Meme elleme

asli_yagmur soruyor: 10

Kızım Yağmur'u 16 aylık olana kadar emzirdim. O dönemde meme emmek istediği zaman eliyle memeleri yoklardı.
Emzirmeyi kestikten sonra ise, ne zaman uykusu gelip kucağıma çıksa, ya da normal zamanda da kucağıma gelse memeleri ellemeye başladı. Bazen sabahları uyandığında yanımıza alıyorum (sabah 5-6 agibi kalktığı için biraz da bizim yanımızda kestirsin, hem biz de biraz daha uyuyabilelim diye alıyorum). Yanıma yattığında hemen bir eliyle memeleri ellemeye başlıyor.
Daha önce pedagogla konuştuğumuzda (ki bu yaklaşık 3 ay önce falandı) meme ellemeyi bırakması gerektiğini söylemişti. Bunu yapması için de, sakin bir dille ve kızmadan "artık memeleri ellemiyoruz" deyip, onun yerine başka birşey önermemi, mesela elimi tut, kolumu tut vb., söylemişti.
Şimdi normalde kucağımda ya da yanımda otururken ellediğinde, "annecim artık memeleri ellemiyoruz, hem acıyor memeler, elimi tut hadi" dediğimde genellikle elimi tutuyor (tabi her fırsatta yine memeyi ellemeye çalışıyor). Ama kucağımda ve uykusu varsa, veya sabah yanımıza yatırdığımda elimi tutmayı şiddetle reddediyor, bağırıyor ve memeyi ellemek için zorluyor. Elletmemek için direnirsem de uyanıyor/kalkıyor yanımdan. Bir de bu aralar yanıma gelip "meme ellicem" demeye başladı biraz da sinsi sinsi gülümseyerek. Biraz da inada bindi sanki iş.
Açıkçası ben kendi adıma çok sıkıldım bu işten. Bazen ellerken acıtıyor da. Rahatsız oluyorum (bu arada rahatsızlığımın sebebi ellediğinin meme olması değil), yani bunalıyorum belki de, öyle demek daha doğru.
Sizce denediğim yol dışında bunu engellemenin bir yolu var mı? Yoksa biraz daha dişimi sıkıp, ilgilenmeyeyim mi?(daha önce bu kadar bıkmamış, ve bıraktırmaya çalışmazken de şu anki halinden bir farkı yoktu bu arada) Önerileriniz varsa, paylaşır mısınız? Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


babu

Ayni durum bizde de var. ama ozellikle yorgun/gergin oldugunda yapiyor. Ben pek cok konuda oldugu gibi bu konuda da cozumu zamana biraktim cunku denemelerim sonuc vermiyor. Aksine iyice takinti haline getiriyor. Baska birseye yonlendirmeye calisiyorum bazen yiyor bazen yemiyor. Sokaklarda el memede gezebiliyoruz zaman zaman. Yakinda bizim de bir cocuk psikiyatristi ziyaretimiz var, faydali olacak bir yorumu olursa yazarim buraya.


asli_yagmur

Babu, evet hatırlıyorum sizde de aynı durum olduğunu. Sanırım paylaşmıştım değil mi seninle de pedagogun söylediklerini. Senin de söylediğin gibi, inatlaşınca ters tepiyor ve daha çok ellemeye çalışıyor. Aynen biz de dışarılarda el memede geziyoruz. Hatta devamlı çekeliyor üstümü, millete de neredeyse meme show yapacak duruma geliyoruz :) Eğer psikiyatristten bir yorum gelirse bu konuda, öğrenmeyi çok isterim.
@ayseylehayat, "minik Coşkun"a koptum :)


fistikcik

Kızım sizinkinden bir yaş küçük, ama memeyi çekiştirme denemeleri onda da vardı (halen de müdahele etmezsem oluyor). Bunu yaptığı ilk zamanlardan itibaren o an yaptığı ve beni rahatsız eden hareket neyse (Vurmak, çekiştirmek, tırnaklamak vs...) "Vurmuyoruz canım, cici yapıyoruz, bak cici, cici" diyerek ve elini tutarak yavaşça sevmesini gösterdim. Bunu o kadar iyi kaydetmiş ki "Hayır canım, öyle değil, cici yapıyoruz" der demez yavaşça sevmeye başlıyor.

Tabii bu durum memeye dokunmanın önüne geçmiyor, ama en azından can acıtıcı, rahatsızlık verici bir durum olmaktan çıkarıyor :)
Pedagogunuz da aynı şeyi tavsiye etmiş aslında : sıkıntı veren hareketin yerine başka bir şey önermenizi söylemiş.
Henüz 2 yaş krizini yaşamayan bir bebekte bu işe yarıyor. Ama 2 yaşında başka taktikler gerekebilir. Ters psikoloji işe yarar mı acaba ? "Elle canım, elle" deseniz size tepkiyle ellemekten vazgeçer mi ? :)

Not : Çocukların annenin memesini, o olmazsa kolunu vs elleme dönemleri epey uzun sürebiliyor. Beni annem o dönemki doktorlar öyle önerdiği için 6 aylıkken memeden kesmiş (maalesef). Annemin kolunun üst kısmını ellemeyi, öpmeyi çok severdim. (Bunu hatırlayabilecek bir yaşa kadar yapmışım, öyle anlaşılıyor). Sanırım memeyi hatırlatıyordu ve bu yüzden bu kadar seviyordum kolunu öpmeyi. Sizinki de mutlaka böyle bir ihtiyaçtan memeyi ellemek istiyordur.


asli_yagmur

Fistikcik, genelde başka konularda ters psikoloji işe yarıyor ama meme ellemede yarayacağını sanmam :) Yine de denemekten zarar gelmez, deneyeyim, işe yararsa söylerim. Aynı dertten muzdarip diğer annelere de yardımı olur en azından.
Yağmur da bir ara böyle yanıma sokulunca "anne elimi tut" diyordu meme ellemek yerine. Ben de çözdüğümüzü sanmıştım. Ama sonradan yine arttırdı elleme işini...


ozgelif

Elif 23 aya kadar emdi.Memeye çok düşkün bir bebekti. Bırakmamız da zor oldu. Bıraktıktan sonra özellkle uyku öncesi ve sonrası, kızgınlık anlarında, panik halinde, rahatlamak istediğinde hep memeye dokunmak istedi. Bizim doktorumuz kesinlikle tepki vermememi zamanla yola gireceğini şimdilik meme emmenin boşluğunu bu şekilde doldurmaya çalıştığını söyledi. Sanırım bu durum 6 ay kadar sürdü. Sonra kendiliğinden bıraktı. Bence inanda bindirmemek en doğrusu. Şimdilerde bile gözü takılsa eski arkadaşlarından gözünü ayıramıyor hülyalı hülyalı dalıyor :)

Çok çok bunaltıcı bir durum olduğunu biliyorum. sadece uykuya dalma aşamasında izin verebilirsiniz belki.chroma

Aynı durum bizde de var. 13 aylıkken emmeyi bıraktı ama 22 aylık oldu hala memeyi bırakamadı. Çok uğraştım fakat engelleyemedim. Ayıp, sevmiyorum, rahat bırak memeyi, kolumu tut, kulağımı tut vs vs vs vs her gün aynı cümleler ama işe yaramadı malesef :) Babu gibi zamana bıraktım artık. Her fırsatta el memede. Hele ki bir şeye kızdıysa, üzüldüyse daha da fena yapışıyor memeye sakinleşmek için. Son 2 haftadır da hem elini sokup memeyi tutuyor, hem de ağzını büzüp, üzgün bir suratla "anne ben meme elledim" diyor, hoşlanmadığımın farkında yani :)) Sonuçta diyorum daha 2 yaşında bile değil. Hala süt kuzusu çağında. Bırakacak inşallah bir gün.


albatros

Ben malesef çok kısa süre emzirdiğim için memenin işlevini pek bilmiyor oğlum .. Ama ona rağmen kardeşi olacağını söyedikten bir süre sonra karnıma ve memelerime bakmaya, okşamaya başladı. bu durumda bebekleri rahatlatan, güven veren birşey olmalı diye düşünüyorum. Biberonu bırakırken yeni bir güven nesnesi edinmeden bir öncekini bırakmanın rahatsız edeceği, sıkıntıya sokacağı, hatta tepki geliştireceğini söylemişti doktorumuz. Ne yapabileceğini söyleyecek tecrübede olmasam da bu açıdan bakmak belki yardımcı olabilir.
Küçük bir not; bir arkadaşım 2 yaşına kadar emzirdi, kızı şu an 5,5 yaşında gündüz normal davranırken gece uyurken annesinin memesini tutuyor, "kardeşim olursa diğer memeden emsin " diyecek kadar bilinçli..:)


elifinannesii

Benim kizim premature doğdu ve maalesef 3ay beni emdi:(8 aylıktan beri elini parmağını dudaklarına Yada agZima sokmadan asla uyumuyor doğru olan nedir sizce bırakması icin ısrar etmeliyim kendini güvende hissetmek rahatlamak icin yapıyor belliki resmen göbek bağı gibi aramızda Bende cok bunlarım isin tuhaf tarafı ben hasta olunca hemen ona geçiyorasli_yagmur

elifinannesii sizin işiniz daha zormuş... Yani dudak ağız daha fena. Elinizi, kolunuzu ya da başka birşeyi tutması için yönlendirseniz? Bizde kısmen işe yaradı tam olmasa da. Belki dudak-ağız yerine başka birşey koyabilirsiniz.


ilknurarda

oğlum 20 ay emdi, emerken çok fazla olmasada arada yoklardı gögsümü. bıraktırdıktan sonra işe başlamıştım o dönemde baba - dede - babanne kim rastgelirse onun gögsünü ellemeye başladı. herkesten tepki görünce kendi memesini keşfetti. uykuya dalarken kendi memesiyle oynuyordu. pedegog üstelemeyin dedi ama bırakacağı yoktu. izah ederek ilgisini başka yöne çekerek bıraktırdık. ama ara ara özellikle üzerini giyerken, banyodayken yokluyor. eğer bende dekolte görürse gelip öpmek istiyor. annecim memelerin çok güzel diye bi de iltifat ediyor. bunun utanılacak bir durum olduğunu anneyle arasında sır olması gerektiğini söylüyorum. yoksa ulu orta utandırabiliyor beni bazen :( neyseki epey azalttık bu durumu... 
Cevaplamak için Üye ol