Göğüs ucu içerde olan anneler, küçük meme uçlarına çözüm,meme ucu çıkarıcılar

matissedeniz soruyor: 10

arkadaşlar 7 aylık hamileyim. Meme uçlarım yapı olarak içerde,biraz masaj yapınca çıkıyo ama bebeği nasıl emzireceğim bilmiyorum. Bu konuyla ilgili tecrübesi ya da bilgisi,önerisi olan var mı? doktora da soramıyorum:(

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


serra77

Benimde oyleydi hatta o kadar yoktuki silikon ucla emziriyordum,bu yuzden sutum hep az oldu 6.Aydada tamamen kesildi.

Dr.um dogumdan en az 2 ay once medela veya aventin gogus ucu cikaricisini kullansaydim,kesin sonuc alabilecegimi

Soylediginde is isten gecmisti.

Sizin icin tam zamani bende hemen kullanmaya baslayin derim.


Ezgi_MertBora

Dogum yapacagınız hastanede hemsıreler mutlaka bunun egıtımını sıze verecektır. Kucuk gogus avantajdır emzrmede. Emzırırken en onemlı kural bebegın gogsun tum sıyah bolgesını agzının ıcıne alabılmesıdır. Bu durumu da bır avantaja cevırebılırsınız. Kalan sure boyunca her gun lansınoh meme catagı onleyıcı krem surmenız ve lansınoh gogus ucu cıkarıcıyı gunde br ıkı kez kullanmanız ıyı olabılır. Ancak ggsunuzu sureklı de uyarmayın. Bır ıkı kez yeterlı. Bır de slıkon gogus kalkanı dogum sonrası ıcın lazım olabılır.


Ezgi_MertBora

Bır de body shop kakao kremını hem gogus hem de karın bolgesı ıcın onerırım. Banyodan sonra sabah aksam surdum ben. Lansınoh gogus ucu kremı ıle donusumlu kullandım. Hıcbır bolgede catlama vs. Olmadı.


fistikcik

Merhaba,
Bebek göğüs ucunu değil, göğsün tüm kahverengi halkasını ağzına alarak emer, bu yüzden içe dönük göğüs ucu emzirmeye kesinlikle engel değildir. Endişelenmeyin. Göğüs ucunu emzirmeden hemen önce bir sağma makinesiyle ya da meme ucu çıkartıcılarıyla çıkartarak sorunu çözebilirsiniz. Emzirme ürecinde meme ucunun kalıcı olarak dışarı çıkması ve sorunun ortadan kalkması da sık görülen bir durumdur.

Bu konuda aşağıda Türkçe ve İngilizce pek çok bilgi bulabilirsiniz.

Türkçe yazılar :
http://istanbuldoula.blogspot.com/2012/11/ice-donuk-gogus-ucu-ve-emzirme.html
http://www.medela.com.tr/tr/page.asp?id=222

İngilizce yazılar :
http://www.cheekymonkey.ca/A-Breastmyths3-Newman.htm
http://www.motherandchildhealth.com/Breastfeeding/Becky/inverted.html
http://www.breastfeeding-basics.com/articles/flat-or-inverted-nipples


matissedeniz

teşekkür ederim,o kadar felaket tellalı insanlar var ki,nasıl dert etmiştim bu durumu,şu cevaplar bile yetti endişelerimi azaltmaya,herkese teşekkür ederim:)psychomom

bi memem böyleydı,kızım 2 yaşında hala emiyor,ılk günlerde ememeyınce azcık sağdım,fıstkçık ın tarıf ettıgı gıbı doğru şekılde emzırmeye ısrarla çalışırsan bu iş olur,ve kötü şeyler anlatanlara kulak tıkamak tabı,en önemlisi de bu....


arsli

Bende diğer cevap veren arkadaşlarla benzer şeyleri söyleyeceğim göğüs ucu yok denecek kadar az olan bir anne olarak. Ama artık var. Çünkü oğlum 18 aydır emiyor sayesinde benimde göğüs ucum oldu :)


Çok çektim ilk üç ay. Korkunç yaralar oluştu hatta olmayan göğüs ucum nerdeyse koptu. Ama bunlar meme uçlarımın küçük olmasından değil benim gereksiz kaygılarım, endişelerim nedeni ile doğru emzirme tekniğini kullanamamdan kaynaklandı. Şimdi bakıyorumda ne kadar kolaymış emzirmek sinir strese gerek yokmuş.

Dolayısı ile bir iki tavsiyem olacak. Birincisi bu konu ile ilgili olarak kesinlikle endişelenmeyin Bebeğiniz emmeyecekse emin olun göğüs ucunuzun küçüklüğü değildir buna etken. İkincisi E vitamini (Evicap) ile göğüs uçlarınıza masaj yapın şimdiden ama fazla uyarmadan. Ben emzirme döneminde çok faydasını gördüm. 

Sağlıklı doğumlar diliyorum...


seres_esra

benimde ufacıktı ve içe doğruydu emzirdikçe çıktı zaten çocuk göğüs ucunu değil kahverengi bölümü komple kavradığı için bi sıkıntı olmuyormutlueren

benim de söylediğiniz gibi göğüslerim. bebeğim ilk zaman ememedi ben de o uçlarla emzirerek ve emmediği zamanlarda sağarak çözdüm bu problemi rahat ol ilk zaman çok yara oldu ama şimdi 17 aylık hala emziriyorum.


neretva

Aynı durumdayız. Hala emziriyorum, çok şükür. Yani emzirebilirsiniz. Ancak mümkün mertebe silikon uçlardan uzak durun. Bize hastanede onlardan aldırdılar ve ilk zaman kolaylık oldu, ama bebeğimde sarılık vardı ve yeterince ememedi. Sonra asıl sorunun silikon uç olduğunu anladım, göğüs ucunun bebek tarafından uyarılması süt yapımında çok önemli. Başlangıçta biraz zorluk yaşayabilirsiniz ama bebeğiniz ucu çıkarır, ona güvenin. İlk emzirmede odadan herkesi çıkarın. O anda birşey söyleyemiyor insan bazen. Eşinize de tembihleyin, odada sadece siz ve hemşireniz kalsın. Bebeğinizi tutarken sadece kafası değil, tüm göğsü size dönük olsun ve sırt kısmını sıkıca tutun. Birçok memelinin yavrusunda emme duygusunu tetikleyen bir yer vardır. Mesela geyikler yavrularının boynuna dokunurlar, yavrular da emeceklerini anlarlar. İnsan yavrularında aynı şey sırtta varmış. İlk zamanlar göğüs yaralarınız olabilir. Korkmayın, çok insanın  başına geliyor. Öyle zamanlarda memeyi havalandırmak, kendi kendine kurumasını sağlamak, lansinoh gibi kremler çok işe yarıyor. Bir de şu linkteki emzirme pozisyonunu öneririm. Bu belinizi rahatlatan ve bebeğin doğal biçimde doğru emmesini sağlayan bir pozisyon.

http://www.biologicalnurturing.com/video/bn3clip.html

Bebek bu pozisyonda süt alamaz sanabilirsiniz, ama çok güzel çekiyorlar. Beni iyileştiren yöntem bu olmuştu.

Son olarak sorun yaşarsanız mutlaka bir emzirme danışmanından yardım alın. Çocuk doktorları emzirme konusunda eğitim almış değiller. İstisnalar vardır ama ebeler, La Leche League danışmanları daha bilgili.Cevaplamak için Üye ol