ateş, ateş hakkında?

ikicocukannesi soruyor: 10

enfenksiyona baglı atesle ilgili merak ettiklerim var. tecrubesi, bilgisi ve fikri olanlar yanıtlarsanız;

- enfeksiyon kaynaklı cocugunuzun atesi cıktıgında antibiyotik(igne formu da olabilir) ve ates dusurucuyu beraber aldıgında ates ne kadar sureli devam ediyor? bir gun, iki gun, uc gun, kacıncı doz antibiyotikten sonra ates kesiliyor?

- dr'unuz ates kac gun daha surerse tekrar gelin diyor?

- atesin yuksekligi ve aralıgı antibiyotik kullanımıyla degisiyor mu?

- degismedigi durumlar oldu mu? olduysa ne zaman ates kesildi? bunun olcusu nedir?

tum bu sorulara ek olarak, istisnai bir kac soru daha;

- cok sık ates dusurucu kullanan cocuklarda acaba atesin dusmesi ve kesilmesi daha gec olabilir mi?

- ılık dus, ıbuprofen, paracetamol, nemli bez dısında ates dusurmek icin kullanılan baska bir formul var mıdır?

tecrubelerinizi yazarsanız...

not: cuma gecesinden beri oglusuma 24 saat arayla penisilin alıyoruz.(siddetli bogaz enf.nu sebebiyle) atesi bes saatte bir ates durucu vermezsek dusuremiyoruz. en son bu sabaha karsı saat 5 gibi paracetamol verdik oyle dustu. benzer bir olay yasayan var mıdır? dr'a yeniden gitmek icin aksamı bekleyeyim mi, yoksa ates ilk yeniden cıktıgında dr'a gideyim mi?

Bu soruyu cevapla


47 Cevap


sevdamefem

 Öncelikle çok geçmiş olsun.Elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım.(oğlum için)

-enfeksiyon kaynaklı ateş bizde antibiyotik kullanımına başladıktan 3-4 gün sonra düşüyor.

-bizim doktorumuz ateş eğer çoçuğun hareketlerinde azalmaya,halsizliğe yol açmıyorsa 39 a kadar tolere edilebilir diyor.eğer ateş daha fazla ise ve düşmüyorsa iki gün sonra tekrar ggelin diyor.

-çok sık ateş düşürücü kullanmanın ateşin düşmesi, yada kesilmesinde problem yaratmadığını ama 1 doz ibuprofen sonraki ateşde 1 doz parasetomolvb şekilde dönüşümlü kullanmanın daha iyi geleceğini söylemişti doktorumuz

- biz ek olarak ateş 40 a yaklaşırsa fitil veriyoruz.

Sen daha iyi bilirsin ama akşamı beklemeden bi göstersen iyi olur.


ikicocukannesi

tesekkur ederim sevdamefem,,

sizden yola cıkarak; bu demek oluyor ki, olabiliyor uzadıgı durumlar. oglumda hic yasamadıgım bir sey uzun sureli ates. kızımda yanlıs antibiyotik seciminden oturu bu sıkıntıyı yasamıstık. lakin bu kullanılan penisilin, hata mı olur?

cok sukur hareketlerinde bir azalma yok, atesin tavan ettigi zaman dilimi haric. ates cıkıyor halsizlik baslıyor, biz mudahele ediyoruz (bu surecte iki kez novalgin igne ile oldu bu is) ates dusuyor cocuk normallesiyor. ben bu dalgalanmanın uzamasından yoruldum. simdiye kadar bitmesi gerekiyordu diye dusunuyordum hep.

ates dusurucuyu cok sık kullanma uzerine dr'unuz yorumu icime su serpti desem yeridir:) oyle yapıyorum. bir doz paracetamol, bir doz ibuprofen. su is bitsin karaciger enzimlerine de baktıracagım, cok kullandı oglum.

fitilin etkeni sadece 120 mg, artık kesmiyor bizde oglusu, 1.5 olcek minoset verdik son ates krizimizde. ama oncesinde bende paranox kullanıyordum:(

tesekkur ederim yanıta sevdamefem,
baska tecrubesi olan var mıdır acaba?

not : daha cıkmamıs ates, cok sukur ve iyi ki. babaanne ile gorustum. uyuyormus, yarım saat icinde kalkmazsa kaldır dolven ver dedim:( bir sonraki dozda bekletecegim bakalım, belki cıkmaz. hic degilse sekiz saat araya dusse...


sevdamefem

İnşallah bir daha çıkmaz:) valla be n oğlumda o kadar çok ateş durumu yaşadımki ve en az 48 saat süren durumlar o yüzden anlayabiliyorum ve bizimki 40 dereceyi çok çabuk buluyor..

imza:yüksek ateşten en az ayda bir kez muzdarip olan ateşli oğlan annesi:)


sevdamefem

İnşallah bir daha çıkmaz:) valla be n oğlumda o kadar çok ateş durumu yaşadımki ve en az 48 saat süren durumlar o yüzden anlayabiliyorum ve bizimki 40 dereceyi çok çabuk buluyor..

imza:yüksek ateşten en az ayda bir kez muzdarip olan ateşli oğlan annesi:)


ekim_

Merhaba,geçmiş olsun.Çocuğun hastalığı çok can sıkıyor,çok üzüyor.umarım çabucak geçer.

Ateş;vücudun savunma mekanizması;enfeksiyonla mücadeleyi gösteriyor.olmaması daha kötü yani.

genelde üst sınır:37,5(hatta bazı çalışmalarda 37,8) olarak değerlendiriliyor.Doktorlar bu nedenle bu değerin üzerine çıkmıyorsa ateş düşürücü verilmemesini öneriyorlar;çünkü ateş sanılanın aksine faydalı bir şey,enfeksiyonla mücadele göstergesi.

teorikte yakalaşım:eğer ateş çocuğun genel durumunu bozmuyorsa müdahale edilmemesi,sıvı takviyesi yapılması,ortam ısısını nötr tutmak ve çocuğun üzerindeki giysileri azaltmak

pratikte bunu uygulamak ise çok zor;çünkü ateş beraberinde bir sürü de risk taşıyor.aslında çocuklar 40 derece ateşe 2 saat dayanabiliyorlarmış.ama bizim evdeki uygulama şu(tüm hastalıklarında asla 38 in altına inmeyen bir ateşe sahip olan oğlumda) 3 saat arayla minoset ve dolven dönüşümlü veriyoruz.buna rağmen düşmüyorsa da soğuk uygulama ve ılık duş.

hastalık eğer bakteriyel kökenliyse antibiyotik veriliyor ve ateşin genel olarak 3. günde düşmesi bekleniyor.eğer viral kökenliyse antibiyotik verilmiyor.

acil şifalar diliyorum..ikicocukannesi

tesekkur ederim uod,

iste o panik hali feci. ctesi aksamı ofise geldiklerinde hastaneye gecene kadar ates 41 derece olmus. hastanede ilk olcumde 41'i gorunce inanamadım. (alnından olcuyorlar) once igne, ardından dogru soguk dus, sonra penisilin saat 12'ye kadar hastaneden cıkamadık...

demek sizde uc saat araya kadar dustunuz, oyleyse bu olabilen bir sey. su an atesi yok. bugun 11.30 da dolven aldı 17'ye kadar vermemeyi deneyecegim bakalım cıkacak mı? dilerim cıkmaz. cıkarsa erken cıkıp hastaneye gidecegim cıkmazsa da is cıkısı.

her sey cok karısık ve komplike geliyor su an. zihnimi toparlamakta sıkıntı yasıyorum:(


ekim_

geçen sene ocaktan itibaren nisan hariç bu aya kadar her ay hasta oldu bizimki.. derece bozuk diye gidip 2 farklı derece aldık;çünkü daha 38 e inmeden hooop 39 hatta 40. bir gece uyandıramadım; hayatımda böyle bir korku yaşamamışımdır,babası hemen banyayoya soktu ben iki gözü iki çeşme ağlıyorum.. sudan sonra kendisine geldi ama ben gittim.berbat bir durum bu hastalık ama geçirmeden de olmuyor.

sizde ateş düştüğüne göre cevap var antibiyotiğe sanırım.umarım çabucak iyileşir.. tekrar geçmiş olsun.


Damla

3 günden uzun sürüyorsa ve ateş düşürücü düşürmüyorsa getirin diyor bizim doktorumuz. Antibiyotiğin devralması 48-72 saat sürüyor diye biliyorum.

Sık ateş düşürücü kullanımı ile ilgili bilgim yok. Ama her bir ateşe müdahele durumunda şöyle olduğunu düşünüyorum, ateşe ne kadar hızlı müdahele edersem ve ne kadar sık verirsem, ve hele hele soymak, banyo yaptırmak gibi çocuğu yorucu işlere girersem, o kadar sık yükseliyor, o kadar uzun sürüyor. Belki 40'ın üzerine çıktığında ne gerekiyorsa yapmak gerekiyordur ama öncesinde hastalık belli ise, antibiyotik de başlandı ise, çocuğun havale geçirecek kadar yüksek bir ateşi yoksa, antibiyotik devreye girene kadar belirli bir ateşle yaşaması toparlanma süresini kısaltıyor gibi geliyor. Bu arada mesela gündüzse gözümün önündeyse, hatta o uyuyorsa ama biz yatmamışsak (ateşi çok yükselince inliyor, anlayabiliyorum), doktorumuzun şu kadar ateşin üzerine çıkarsa verebilirsiniz dediği (sanırım 37,5) ateşlerde de vermiyorum artık. Bol su, sıvı içirmeye çalışıyorum.

Tahtaya vurayım ama önceki yılki bir iki tecrübemizden sonra bu kış böyle yaptık ve kreş çocuğuna göre normal sayılsa da görece sık hastalanmasına rağmen öyle uzun uzun yüksek ateşi olmadı bu kış.

Benim yaptığım doktorumuzun önerisi ile bile tam uymadığından aman doktoruza sorun mutlaka diye de eklemek  istiyorum.ekim_

damla yanlış anlaşılmasın;37,5 olunca ateş düşürücü verin demek istemiyorum aman deyim..bu sadece ateş sınırı.bu değere kadar normal ateş.sanırım öyle anlaşılmış.ateş bu değerlerin üzerine çıkarsa klinikle beraber değerlendirip ateş düşürücü verilir demek istediğim(dr. kontrolünde) çünkü ateşin varlığı sanıldığının aksine iyi bir şey yukarıda da belirttiğim gibi.
bizde ise durum farklı;ateşi gerçekten çok dirençli ve genel durumunu bozuyor.müdahale etmemiz gerekiyor.


Damla

uod, tek tek yanıtları okuyamadan yazdım aslında. Aşağı yukarı aynı şeyleri yazmışız sanırım ama. Sonuçta genelde doktorlar ateş tanımının üzerinde ateş düşürücü verebilirsiniz diyor, çocuğun çok huysuz keyifsiz olduğu durumda sonuçta ağrı kesici etkisi de var, tabiki vermeyeceğiz diye diretmiyoruz, ya da gece rahat bir uyku uyuması için, sadece rutin olarak ille de ateşi 36-37 arasında tutacak şekilde ateş düşürücü vermediğimizi belirtmek istedim hastalık zamanlarında.Cevaplamak için Üye ol