Yabancı çalışma izni

dileksen soruyor: 5

Yabancıların çalışma izni konusunda son durum nedir? Bilgisi olan var mı?

Bakıcı olarak Gürcü bir kadınla anlaşmak üzereyim, fakat kadının vizesi geçeli galiba 5-6  ay olmuş. Sigorta falan yaptırmak istiyorum, fakat prosedür ile ilgili bilgim yok. Ülkesine gitmeden buradan halledebilir miyiz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


belladona

Şuan kaçak yani... Öncelikle kaçak olduğu 6 ayın cezasını ödeyip ülkesine gitmeli ve Türkiye'ye resmi giriş yapmalı, tabi alacağı cezadan ötürü birsüre giremeyebilir, onu emniyetten iyice sormak lazım. Turistik vize ile geldikten sonra önce oturma vizesi için başvurmanız gerekiyor, enaz 6 aylık oturma vizesini alınca da çalışma vizesine başvurmalısınız. Biraz sıkıntılı süreçler, ama yakın takip ederseniz kolay...


angelwave

11 nisan itibariyle yabancılar kanunu değişti bunun için en doğru bilgiyi bulunduğun yerdeki emniyet Müdürlüğü yabancılar şubedeki arkadaşlar verir.


bellroad

angelwave dedigi gibi kanun degıstı ve kacak olanlara af geldi.

kacak kaldıgı sure icin hesaplanan cezayı odeyıp cıkacak, sonra geri gelecek (ne kadar dısarda kalması gerektiğini emniyetten ogrenin) turist vizesi ilegelcek vizesi genelde 1 aylık oluyor. 1 ayı dolmadan emniyete basvurup gorusme gunu alcak (2-3 ay sonraya veriyorlar yogunluktan dolayı) bu sure icinde kacak değil. gorusmesine basvuru ucreti ve genel saglık sigortası (50yas altı 1100 TL) yaptırıp gidecek eger vizesi uzatsa minimum 1 yıl. ancak bu turist vizesi 1-2 ay cıkıyor o arada dısarı cıkamaz. sonra vizesi gelir. calisma vizesi de benzer ama en iyi bilgiyi emniyet + calısma bakanlıgından alabilirsiniz. ya da bu isleri bilen bir danısmanlık firmasından.


dileksen

Zaman ayırdığınız için ve cevaplara çok teşekkür ederim.


Ben yarın emniyete falan gider diğer detayları da öğrenirim. Ayrıca buradan da duyururum.

Bu konu başlığı da inşallah benim gibi araştırma yapanlara faydalı olur:))


araf_01

5-6 ay gibi vize ihlali söz konusuysa giriş yasağı yer..ben enaz 1 yıl diye tahmin ediyorum fakat bunu hudut kapıları hesaplıcak..Bayanın bir an önce çıkış yapmasını sağlayın ve siz bu bayana çalışma bakanlığı aracılığı ile istekte bulunun..Konsolosluk bununla ilgili araştırmasını yapıp onay verdikten sonra Çalışma amaçlı vize verecek ve giriş yasağı ne kadar olursa olsun o vize giriş yasağını kaldıracak..Artık yabancıların çalışma izni direk olarak çalışma bakanlığına bağlandığı için emniyetle alakalı bir durumunuz kalmadı..Ayrıca henüz af çıkmadı yani ne kadar beklerse o kadar zarardasınız..İzinsiz çalışma durumunda cezalarda bir hayli artırıldı yani işverene de yüklü miktarda ceza kesiliyor bilginiz olsun..Çalışma Bakanlığının 170 nolu telefon hattını arayabilirsiniz ayrıca kolay gelsin..Cevaplamak için Üye ol