Meme elleme

asli_yagmur soruyor: 5

Kızım Yağmur'u 16 aylık olana kadar emzirdim. O dönemde meme emmek istediği zaman eliyle memeleri yoklardı.
Emzirmeyi kestikten sonra ise, ne zaman uykusu gelip kucağıma çıksa, ya da normal zamanda da kucağıma gelse memeleri ellemeye başladı. Bazen sabahları uyandığında yanımıza alıyorum (sabah 5-6 agibi kalktığı için biraz da bizim yanımızda kestirsin, hem biz de biraz daha uyuyabilelim diye alıyorum). Yanıma yattığında hemen bir eliyle memeleri ellemeye başlıyor.
Daha önce pedagogla konuştuğumuzda (ki bu yaklaşık 3 ay önce falandı) meme ellemeyi bırakması gerektiğini söylemişti. Bunu yapması için de, sakin bir dille ve kızmadan "artık memeleri ellemiyoruz" deyip, onun yerine başka birşey önermemi, mesela elimi tut, kolumu tut vb., söylemişti.
Şimdi normalde kucağımda ya da yanımda otururken ellediğinde, "annecim artık memeleri ellemiyoruz, hem acıyor memeler, elimi tut hadi" dediğimde genellikle elimi tutuyor (tabi her fırsatta yine memeyi ellemeye çalışıyor). Ama kucağımda ve uykusu varsa, veya sabah yanımıza yatırdığımda elimi tutmayı şiddetle reddediyor, bağırıyor ve memeyi ellemek için zorluyor. Elletmemek için direnirsem de uyanıyor/kalkıyor yanımdan. Bir de bu aralar yanıma gelip "meme ellicem" demeye başladı biraz da sinsi sinsi gülümseyerek. Biraz da inada bindi sanki iş.
Açıkçası ben kendi adıma çok sıkıldım bu işten. Bazen ellerken acıtıyor da. Rahatsız oluyorum (bu arada rahatsızlığımın sebebi ellediğinin meme olması değil), yani bunalıyorum belki de, öyle demek daha doğru.
Sizce denediğim yol dışında bunu engellemenin bir yolu var mı? Yoksa biraz daha dişimi sıkıp, ilgilenmeyeyim mi?(daha önce bu kadar bıkmamış, ve bıraktırmaya çalışmazken de şu anki halinden bir farkı yoktu bu arada) Önerileriniz varsa, paylaşır mısınız? Teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


elifinannesii

Aslı yagmur yavaş yavaş denemeye karar erdim suanda hastalık döneminde bu donemi atlatsın ilk isim buna engel olmak olucak tabi başarabilirsek bu onun icin cOk doğal ve sıradan birsey


emeldefne

Bizde durum biraz daha enterasan sanırım. Kızımı 16 ay yoğun emzirdim, sonra işe başlayıp bir de hamile kalınca sütüm iyice azaldı ve 2 ay daha emzirebildim, sonra emmeyi bıraktı. Ozamana kadar emziğe pek düşkün olmayan kızım, artık hertürlü stres anında, uykusuzlukta, kızgınlıkta emziğe ve emzirme sütyenimin askısına yapışır oldu. Hemen koşarak emziğini alıyor, kucağıma oturruyor ve  başlıyor " çıt-çıt-çıt-çıt" Gece de sık sık uyanıyor ve " anne emmik-çıt çıt" diyerek yanıma sokuluyor. Sabahları da işe giderken kriz oluyor bazen, üzerimdekileri çekiştirip" çıkar bunu, çıt çıt giy, defne emmik aldı" diye mızmızlanıyor. Dışarı çıkarken de " Anne Defnenin emziğini al- çıt çıt al" diyor
Memeden emerek rahatlamanın yerini sanırım emzik-çıt çıt aldı bizde. Bu durumun daha fazla uzamayacağını umuyorum. Zira artık 2 yaşına yaklaşıyor ve stresle, öfkeyle, mutsuzlukla başedebilmeye yada bu konuda telkin edilebilmeye başlaması lazım. Yani çocuk bu, ağlar ağlar sonra ya kendisi sakinleşir yada birisinin onu sakinleştirmesine izin verir değil mi?


umutarzu

Selamlar...

3,5 yaşına kadar emmiş bir çocuğum. Annem misafirlerin yanında filan, yan odaya geçip, "bi gelsene, bişey konuşcam" diye emmeye çağırdığımı anlatır. Memeye aşırı düşkün bir çocukmuşum, bıraktırması da çok uzun sürmüş ve çok eziyetli olmuş. Meme tutma alışkanlığına hatırlayabileceğim yaşlara kadar bırakmadım. Annemin bıkıp artık kızdığını, gece uyurken gizli gizli tuttuğumu filan hatırlıyorum. Ama kızıp rahatsızlığını belli etmesi beni daha çok tutmaya, hatta yapışmaya sevk ediyordu.

Orada amacın annenin memesini tutmaktan çok emerkenki sıcaklığı aramak ya da sadece anneye yakın olma isteği olduğunu düşünüyorum. Çünkü memeyi tutuyorsam annem hemen dibimde, büyük ihtimalle de bana sarılmış, kucaklamış filan demektir. Annem kızdığı zaman ise çok üzüldüğümü, telafisi için anneannemin memesini tuttuğumu hatırlıyorum. Annem kızmayı ne zaman bıraktı, ne zaman dikkatimi başka şeye vermemi sağladı, ne zaman yerine "başka birşey" koymaya başladık,  ben de meme tutmayı unutmaya başladım. Ama söylemeliyim ki hem anneannemin hem annemin memeleri epey mesai yaptılar bunun için:)


asli_yagmur

Umutarzu, bir de çocuk tarafından bakarak cevap yazdığın için teşekkür ederim :)
Aslında bu soruyu sorduğumdan beridir, benim memeleri ellemesine ses çıkarmıyorum. Yani giysilerimin üzerinden ellemesine sesimi çıkarmıyordum diyeyim ya da. Birkaç gündür elini giysinin ve hatta sütyenin de içine sokmaya başladı. Öyle yapınca, üzerinden elle dedim birkaç sefer. Bir de bu aralar öpüyor giysinin üzerinden, ona kızamıyorum gerçi zaten, çok sevimli oluyor :)
Bir de benden başka bakıcı teyzenin memeleri elliyor. Hatta bugün sabah onu da öptü. Ben de "H. Teyze'yi ellemiyoruz, beni elleyebilirsin, ama H. Teyze ve başkalarını ellemek yok" dedim. Ama doğru mu yaptım bilmiyorum. Hani beni ellemesi bir nebze de, bakıcı teyzeyi ellemesi bana doğru gelmedi. Gerçi o da benden sonra, en yakın gördüğü kişi aslında ama, bilemedim...


umutarzu

Benim anneannemin yerinde sizinkinde bakıcı var demek ki. Ben daha çok geceleri uyurken tuttuğumu hatırlıyorum. Mesela başkalarının yanında, gündüz annemin işi varken tutulmayacağını, istersem akşamları tutabileceğimi çok kesin bir dille anlatmıştı annem tatlı tatlı. Ben de bunu kabullenmiştim, hava kararınca hemen yanaşırdım anneme. Bulamazsam anneanneme:) Ama annem kızmayı bıraktığı zaman anneanneminkine ilgim azalmıştı.

Anneanneme yeltenmemin bir sebebi de büyük ihtimalle buna sevinçle, gülerek yaklaşmasıdır. "Yoksunluk":) belirtileri gösterirken demek ki, ondan medet umdum, o da çok sevinç duyunca devam ettim, ama annem "akşamları-yalnızken" kuralını koyduktan sonra, anneanneme de "tepki verme" talimatını verdikten sonra anneanne işi bitmişti. Zamanla, meme işini de kendi kendime bıraktım ve annemin müsade etmesinden sonra çok uzun sürmedi. Biraz üzerine düşmeyin bakalım, tutabileceği, tutamayacağı yerleri anlatın, zamanları anlatın, sonra kendiliğinden vazgeçer büyük ihtimalle
Cevaplamak için Üye ol