Uyku arkadaşı gerekli mi?

Sanemm soruyor: 5

Merhabalar;

Bebeğim kendi kendine uyuyabilen bir bebek, uyku ile ilgili sıkıntımız yok, emzik, biberon, uykuya dalarken emme/beslenme gibi alışkanlıkları da yok.

Endişem; Gelen baharla birlikte şehir dışına çıktığımızda uykuya dalmak için mekan yadırgaması yapar mı diye ? Bugüne kadar uykuya dalmak için emzik dahi kullanmıyan bebeğime uyku arkadaşı alışkanlığı kazandırsam mı, yoksa uyuyabilen çoçuk mekan değiştirse bile her mekanda uyur mu?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


CokBilmis

Benim tecrübem şöyle:

1. Uyuyan çocuk her yerde uyur.
2. Yaşı büyüdükçe dikkatleri dağıldığı için gündüz uykusu zorlaşıyor. O zamanlarda yanına yatarak uyutmaya başlamıştım. Zorda kalırsanız siz de öyle yaparsınız.
3. Uyku arkadaşı çok teklif ettim, kızım hep reddetti. 12. ayında kendi kendine bir uyku arkadaşı seçti. 18. ayında gene bıraktı uyku arkadaşını. 23. ayında da uyku arkadaşı olarak beni seçti :) Yani eğer ilk aylarda alışmadıysa, bundan sonrası sizin teklifinizle olmuyor, ancak kendi isterse...


neretva

Hayır. Uyku arkadaşı ihtiyacı olan bebek belli eder. Hatta kendi edinir arkadaşını. Yadırgamasın isterseniz önerilerim şunlar:

1. Çok kullandığınız desenli bir çarşafını götürebilirsiniz.

2. Ninni cdsi varsa veya müzik veren kuzusu onu götürün.

3. Sizden ayrı yatıyorsa, mümkünse gittiğiniz yerde de ayrı yatsın. Park yatağı varsa taşımayı göze alın.delimania

nasil yaa? hepinizin benegi kendi mi uyuyor, peki bunun icin ne yaptiniz ogrenebilirmiyim?

Ferbere dogru yol aliyoruz, cunku uykuya kucagimda ve meme de bile zor dalam ve gunduzleri 30 dk da uyanan bit bebegi

var. uyku arkadasi emzik hicbirinde gozu yok.


ema

Hiç bir yerde uyumuyor bebeğim uyku konusunda sıkıntılıyım :((8


CokBilmis

Valla ben kendi kendine uyusun diye hemen hemen 6 ay uğraştım :) Sonunda öğrendi. Öğretilebilir ama uzun zaman alıyor ama sonucu çok rahatlatıcı oluyor. Ferber'e varmadan, uykuya dalmayı öğretmenizi tavsiye ederim.Cevaplamak için Üye ol