okula başlama yaşı 66 ay zorunlumu?

munise soruyor: 6

Merhaba,
Kızım 12 Mart 2007 doğumlu.
Dun akşam tv de 66 ayı bitiren yani 5,5 yaşındaki çocukların 1. sınıfa başlayacak
diye haberlerini izledim. bu sene göndermeyi kesinlikle düşünmüyordum.
yasa kesinleşmiş, ama zorunlumu onu bilmiyorum.
Bilgisi olan varsa paylaşabilirmi?
tşk.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


byantur

Evet, şimdilik zorunlu gibi görünüyor.

http://imzakampanyam.com/ilkokul-icin-5bucuk-cok-erken-2-imza-kampanyasi linkinde de bunu protesto etmek için bir anne tarafından başlatılmış imza kampanyası var.

Göndermek istemezseniz günlük 15 TL ceza ve yıl sonunda ona eklenecek 500 TL'yi ceza olarak ödemek zorunda kalacağız gibi görünüyor. Benim oğlum da 29 Mart 2007 doğumlu, yani 1-2 gün geç doğsaydı bu olmayacaktı. Çocuğumuz gitmek zorunda olsun ya da olmasın bu kampanyaya katılıp en azından arkadan gelen daha küçükleri kurtarabiliriz belki. Lütfen tanıdıklarınıza iletin bu linki.


ays

gönedermemenin bir yolu var mı acaba ?


nnunnis

evet zorunlu 30 eylül 2012 tarihi itibari ile 66 ayını dolduran herkez başlatılacakmış 1.sınıfa .yeğenim de şubat doğumlu oda başlıcak ne tuhaf bir sınıfta 5.5 ve 6.5 yaşındakilerin aynı yerde olması 5.5 yaş daha oyun çocuğu kaldı ki yeğenim daha bu sene anasınıfına gidecekti.Oysa şimdi 1.sınıfa başlıcak o yüzden apar topar bir anaokuluna kaydoldu en azından arkadaş, sınıf ortamını görsün diye.


ipekkusgoz

byantur'un dediği gibi  günlük 15 tl'den hesaplayıp bir de üstüne 500 tl ekleyince 3700 tl gibi bir ceza çıkıyor ortaya.Gerçekten göndermek istemeyen, gönderirse çocuğunun bir şekilde olumsuz etkileneceğini düşünen bir ebeveyni 3 bin kusur tl ile korkutacaklarını sanıyorlar herhalde.


seryel

evet 66 ay konusu zorunlu


_shushu

Eğer ben cezamı öderim göndermem seceneğini kullanırsa kişi 8.sınıfta açıköğretime düşme gibi bir şey söz konusu imiş.Teketek programında konuşulmuş,bu program youtube da varmış.Linki bulursam eklerim.
Cevaplamak için Üye ol