Uykusuz bebegime cozum...

SelmaOnurEmre soruyor: 4

Bebegim 3,5 aylik nerdeyse. Oyle asiri gazli ya da kolik bir bebek degil. Ama uyku sorunumuz had safhada. Gunduz sabahtan 1,5 saat falan uyuyor oglene kadar sonra gun boyu 10 dakikalik birkac kestirmesi oluyor taa ki gece 12ye kadar. Yerine koymazsam kucagimdayken uyuyor bazen Ama o da mumkun degil 3 yasinda bir oglum daha var o da ilgi bekliyor. Ne yapacagimi sasirdim. Uyku rutinini nasil olusturabilirim? Buyuk oglumun kendiliginden bir uyku rutini olusmustu. Zorla olur mu bu is? Yoksa uykusuz bebek her daim ayni mi? Akil verin nolur...

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


asyagezgini

Benim kızım da o aylarda iken (gaz problemimiz hiç olmamasına rağmen) akşama kadar hep kestirmeler yapardı 10 dk, 20 dk gibi hiç bir zaman 35-40 dk  uyumazdı.Ve hep öyle gidecek sanıp üzülürdüm.Neyse ki 4. aydan sonra biz hiç bir şey yapmadan uzun uyumaya başladı.Hatta ilk 1 saatlik uykusunda alışık olmadığım için gelip gidip kızımın nefesini dinlemiştim :) uzun uyumasına alışık olmayınca bir şey mi oldu diye endişelenmiştim :) Neyse ki artık öğlen uykusu 2,5-3 bazen 4 saat  bile olabiliyor.Tahminimce sizinki de büyüdükçe uyku düzenini kendiliğinden değiştirecektir.


fistikcik

Uyku saatlerini düzenlemeniz gerek. Sabah en geç 7'de kalksın (daha geç uyanırsa gece geç yatmasına yol açarsınız). Uyandıktan 1,5 saat sonra  ilk uykusunu uyusun (Bu uyanık kalma  süresi ilerleyen aylarla artar, 6. ayda 2-2,5 saat, daha sonra daha fazla gibi). Tüm uykularını uyandıktan 1,5 saat sonra uyutmaya çalışın. En son gündüz uykusu saat 17'den sonraya sarkmasın, yoksa şu an yaşadığınız gibi gece 12'ye kadar uyumayabilir. Gerekirse en geç 17'de uyandırın. Akşam 19:30-20:00 gibi gece uykusuna yatırın. Bu yaşta elbette gece kesintisiz uyumaz, dolayısıyla uyanacaktır. Ama hemen tekrar uyuması ve uykusunun uzun sürmesi beklenir.


mert_mert

konu hakkında bir bilgim yok fakat bende şuan hamileyim doğum yaptığımda oğlum 3 yşında olucak hayırlısı ile .sadece fikrim olması açısından konuyu takip ediyorum .uykusuzluk sizin açınızdanda sorun dinlenmeniz ve diğer oğlunuzada kalieli vakit ayırmanız gerek inşallah bir çözüm bulursunuz..


SelmaOnurEmre

Asyagezgini umut oldun benim icin tesekkurler.

Fistikcik yazdiklarini uygulayacagim.

Mert-mert cocuklarimizin yasi yakin, bizde en buyuk sorun kucugu uyuturken abiyi sessiz tutmak. Saglikla kucagina al bebegini.

Longriver ben de ondan korkuyorum iste. Naparsam yapayim duzelmezse diye. Dr at yataga aglasin biraz sonra uyur yaklasiminda. Burda (Kanada) oyle yapiyorlar ama ben mumkun degil yapamam.Cevaplamak için Üye ol