biberon almiyor

secilbozkurt soruyor: 4

merhabalar herkese, ben 1 ay sonra ise baslayacagim ve bebegimi ilk alti ay sadece anne sutu ile beslemek istiyorum, bu yuzden sutumu sagiyorum ve biberonla vermeye calisiyorum, fakat kizim ne biberon nede emzik almiyor,tum cabalarim bosa gidiyor tabi bu ugurda sagdigim sutlerimde,benimle ayni sorunu yasamis tecrubeli annelerden destek bekliyorum...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


yasemin_ekin

Merhabalar,

ben de kıızn 3 aylıkken işe başladım ve bakıcımızın yardımı ile 3-4 gunde deneye yanıla, pes etmeden ama sakinlikle ve sabirla denedik. Daha once baska bir soruya verdigim cevaptan aynen alıntı yapıyorum. 
Biberona alışır ve beni bırakır diye hiç ama hiç düşünmeyin. Her yerde yazıyorum, kızım 8 aya kadar biberondan ben işteyken anne sütü aldı; 9-10 ay civarı biberonu bıraktı buna ragmen beni emmeyi 26. ayında sonuna kadar bırakmadı. 

"Öncelikle uygun biberon emziğini bulmak lazım. hepsini kabul etmiyorlar. yine pes etmemek lazım. kaşıkla besleyen anneler olduğunu da biliyorum ama o zaman da süt çok mu ziyan olur ondan emin olamıyorum. 

Bizim bir kaç denemeden sonra, NUK kauçuk damaklı emzikte karar kılmıştık- daha doğrusu küçük hanım onu beğenmişti-. Piyasada anne memesine yakın, daha farklı biberonlar ve emzikler de var. Onları da deneyebilirsiniz.

Bakıcımız, ilk başlarda o uykudayken biberonu vermişti ya da uykudan yeni uyanmışken- aç olması şartıyla tabi. Önce kabul etmedi, sonra azar azar içti sütten. Ben, beni emmeyi bırakmasın diye, biberonla hiç beslemedim. -imkanınız varsa tabi- "bak ben anneyim, benden süt istiyorsan beni emmelisin, ben de biberon yok" mesajını vermek için."

saglıkla büyütün bebeğinizi...


gamzeberil

benım kızımda ne emzik ne biberon aldı 3.ay bitene kadar .çalışmaya başlamadan sancılar tuttu benı ben yokken ne yapacak diye çünkü sürekli emmek istiyordu yalancı emzik gibi kullanıyordu kimi zaman beni.yaseminin dediği gibi bir sürü marka emzik denedim.son olarak avenet emzikte karar kıldı sevgili mininğim.emzik avent alınca biberonda avent aldım şimdilik sorun yok.deneme yapmalısınız bol şanslar.


fistikcik

Denemeler yapın elbette, ancak biberon alması için bebeğinizi zorlamayın. Bazı bebekler ne yapsanız biberon almaz, aslında sonra durup düşününce "böylesi daha iyi olmuş" diyorsunuz. Benim kızım da çok çeşitli biberonlar denememize rağmen almadı ve iş için dışarda olmam gereken zamanlarda sütünü hep kaşıkla içti. Sütü kaşıkla vermek zor gibi görünüyor ama bebekler aslında çok kolay içiyorlar. Doktorumuz da böyle önermişti ve eklemişti "Böylece çiğnemeyi öğrenir". Aynen öyle oldu, ek gıdaya geçtiğimizde kızım zorluk yaşamadı, besinleri fazla ezmesek dahi çiğneyebildi.
yasemin_ekin'e katılamayacağım, biberona alıştığı için memeyi reddeden çok sayıda bebek var, Nurturia'da bu konuda cevapladığım sorular o kadar çok ki... Hele 2 aylık bir bebek biberona çok rahat alışıp emmeyi bırakabilir. Sütü sterlize edilmiş bir çay kaşığıyla vermeniz en uygunudur.


bebegimoldu

bebeginiz iki aylıksa ve emzirmeyi oturttu iseniz, ben biberona alıştırmakta sakınca görmezdim. biberon alan bebek de anne de rahat ediyor cunku.

biberon emzigi secerken anneyi emdigi halde olan emzikler var. aventinki oyle mesela. siz avent'in 1m+ icin olan 2 delikli basligini secerseniz memeden sogumaz.
3. aydan sonra da 3 delikli olana gecersiniz. hangi ayda hangi baslık lazım bilgisi burada: http://www.philips.com.tr/c/avent-bebek-biberonla-besleme/18458/cat/

ileride tercih eder de verirseniz inek sutunu de rahatlıkla verebilirsiniz biberonla.

umarım yardımcı olabilmisimdir.Cevaplamak için Üye ol