21 aylık kızım karşı cinsin farkına vardı

banushka soruyor: 7

bir arkadaşım yanımızda kızımdan biraz küçük oğlunun altını değiştirirken, bizim ki daha önce defalarca görmesine rağmen bu sefer pipiye pek ilgi gösterdi ve defalarca sordu. O gün çok sakince "evet Arda'nın pipisi var" demek dışında bir tepki vermedik ama ertesi gün bunu unutmayıp üstüne "Mira pipi?" diye sorunca beni şaşırttı... "Arda'nın pipisi, Mira'nın da kukusu var" dedim. Son 3 haftadır, herkesi pipi, kuku ayırıp sınıflandırıyor. Bu duruma yanlış tahminlerini düzeltmek dışında bir tepki göstermiyoruz. Ama bazı yerlerde ve bazı kişiler için bunu ayırması bizi gerçekten komik durumlara düşürüyor :)
Okuduklarıma göre çocuklar karşı cinsin ayrımına 2 yaş itibari ile varıyorlar. Aranızda benzer dönemler geçiren oldu mu? Nasıl yaklaştınız?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


hande

Can'da bir kaç hafta önce birlikte banyo yaparken bu ne?
pipi nerde? diye sordu:)) bir kaç gün de bize peki annane? peki baba? havva? diye sordu sadece en yakınlarını sordu. Bizde pipi ve kuku olarak ayırdık:))) ondan beridir ses seda yok. 

bir yerde okumuştum 4 yaştan sonra karşı cins, çocuklarının yanlarında giyinip soyunmasınlar diye. (4 yaş gibi hatırlıyorum) Acaba artık bu duruma dikkat etmelimiyiz?? Nedersin?  Bu olaydan beridir okuduğum yazıyı bulmaya çalışacağım bilgisayarın başına geçince unutuyorum.


khan

Ilgaz da bu yazın yarısını ortalıkta pipi diyerek geçirdi. İlk seferlerde insan afallıyor biraz, o yüzden garip bir tepki verip işi uzatmalarını sağlıyoruz tahminen.

Biz bir iki kere "aa, söylenmez öyle" vs. dedik, sonra her uygunsuz davranışda olduğu gibi bunun da üzerine gitmeyi bıraktık ve çok da uzun olmayan bir zamanda kesildi. Ben özellikle sanki hiç söylememiş gibi yaptım bir süre, benden ilgi görmeyince yanımda da çok söylemez oldu.

Zırt pırt söylemeyi kesmesi konuyu unuttuğu anlamına gelmiyor bu arada, sadece gereksiz yere cümle içinde kullanmıyor. Örneğin, sevdiği şarkıların içinde pipi geçen versiyonlarını uyduruyordu, o tip şeyleri kesti. Yoksa bilgi ve farkındalık baki kalıyor.


Damla

* Pipi var ve pipi yok yerine, pipi ya da kuku var doğru bir yaklaşımmış.
* Karşı cinsin erken farkına varması, farklılıkları doğal algılaması için çok yararlıymış.
* Eğer geç bir yaşa gelirse, ve kızlara senin pipin yok erkeklerin var ya da erkeklere, kızların pipisi yok tepkisi verilmesi çok sakıncalıymış. Böyle yapılırsa, bunun başta var olup, sonradan yerinden alındığını düşünebilirlermiş. Bu kızlarda yoksunluk, erkeklerde de kaybetme korkusu yaşatabilirmiş.
*Onun için, saçın sarı ya da siyah olmasından çok da farklı değil. O yüzden doğal yaklaşmak lazımmış.

Hande ben de geçenlerde aynı kaygıyla, Ilgaz'ın okul yöneticisiyle görüştüm, eğer sizi görmesinden rahatsız olmuyorsanız bir sorun yok dedi. Sen de araştırdıklarını paylaşırsan çok iyi olur.


pratikanne

Bizde bir kiz bir erkek cocuk olunca mecburen erkenden farki farketti herkes. Kendi kendininkine bubu ismini takti. Onlar sorarsa biz acikliyoruz. Cok fazla ustunde durmuyorlar acikcasi. Biz kizlar ve erkekler diye ayiriyoruz. Yani pipi ve kuku dediginde kiz ve erkek kelimelerine degistirebilirsin. kizlarin kukusu, erkeklerin pipisi var sonucta ama kategorizasyon kiz erkek oluyor.

Oglum daha cok sorular soruyor. (Bana) neden pipin yok, ben neden ayakta cis yapiyorum. niye erkeklerin saclari uzun, kizlarin kisa olur. niye sadece kizlar oje surer gibi. Ama kimse neden senin memelerin var, da benim yok diye sormuyor mesela.

Bir de Kipircan bu aralar devamli ortalikta poo poo (kaka) pee pee (cish) diyerek dolaniyor. o daha cok popo ve pipi (turkce) diye dusunup cok zevk aliyor bunlari bas bas bagirarak soylemekten. Ama anladigim kadari ile yasitlarinda da benzer durumlar oluyormush. Ondan ikaz ediyoruz ama sallayan yok.


yusufunalemi

vala benımki 2.5 yaşı devirdi ama farkın farkında deil.aslında 3 yaş üstü çocuklarda artık yanlarında soyunmamak lazım bence.böylece mahremiyeti anlamaları da mümkün olacaktır.
konu komik bir şeyi aklıma getirdi.yiğenlerden biri henüz küçük tüm arkadaşları da erkek.ben abiyim benabiyim die dolanırdı o zamanlar.tabi bunlar ayakta tuvalet yaparken görmüş bizimki.tutturdu illaki ben de böle yapcam.ikna edemeyince en sonunda soyduk kızı hadi yap bakalım nasıl olcak dedik.aaaa baktı ki ayakta deneyince olmuyor onunki üstü başı batıyor:)
aaa dedi ben daha abi olamamışım:))


hande

Doğru söylüyorsun Damla. Bende Can ilk sorduğu sıralarda çok düşünmeden "annede pipi yok" demiştim eşimde "evet oğlum annen eksik yaratılmış" diyince yaptığım yanlışı anlayıp değiştirdim:)


sedavesila

Bu cok eski bir soru ama yeni gordum, birseyler yaziyim istedim.

Banu, bizim kiz da farki anladi 20 aylikken. Once memeden basladi, babada meme yok diyerek. Sonra babasina ilgi gostermeye basladi, baba bu nedir ki der gibi.

Esimin kuzeninin kizi vaktinde kucukken bu pipi ve kuku meselesine cok kafayi takmisti. Hatta kreste bir kizarkadasiyla birlikte erkek cocuklardan birini tuvalete kistirip illa pipini gosterceksin diye komaya sokmustu. Biz hala o cocuk omur boyu gosteremeyecek bu travmayla diye guleriz ama bunun ustune doktora gidildi.

Doktor dedi ki bazi bebeklerin/cocuklarin libidosu normale oranla daha yuksek olabilir. Bu cocuklar boyle pipiye, kukuya fazla merakli bir donem gecirirlermis, sonra bitermis. Simdi koca kiz bizim yegen, hakkaten oyle oldu, bir noktada ilgisi azaldi ve bitti.Cevaplamak için Üye ol