çocuğunu şiddet konusunda teşvik eden anne baba

fcanan soruyor: 10

Merhaba,
6 yaşındaki kız yeğenimin annesi ve babası (abim), 17 aylık kızım, daha bir yaşında iken kızının saçını çekmiş diye (bebek sonuçta anlamıyor, bilmeden çekmiş), kızlarına "Sen de ona vur, sen de saçını çek" dediklerini öğrendim. 2-3 aydır 6 yaşındaki yeğenim, kızıma durduk yerde şiddet göstermeye başladı. Bizim yanımızda bile, durduk yerde bacaklarını, kollarını sıkıştırdığını gördüm. 6 yaşındaki yeğenim kızımı çok sevdiği, onunla vakit geçirmek istediği halde son zamanlarda böyle davranmaya başladı. Bir keresinde yeğenim "Annem, ona bir tane patlat dedi" diyerek o an 15 aylık olan çocuğun üzerine geldi. Dün ise abim, kızına kendisinin, "sen de ona vur, saçını çek" dediğini söyledi. Bunun yanlış olduğunu söylediğimde, bu şekilde davranmaya devam edeceğini, kızının bu sene ilkokula başlayacağını, diğer çocukların yanında kızının pısırık olduğunu ve kendisini ezdirmemesi için böyle alıştırmaya çalıştıklarını söyledi. Ben ise, 17 aylık çocuğun, 6 yaşındaki kuzeninin bu şiddet içeren tavırlarını anlayamadığını, buna artık izin vermeyeceğimi söylüyorum. Abimlerin 17 aylık yeğenine karşı 6 yaşındaki kızlarını kışkırtması doğru mu? 17 aylık bebek ne anlasın bu yetişkin hırsından, 6 yaşındaki kız ne anlasın? Siz nasıl bir yaklaşım önerirsiniz? Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


33 Cevap


berlindenbirseda

Dogru olabilir mi hic? Ilkokula mi, horoz dogüsüne mi hazirliyorlarmis cocuklarini acaba? Pisirik olmamak, kendini korumak demek saldirgan olmak demek degil ki, cok yanlis bir yaklasim. Üstelik 6 yasindaki cocuk ne demek istediklerini tam anlayamamis garibim ki durup dururken sizin cocugunuza zarar vermeye calismis.

Kusura bakmayin abiniz, ama bu tavrinda israr eden kimse ile cocugumu gorusturmezdim ben.mustafamami

Keşke mantıklı bir önerim olsa... Allah sabır versin. kızınız hiçbirşey yapmadan yeğeniniz gelip vuruyorsa görüştürmeyin derim bir süre. bunu da abinizle ve gelininizle paylaşın. 


guta

Ben olsam abimle çok ciddi bir şekilde konuşurdum. Eğer onlar kızlarına bu konuda bir uyarı yapmıyorsa ben yeğenime yaptığının yanlış olduğunu anlatırdım. Saçını çekerken ya da vururken yakaladığımda hemen kolunu geriye çekip asla hiçbir arkadaşına vurmaması gerektiğini, kendinden küçükleri koruması gerektiğini anlatırdım. Abiniz yapmadığına göre siz yeğeninize okulda ona vuran birisi olursa hemen öğretmenine söylemesini, ona vurarak karşılık vermenin doğru olmadığını anlatmaya çalışın. Çok garip geliyor bana çocuğa sen de vur demek :)


fcanan

Malesef yeğenim bir kere iki kere yapmadı bunu, son 2-3 aydır ortaya çıktı bu tavırları. Durduk yere "Cezasını çekecek" demeler, eline oyuncağın sopasını alıp vurma girişimleri, durduk yere ayağı ile arkadan tekme atıp düşürmeler. Babası açıkça yaklaşımlarının böyle olduğunu, böyle devam edeceklerini belirtiyorlar dediğim gibi. 17 aylık çocuk ne anlar bundan. Ben çalıştığım için kızıma gündüz anneannesinde bakılıyor.  6 yaşındaki yeğenim şu an yaz tatilinde olduğu için bir ara bir hafta kadar o da annemlerde kaldı. Annemler o olduğunda çok dikkat ediyorlar ama ufaklığa zarar vermesin diye. 6 yaşındaki yeğenim normalde çok da seviyor kızımı, onunla vakit geçirmek de istiyor. Ama "yetişkin" olması gereken insanların tavrına anlam veremiyorum artık. Gerekçesi de kendi yaşıtlarının yanında pısırık olması. Bence de bir süre görüştürmememizde fayda var.


cancun

kendi çocuğunuzun sistematik şiddete maruz kalmasına gönlünüz razı geliyorsa siz bilirsiniz. aslında seviyor vs demeniz hiç bir şey ifade etmiyor. içi boş bir sevgi. dayısının kendi yeğenini dövdürebilmesi sizin de bu şekilde yaklaşıyor olmanız pasifliğinizi gösteriyor. Onlar çocuklarını düşünüyor da siz niye kendi çocuğunuzu düşünmüyorsunuz. Tabii ki görüşmeyecekler. Ben önce o abiyi abilikten bir çıkarırım. Sonuçta yeğeninizin hiç bir suçu yok salak anne babası olması dışında. burada abiniz ve eşi tamamen bilinçsiz cahil suçlu olanlar. Siz yavrunuzu düşünüp koruyacaksınız bu kadar net. Kesinlikle şiddete şiddetle cevap vermeye karşıyım ve bu tarz anne babalar beni çıldırtıyor. Tamamen görüşmemek tek çare.fcanan

Kesinlikle izin vermeyeceğim şiddet göstermesine. Ama ben olayın boyutunu yeni anladım. Yeğenimin son 3 ayda 2 defa falan gördüm ve bu tavırlarına denk geldim. O kadar şaşırdım ki o an ne yapacağımı bilemedim.  Haklısınız sanırım biraz pasif davrandım. Ama artık kesinlikle izin vermem. Yalnız dediğim gibi, abimin bu şekilde teşvik ettiğini dün öğrendim. Abimi uyardım ciddi bir şekilde. Onun yanıtı ise, 17 aylık kızıma karşı bu yaklaşımını sürdüreceğini belirtmek oldu. 


Abimin bana bugün verdiği yanıt şu: "Ben seninle ağız dalaşına girmek istemiyorum. herkes kendi bildiği yoldan gitsin. ben kendimce doğru olanı yapıyorum."


fcanan

Bir de abim lisans ve yüksek lisans sahibi. Malesef okumakla da ilgili değil :(


ozgu_naz

Bu okadar basit cevaplanacak bir konu degil aslinda. Cocuklar maalesef parkta okulda kendilerindeb buyuk, bazen de kucuk cocuklarin siddetine maruz kalabiliyor. Kizim 5 yasinda. Salincaktaki sirasini bebek bekliyor o binsin diye veren bir cocuk. Nazik ve dusunceli yani. Bu tip seylerle karsilastiginda, once uyariyor, yanindan uzaklasiyor.eger devam ederse yuksek sesle kiziyor. Eger sistematik olarak siddet goruyorsa cocuklar, bence karsilik vermeli. Siddet yanlisi anne yakistirmalarini umursamiyorum.ben kucukken sokakta catir catir kavga eder, gerekirse yumruk sallardim. Oyle gerekiyordu. Cok sukur siddet egilimim yok suan :) ben cocugum kendini savunsun ve korusun istiyorum. Hangi durumda ne yapacagini cok iyi biliyorfcanan

turkuaz_naz, tamam karşılık versin o zaman ama kendinden 4.5 yaş küçük ve savunmasız, hiçbir şeyden anlamayan bir bebeğe de vurmak dahil mi buna? Lütfen 17 aylık bir bebekten bahsediyoruz. Bunu düşünüp yazalım lütfen. Cevaplarınız bekliyorum.


ozgu_naz

Ben genel fikrimi soyledim.genis acidan baktim. 17 aylik cocuga vursun diye mi anlasiliyor cevabimdan.gayet dusunup yazdim ben. Azarlamaniz gereken baskasi ben degilim.kizimin kendinden kucuklere gosterdigi tavri da cok net yazdim ben.Cevaplamak için Üye ol