kreş

hande soruyor: 6

Can bu sene kreşe başladı. Öncelikle kendisi çok istiyordu. Oldukça sosyal bir çocuk ve çocukların olduğu her ortamda çok mutludur ve bizi hiç aramaz. başladığımızdan beridir sürekli içimi kemiren düşünceler yüzünden çocuğun düzenini bir türlü oturtamadım. Benim yüzümden çocuk iyice şaşıracak ne yapacağını.

Önce yarım gün başladık kreşe öğle uykusundan önce bakıcısı alıyordu okuldan fakat Can çıkmak istemiyor "öğretmenim benide uyut" diye ağlıyordu. normalde son 2,5 -3 aydır evde öğle uykusu uyutamıyorduk. düşündük ve 2 gün tüm gün denedik. sonuç mükemmeldi akşam eve geldiğimde bir lokum karşılıyordu beni, uykusunu almış iyi vakit geçirmiş. vee geçen hafta tam güne geçmemizle bir kıyamet kopmaya başladı hergün gitmeyelim diye ağlamaya başladı:( ama ben gider gitmez susup çok mutlu oynuyormuş okulda.
 
Öte yandan tam gün kreş parası ve evde bir kadın beni maddi olarak birhayli zorluyor. ama kadınımızada ihtiyacımız var henüz bırakamayız. bu zamanda iyi birini bulmakta zor ve 3 senedir bizimle.

Bir de iki yıldır götürmeyi çok istediğim ama başaramadığım ingilizce oyun grubu Salı sabahları 1 saat şeklinde başlamış. Haber geldi ve dün gittik süperdi. Böyle olunca bende kreşe haftada 3 tam gün gitse (yine yarım parası alıyorlar o zaman) pazartesi-çarşamba-cuma gibi salı sabahta oyun grubuna gitse daha iyi olur gibi düşündüm hem maddi açıdan, hem de 2,5 yaşındayken tüm hafta gitmesi gerekmiyor diye düşündüm. Ama etrafımdaki herkez ve en başta kreş o zaman çocuğunun hiç düzeni olmaz haftada 3 gün giderse kreşe bu sefer hiç gitmek istemez ve birtürlü alışamaz dediler ve çok kafam karıştı.

Amacım çocuğum arkadaşlarıyla iyi vakit geçirsin oyun oynasın.  Aslında Avrupa ve Amerika'da ilk başta part time kreşe giden çok çocuk var sizce de bu bir problem mi?? sizin çocuğunuz part time gittimi ve neler yaşadız?? Kreş tamamen duruma parasal bakıyor olabilir güvenemiyorum. bir çok insanda şimdiden okul yarışından bahsediyorlar. Ben sadece oğlum mutlu olsun istiyorum nedersiniz?

sevgiler

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Damla

Bence yarım gün de gönderebilirsin, 3 gün de. Her ikisi de bir düzendir. Önemli olan keyfi bir şekilde, aman ağladı, aman misafir geldi diye bir gönderip bir göndermemek gibi şeyler yapmamak. Daha 2,5 yaşında. Madem ekonomik olarak da azaltmak daha işinize geliyor, bence hiç zorlamaya gerek yok.


sbeser

Alışana kadar ,1 ay yeterli bir zaman, tam gün gönderebilirsin. daha sonra 3 tam güne geçmek daha kolay olur diye düşünüyorum. çünkü alışma dönemlerinde sınırları çok zorluyorlar.


zeynep_bartu

Bence iyi bir bir bakıcınız varsa 3,5 - 4 yasına kadar bırakmayın. Biz de bir hevesle başladık ama Bartuyu kresden aldim, gonderdigim yerdeki bazı uygulamalar ve guvenlik önlemlerinin yeterli olmayısı yuzunden. Yine anaokulu arayışındayım ama insanın yarim gun de olsa bakıcısının olması guzel birsey. En azından bizimki gibi durumlarda ya da okulun olmadığı donemlerde nereye bırakıcam diye dusunmezsin. Sizin ing. oyun anadolu yakasında mı, bir de fiyatını soyleyebilir msn mahzuru yoksa?


hande

ben antalyadayım korkarımki


hande

ancak fırsat bulup yazabiliyorum. son 3 gündür çok neşeyle gidiyor okula sabahları kendiliğinden ben en iyisi ayakkabılarımı giyim anne diye kapıya gittikçe bizde yolladık. eşimde hazır bukadar hevesli tüm gün yollayalım diyor. biraz dişimizi sıkıcaz sanırım.

Can 2008 lilerin grubunda ama genelde 2008 lerin başları hep 2007 grubuna yazıldı. özellikle iyi konuşabilen grup. ben değiştirmedim. arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle iyi vakit geçiriyor. etkinliklerin bir çoğu Can'a göre çok basit ama basit oluşu hemen yapıyorum diyerekten keyifli olmasına sebep oluyor bende amaç keyif alması diye hoşuma gidiyor. şimdiden zorlanarak birşeyler öğrenmesini, bi yarışta kendisini hissetmesini istemem. arada bebekçe konuşmaya başladıysada çok uzun sürmeyecektir diye düşünüorum. eminim sınıfındakilerde 2 aya kadar akıcı konuşmaya başlarlar nasıl olsa:)

ingilizce oyun grubu çok hoşuma gitti. Geçen sene kaçırdık diye çok üzülmüştüm. malum Antalya'da bir oyun grubu bulmak bile hayalken hemde ingilizce dans ve müzik:)) ders boyunca Ziggy (ingiliz öğretmenimiz) ingilizce konuşuyor ama %95 şarkılar söyleyip şarkı sözlerinde geçen şeylere göre dans edip hareketler yapıyoruz. vücudumuzu, merhaba, güle güle, lütfen teşekkürler, küçük, büyük otur, kalk gibi birçok kavramı çok net anlaşılacak basit şarkılarla öğretiyor. bu da bir yetenek ve ne yapacağını çok iyi bilme işi diye düşünüyorum. Ziggy çocuklar için drama öğretmeniymiş, dolayısıyla nezaman nasıl grubun dikkatini toplayacağınıda çok iyi biliyor. çok hoşuma gitti.

mesela ilk şarkı, 

 the clock says tik tak, its time to say hello "hello ziggy" ve sonra hep beraber "hello ziggy" , "hello Can" ... şeklinde herkez tek tek merhabalaştı.

en sonda byebye versiyonu söylendi herkes için tek tek.
sadece salı günü saat 10.30 çok kötü bir saat çalışan anneler için. artık çoğunlukla bakıcıyla gitmesi gerekecek ama ne yalan söyliyeyim Can dan çok ben gitmek istiyorum :))

4 aylık ücreti 350 tl.


zeynep_bartu

süpermiş valla, hiç bozmayın düzeni :)Cevaplamak için Üye ol