artık tırnak kesemiyoruz!

esraozlem soruyor: 8

Bir süredir Ada'da tırnaklarını kestimeye karşı bir direnç oluştu. Bebekliğinden beri elinin ayağının mıncıklanmasından çok haz etmezdi ama şimdi tırnaklarını keselim diyince ya direkt olarak ortamdan uzaklaşıyor ya da tırnak makasını elimden alıp "Ada Ada" diye söyleniyor. "Ada Ada" ben yapacağım demek.

Üstüne çok gitmeden bu durumlarda olayı erteliyoruz. Bir iki iyi de tırnakları iyice uzayınca ve farketmeden yüzünü gözünü çizmeye başlayınca kesmek gerekiyor tabii. Tırnak kesme şarkılarından tutun da son denememizde eşimin bir bardağa su doldurup "hadi manikür yapıyoruz, biraz suda bekletelim parmakları" ikna çalışmalarına kadar farklı yöntemler denedik. Suyla oynama cazip gelip başlangıçta işe yarasa da ondan da sıkılıp son parmaklarda yine kaçmaya çalıştı bu arada :)

Nasıl kesebiliriz tırnakları? Geçici bir dönem midir? Sizler nasıl alıştırdınız?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


hande

aynı durum bizde de var aylardır. makası görünce "ben ben" demeye başlıyor. henüz hiç bir çözüm bulamadık. her tür oyun yapıldı. saatlerce kağıt kesmece oynandı. o bizim tırnaklarımızı kesti ama malesef biz onunkileri kesemedik:( sadece derin uykuda kesmeye çalışıyorum artık.


Neslihan

Biz Doruğun saç ve tırnaklarını hiç uyanıkken kesemedik. Hep gece derin uykuya daldığında yaptık. Öğlen uykusu gece uykusundan hafif olduğu için cesaret edemedik. Tavsiye ederim. Kaçmak gibi bi seçenekleri yok. Sadece bi kere saçını keserken kıırrrt sesini duymasıyla gözünü kocaman açması bir oldu. Benimde ödüm patladı tabi :)

Bu arada kendinden ışıklı makas olduğunu bilmiyordum. Çok faydalı bi alet olduğu kesin :) Biz eşimle beraber kesiyoruz ama zorda kalınca feneri ağzımda tutup kestiğimi biliyorum.


esraozlem

Dün gece en sonunda pes edip, kendim yatmadan uyguladığım bez değişimi esnasında Ada'nın uyanmamasını fırsat bilip uyurken kestim el tırnaklarını. Ancak maalesef ayak tırnaklarına geçince uyandı, artık onlar da başka bir gece :)


Annegozuyle

Henüz biz çok küçüğüz, ama okuyunca çok güldüm miniklerin bıcırıklıklarına:) Biz de uyurken kesiyoruz tırnaklarını ama çok küçük olduğundan uykularımız da bol çok şükür...

Neslihan, makasın sesine gözlerini açıvermesi olayı gözümde canlandı:) İnsanın ödü patlar hakikaten. Bazen bizimki altını değiştirirken yapıyor...

Işıklı tırnak makası dahice bir buluşmuş, nerden buluruz acaba?BaharK

Bizde de büyük bir problem, bazen havasında olursa hiç ses çıkarmıyor, bak anne çıt çıt yapıyor diyorum, dikkatle izliyor. Yalnız ayaklarına dikkat edin, biz küçük tırnağını uzunca bir süre kesemeyince sonra ayakkabısı da acıtmış ve kanamıştı, o gün canı çok yanmıştı, o yüzden ihmal etmeyin kesmeyi.


yerdenizbuyucusu

Eren de tırnaklarını kestirmiyor, uykuda ise tırnak makasının sesine hemen uyanıyor. Ayak tırnaklarını kesmek ise bin kat daha zor. Akşam uykusu gelince bazen kesebiliyorum, birkaç dakika ne yaptığımı anlamaya çalışıyor, sonra kaçıyor hemen.
Saçını ise kestirmek mucize gibi birşey, berber nasıl kestiğini bilemiyor.


esraozlem

Geçen cumartesi sabahı giydirirken 10 gündür uykusunda punduna getirip de bir türlü kesemediğim ayak tırnaklarının kırılmaya başladığını farkedince tekrar uyanıkken kesme olayına giriştim. Bu sefer tırnak makasını birlikte tuttuk, zorlamadan/zorlanmadan izin verdi hem el hem ayak tırnaklarının kesilmesine!

Sürekli huy ve davranış şekli değiştiriyor, büyüyor büyümesine pek tabii de böyle ani değişimler olunca hala arada şaşırıyorum :) Son bir kaç gündür de, daha önceleri okyanus suyu ile burnunu temizleme seanslarında ortalığı birbirine katıyorken, şimdi eliyle kendisi yerleştiriyor damlalığı burun deliğine...


yerdenizbuyucusu

Ben artık hergün birkaç tırnak kesmekle buldum çareyi. Önce bakıyor, 1 dakika geçmeden tırnak makasını almaya çalışıyor, o arada 2-3 tırnak kesiyorum.


Cevaplamak için Üye ol