ateş, ateş hakkında?

ikicocukannesi soruyor: 7

enfenksiyona baglı atesle ilgili merak ettiklerim var. tecrubesi, bilgisi ve fikri olanlar yanıtlarsanız;

- enfeksiyon kaynaklı cocugunuzun atesi cıktıgında antibiyotik(igne formu da olabilir) ve ates dusurucuyu beraber aldıgında ates ne kadar sureli devam ediyor? bir gun, iki gun, uc gun, kacıncı doz antibiyotikten sonra ates kesiliyor?

- dr'unuz ates kac gun daha surerse tekrar gelin diyor?

- atesin yuksekligi ve aralıgı antibiyotik kullanımıyla degisiyor mu?

- degismedigi durumlar oldu mu? olduysa ne zaman ates kesildi? bunun olcusu nedir?

tum bu sorulara ek olarak, istisnai bir kac soru daha;

- cok sık ates dusurucu kullanan cocuklarda acaba atesin dusmesi ve kesilmesi daha gec olabilir mi?

- ılık dus, ıbuprofen, paracetamol, nemli bez dısında ates dusurmek icin kullanılan baska bir formul var mıdır?

tecrubelerinizi yazarsanız...

not: cuma gecesinden beri oglusuma 24 saat arayla penisilin alıyoruz.(siddetli bogaz enf.nu sebebiyle) atesi bes saatte bir ates durucu vermezsek dusuremiyoruz. en son bu sabaha karsı saat 5 gibi paracetamol verdik oyle dustu. benzer bir olay yasayan var mıdır? dr'a yeniden gitmek icin aksamı bekleyeyim mi, yoksa ates ilk yeniden cıktıgında dr'a gideyim mi?

Bu soruyu cevapla


47 Cevap


nesejoy

ica cim  teyzem  de ve ablam da (biliyorsun ikisi de doktor , teyze cocuk doktoru) antibiyotigi aldiktan sonra 24-48 saat icinde dusmesi gerekir demislerdi. bizde 24 saate varmadan dusuyor genelde.


ikicocukannesi

simdi dr'dan geldim, biraz hafifleyerek...

uslu uslu azar isittim, uslu uslu konusmasını kesmeden dinledim. aldıgım tum notları konustuk degerlendirdik.

oglusum, hazirandan bu yana tam bes kez antibiyotik kullanmak durumunda kalmıs. dr kullandıgı antibiyotikten cok neden sık hastalandıgı uzerinde konustu. teshisi sık usye. usye'nin sık olusu dr'umuza gore olabilecek bir sey. bu yas aralıgındaki cocuklarda mevcut sartlarda(ablanın krese gitmesi) muhtemel bir durum. lakin yinede yapabileceklerimizi sıraladı. mesela tum tetkikleri istedi. daha evvel ablada bakılmıs oglusda bakılmamıstı. bagısıklıkla alakalı bir test. sonra hemogram, kan ile alakalı birkac test su yeni ogrendigim virus, karaciger enzimleri, tit ve kultur. birde pıhtı testi. bunların sonuclarına gore yeniden degerlendirecek. 

kısaca demesi o ki; alt solunum yolu enf.nu, cigerlerde baska bir sorun, bronsiyolit tekrarı, iye'nin sık nuksetmesi gibi bir durum olmadıgı icin ben olayı biraz abartmıs gibiymisim. bagısıklıgı guclendirmek icin ekstra bir onleme gerek yok dedi. ne branco, ne umca, ne minadeks ne zinco...

depo penisilini simdilik dusundurecek bir bulgu yokmus, ama notunu almıs.  bogazlar iyi gozukmesine karsın mukolitik yazdı, bes gun devam edecegiz. balgam sokturucu aynı zamanda koruyucu gorevde gorur dedi.

abla da muayene oldu, onunda bogazlar hafif kızarmıs. ona da mukolitik yazdı, antibiyotiklik bir durum yok dedi. kultur bile istemedi. ama ptesiye kadar ates de eslik ederse yine gidecegiz.

durum budur arkadaslar, test sonuclarını alınca yine revize edecegim burayı.

not : emzirmeyi kesmedigim icin aslında cocugumun sık hastalanmasına karsın hastalıkları iyi tolere ettigini de ekledi. anne sutune devam:)


nesejoy

ica verdigin sayiyi dusununce aslinda cok da gelmedi. cunku ece de bu donemde 3 kez antibiyotik kullandi. 2 kez de antbiyotiksiz bogaz enf. gecirdi. cok mu diye sordugumda teyzem 1-2 yas arasi cocuklar cok hastalnirlar cunku dis dunya ile daha cok temas halinde olurlar ve bagisiklik sistemlerini kurmaya baslarlar demisti. ablanin krese gidiyor olmasi da etkendir mutlaka. normalde karsilasacagindan daha fazla hastalikla karsilasiyor olabilir boylelikle. doktorunuzun yaklasimi bana cok mantikli geldi. 

gecmis lsun, kolay gelsin.


AlazAda

Verilen antibiyotiğin etkisi 48 saatte belli oluyor.Bir doz ibuprofen 4 saat sonra 1 doz parasetamol 3 saat sonra bir doz ibuprofen şeklinde ateşimizi baskıladık biz.Bir de doktorumuz kendi çocuklarında denediği bir yöntemi anlattı onu uyguladık.oda sıcaklığınıda suya sadece kafasını tutuyoruz yüzüstü tutup 15 saniye sonra çekiyoruz 5 dak arayla 3 kez aynı işlemi tekrarlıyoruz  etkisini gördüm umarım ihtiyaç olmaz ama olursa mutlaka deneyin


ikicocukannesi

nesecim tespitim sudurdur ki bozulan benim dengem:(

dr cok buyuttugumu soyledi ve azarladı. lakin gel gor ki durum hastalıgın oldugu anlarda dramatize edecek kadar vahimdi! 41 derece ates ne demek! pespese olusu, iki cocukta donusumlu hastalık yasayısımız, aldıgım diger ikinci gorusler ve bu esnada okuduklarım : kafası karısan ikicocukannesi...

alazada, ben bu oneriyi ilk kez okuyorum, dilerim hic uygulamak durumunda kalmam. teskekkurler yanıta.

su sonuclar bir cıksında, dilerim durum altta yatan bagısıklıkla alakalı ciddi bir duruma kaymaz.

olumlu dusun ve her seye karsı hazırlıklı ol...


sevican

Alazada'nın önerisine ek olarak benim de tespitim şudur; bence de ateş en etkili kafadan düşüyor. Ben kızım ateşlendiğinde tülbenti ıslatıp kafasına bandana gibi takıyorum, ısındığında yeniden ıslatıyorum ve kısa zaman içinde kafasındaki ateşi düşürüyor. 


inci_yarenecem

Mrb. Geçen gün kızımda ateşlendi. Ateşi 38.1 e kadar yükseldi. Evde önce ılık suyla bi bezi ısladım bileklerine koydum. Göğsüne de koydum. Ayaklarını ve ellerini ılık suyla sildim. Alnına kesinlikle koymadım ılık bezi. Elbiselerini 1 kata indirdim.  Yarım saatte bir ölçtüm. Baktım düşmedi ateşi ve gözlerinin etrafı kızarmaya şişmeye başladı. Ardından kıpır kıpır yerinde duramayan çocuk boş boş bakmaya başladı. Hemen acile götürdük.
Doktora sorduğumda 37.5 bebeklerde riske girmeye başlar dedi. Ateş düşürücü şurup verdi. Calpol. Doktor saat başı ateşini ölç dedi. Şuruptan da günde 4 kez yarım ölçek ver dedi. 37.5 olursa hemen getirin dedi. Eve geldiğimizde saat başı ölçtüm. Sık sık emzirdim. Şuruptan da 2 kere verdim. Öğlene kadar ateşi normale inmişti. Ben şimdi de çıksa ateşi ve şuruptan sonra inmezse hiç ertesi günü beklemem direk giderim acile yine. Dediğim gibi 37.5 ateş bebekte riske sokuyormuş. Ateşi düştükten sonra da şurubu kestim. Normal düzeye indikten sonra vermenin bir anlamı olmadığını düşünüyorum.
Cevaplamak için Üye ol