14 aylik bebeginiz kac kelime soyleyebiliyor?

beatrix soruyor: 5

Kizim 14 aylik..

Baba dede anne meme mama bunlarin hic birini soyleyemiyor..

Anlamli soyleyebildigi tek bir kelime bile yok

Ben onunla surekli konusan bir anneyim. Hadi banyoya gidelim hadi altimizi degistirelim vb olalari anlatirim masallar tekerlemeler sarkilar..

İsitme testi yapildi ismini duyunca donup bakiyor sevdigi sarkilarda ellerini salliyor yani duyuyor

Su ana kadar anlamli tek bir kelime edebilmesi geekmezmiydi sizce de?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


gulsenisiksu

Beatrix
sakin olun ve endişe etmeyin. Beklemediğiz  bir anda  hepsini  söyleyecek. Çocuğunu  hiç sıkmayın, onu olduğu  gibi  kabul edin. Yakınınızınki 8  aylıkken  konuşmaya  başlayabilir,  bir başkası 2 yaşındada  başlayabilir.
hiçbir çocuk  başka bir çocukla  kıyaslanmamalı  bence.. herkesin  gelişimi  birbirinden farklı  olabilir. Sizin tahsilinizle bir başkasının  tahsilinin yada  bildiği yabancı  dillerin aynı olmadığı gibi..
Annem neden  hala  bir kelime  bile  etmedi  derken ben, "vakti  var elbette" dedim hep. Vakti geldi,  şimdi gayet güzel  derdini anlatıyor..


Fundaaa

oğlum 22 aylığa kadar hiç konuşmamıştı,şuanda 4.5 yaşında hala bazı harfleri söyleyemiyo ama çok şükür konuşuyo artık merak etmeyin daha çok erken (bende oğlum hiç konuşmayacak diye çok korkmuştum )


gardelya

her çocuğun gelişimi farklıdır o nedenle başkalarıyla kıyaslamamak gerekir bunun için genler bulunduğu ortam vs çok önemli, benim kızımın yapamadığını sizin kızınız yapıyor olabilir işitme testide uygulandıysa zaten fizyolojik bi sıkıntı yok demektir dert etmeye gerek yok bence bir konuşcak pir konuşcak emin olun:) siz ve eşiniz ne zaman konuşmuşsunuz ailelerinize sorun genetik çok önemli,


adilcan

benim oğlumda ynı durumda... ben de üzüldüm ama yapacak birşey yok durumu oluruna bırakmalı. her çocuğun gelişimi ayrı. duyduğuna eminim çünkü alkış oğluma dediğimde ellerini çırpıyor ve gülüyor ama tek kelime yok söylediği... üzülmeyelim ve sabırla bekleyelim :)
sevgiler


ediluj

benim arkadaşımın oğlu yazın 24 aylıktı anne babayı zor söylüyordu,evde sürekli onla tüm aile konuşuyordu..oyun grubuna başladı şuanda herşeyi düzgün birşekilde konuşuyor(nerdeyse bizim kadar)telaşlanmanız için çok erken,bazen de çocuklar kendi yaşıtları ile daha rahat iletişim kurabiliyorlar.belki  bir ooyun gurubu veya yaşıtlarıyla daha fazla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz..Cevaplamak için Üye ol