadettin teksoy'un maceraları vardı. Allahım ne korkardım... arkadaşlarından falan duymuş olabilir yada tv den.


asyaperi

zaten cocuklarda karanlıktan sesten farklı golgelerden korkma genelde uc yasından sonra baslıyor dıye okumustum ben artık dıs dunyayı daha ıyı algılamaya basladıgı ıcın uyaranlara daha acık oldugu ıcın mesele tv de gordugu bır reklmadakı normal bır karekter bıle onların ıc dunyasında cok farklı algılanabılıyormus bence eger bu sıralar boyle bır korkusu varsa ustune gıtmeyın ona bu sekılde uyandıgı zaman korktunmu neyden korktun gıbı korku kelımesını cok kullanmayın sanırım karanlıkta uyumak senı bugun rahatsız ettı ıstersen korıdorun ısıgını acık bırakalım dıyın mesela ama cok fazla soru sormayın bununla ılgılı bu durumu daha cok alevlendırebılıyormus bırde odasında agac dalı seklınde gece lambası var demıssınız dıkkatımı cektı acaba o lamba karanlıkta farklı golgelendırmeler yapıyor olabılırmı gece yıne bı rkıtapta okumustum anıden karanlıktan korkmaya ve gece aglamalarıyla uyanmaya baslayan bır cocuk annesının neyden korktugunu sormasına ragmen bırturlu ıfade edemıyormus en son pedagogdan yardım almıslar ve sorunun gece dısardan sokak lambasından duvara golgler yansımalar oluyormus ve cocuk bunları gorup korkuyormus koyu renk ısık gecırmeyen bır perde  ve bırsure odasında sade bır duvara veya tavana ısık oyunları yapmayan bır lambayla sorunu cozmusler okudugum uzmanın bır hastaymıs bu olayı yasayanlar aklıma geldı umarım ısınıze yarar


Ervinveannesi

Benim kızım da böceklerden dahi korkmaz karanlıkta yolunu bulurdu..Dün uyumadan önce açık olan camı bu gün de oyun oynarken kapıyı(bahçeye açılan veranda kapısı)kapattırdı..Bunu yaparken nedenini sorduğumda karanlık girmesin dedi korkulu gözlerle dışarıya bakarak..
Korkularını gereksiz basit saçma görmeden mantıklı açıklamalarla kendinizinde korkuları olabileceğinden bahsederek ve devamında güven vererek aşabilirmiyiz acaba :(


kedidirkedi

Korkunun nette bir çok kaynakta bahsi geçmeyen diğer bir sebebi de şuymuş:


Kaçınma ve şartlanmanın yanı sıra, korkuya neden olan bir diğer faktör de endişelerdir. Endişenin yarattığı korkuya en çok karanlıkta ve uykuya dalarken yalnız kalındığında rastlanır. Çocuk, yaklaşık 3 yaşından itibaren toplumun kurallarıyla annesi ve babası aracılığıyla daha çok tanışmaya başlar. Artık istediğini yapmada eskisi kadar özgür değildir. Bunun sonucunda, çocuk kendini bu sıkıntılı duruma sokan anne ve babasına karşı bir öfke duymaya başlar, ancak bu duygusunu onlara yansıtmaya çekinir. Yine de böyle bir duyguya sahip olduğu için suçluluk hisseder. Ona rahatsızlık veren bu durumla baş edebilmek için, anne ve babasını ya da genel olarak toplumu ve kuralları temsil eden birtakım korkutucu figürler bularak, korku ve suçluluk duygularını onlara yansıtır; bunlar bir cadı, hayalet ya da ejderha olabilir. Uykuya dalmadan önce çocuk bilinçle bilinçdışı arasındadır. İçinde biriktirdiği öfkelerin farkına varır, bunları bastıracak gücü kendinde bulmakta zorlanır. O zaman da, aslında bu duyguların yaşanmasına neden olan, ama aynı zamanda da ona destek olan ve güven veren annesini ya da babasını yanında ister. Onlar yanında olduğu zaman onların varlığından ve sevgisinden emin olur ve uykuya dalabilir. Karanlıkta, çocuğun kendini yine kontrolünü kaybetmiş olarak hissettiği bir andır ve endişe vericidir. Bu endişeyle baş etmek için de yine bir dış desteğe ihtiyaç duyabilir. 
Cevaplamak için Üye ol