Tuvalet alışkanlığı- vaz mı geçeyim ?

melusina soruyor: 4

Ciddi anlamda bunalmış durumdayım . Biraz uzun anlatabilirim. Fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var

Öncelikle kızımda hazır bez kullanmadım yıkanabilir kumaş bez kullandım ve 8 aylıktan itibaren de  kakasını klozete yapıyorduk. 10 aylıkken kaka demeye başlamıştı sonra ben ameliyat oldum üzerine düşemedim kış geldi derken 19 aylıkken bu işe başladık.

 İlk gün kazalarla geçti. İkinci gün hiç kaza yoktu yalnız bir sorun vardı. çişi gelince bana söylemiyor gidip lazımlığa oturuyordu ve yapıyordu. sonra yaz mevsimi dışarı çıkıyoruz dışarıda bana söylemediği için lazımlık göremeyince altına yapıyordu.  Etraftan da  çocuk küçük başlama vs önerileri nedeniyle o meseleyi kapatıp beze döndük.  
1 hafta önce tekrar başladık. Fakat 1 haftadır olayı kavramış değil. Geceleri ve öğle uykusunda 10 aylıktan beri çiş yapmaz. Ben sık sık tuvalete tutuyorum. Yok diyor geliyoruz halıya çişini yapıyor.Sonra bana bakıp gülüyor ya da aa çişş diyor. 2-3 saat çişini tutuyor. 
Eğer önceden başarmamış olsaydık hazır değil diyeceğim ama 8 ay önce hazır olan çocuk şimdi neden hazır değil? 2 yaş sendromu mu ? Benim de hatam var o ilk denememizde etrafı dinlemeyip biraz daha sabredecektim. Bir nevi iç döküş kusura bakmayın. Acaba beklesem mi diyorum eşimde artık vazgeçemezsin diyor. sizler ne diyorsunuz ?


Bu soruyu cevapla


4 Cevap


mohter_of_sons

tyvalet eğitimi için temel şart şudur ki;

çocuk gündüz en az 2 saat kuru kalabilmeli...

bunu en iyi siz bilirsiniz. durumunuz baya bi karışık normal şartlarda bu konuda istikrar çözüm olur vazgeçmek ara vermek yatılı misafirliğe tatile gitmek bile etliler keza evede yatılı misafir alınmamalı deriz süreç içinde.

çocuğun kendisiyle çok alakalı bir durum olduğuda kesin,

son sınıfımdan örnekle;

x çocuğun annesi artık tuvalet eğitimine geçelim der ve süreç 3-4 haftayı bulur...

x çocuk anneye senin gibi kilot giymek istiyorum der ve eğitime başlanır sonuç alma 2 hafta sürer...

çocukların 2side 2,5 yaş çocuğudur.

eğer aksilikleri yaşamamışl olsaydınız vazgeçmeyin derdim fakat çocuğun aklı çok karışmış... bilemedim. çocuğunuzu en iyi tanıyan, siz bilirsiniz.


mert_mert

perilievren bravo..bizimki o büyülü cümleyi söylüyor fakat iş işten geçince..kilotunu ıslatmış kakasınıda yapmış vaziyette anne çiş geldi kaka geldi bak birsürü deyip hemde..hatırlarsınız biz halen devam ediyoruz vc eğitimine..ama artık günde tek kaza mevcut..o kaçamak bakışlardan anlayıp hemen lazımlığına oturtuyorum..yapıyor..bende sabırla bekliyorum bana çiş kaka geldi demesini(ama yapmadan önce)


PRENSESIMMM_2010

''çişin gelince söyle ''değil''çişini yapmak istediğinde söyle''süper bir yaklaşım şekli ve bence de keisnlikle doğru kelime ...hiç düşünmemiştim evren teşekkürler ...bazen anlamadan bizim anladığımız gibi anlamalarını bekleyerek türkçeyi anladığımız gibi kullanıyoruz ve çocukların düz mantıklarını göz ardı ediyoruz sanırım... mesela benim kızım açmış bacaklarını derken pijamasını çıkartıyordu ve ben o zaman anlamıştım neyi anladığı ...ona göre  bacaklarını açmak demek soyunmakla eş anlamlıydı ,oysaki biizm kasdettiğimiz bacakları 2 yana açmakla aynı anlamlıydı ...evet ben bunu kesinlikle deneyeceğim ve eminim ki çok işe yarayacak;)teşekkürler...


irmiksmum

Melisuna bizde ayni durumdayiz henuz cisini yapmadan haber vermiyor ama kakasini bayagi soyluyor artikk perilievrenin onerisini bende dikkate alicam belki dogru cumle odur:)

O yuzden sizdr umitsizlige dusmeyin 25 aylik bebeklerin bu kadarini bile becerebilmesi super bisi.Cevaplamak için Üye ol