tuvalet eğitimi

Buket_Begum soruyor: 6

Merhabalar, kızım 2 yaşını yeni bitirdi.akşam işten gelince çiş eğitimi vermeye çalışıyorum sadece benim çabam yetmiyor belki ama yine de yavaştan bu işi bitirmek istiyorum.Altını temizlerken çiş yaptığını biliyor çiş diyor.Hatta ben kakasını gösterip (bak ne güzel yapmışsın,çok güzel kokuyor deyip)sevdirmeye çalışıyorum ama kakasını yaptıktan sonra söylüyor.Ara ara çiş deyince altını açmak istiyorum açtırmıyor.Ben kendim uygulamalı olarak gösteriyorum nasıl yapıldığını bakıyor ama gel gelelim lazımlığa oturmuyor,korkuyor.Bu işi 5- 10 gün izin alarak halledemeyeceğim gibi geliyor bana.Yavaş yavaş akşamları göstererek olacak belki ama onu da belki 2 aydır yapıyorum olmuyor.Fikirlerinizin beni aydınlatacağını düşünüyorum.Herkesi öpüyorum.

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


mugeguler

bizde şuanda 2 yaşına girmek üzereyiz ama henüz alışamadık
gündüzleri babaannemiz bakıyor ve alıştırmaya çalışıyor
oğlum gün içinde lazımlığa çişini yapıyor ama kakaya gelince beze yapmak istiyor
hep söylenen altını bağlamamak gerektiği
çocuğunuzun hazır olduğunu hissediyorsanız açın ve bağlamayın
alıştırma külotları işe yarıyor diye duydum ama daha kullanmaya başlamadım
ben biraz daha havaların ısınmasını bekliyorum.
altı açık dolaşınca hoşuna gider ve bez istemez diye düşünüyorum
bakalım umarım çabuk alışırlar :))


lugesya

merhaba,
Bu konuda da çocuktan çocuğa farklılıklar olabileceğini ve zamanında değişkenlik gösterebileceğini düşünüyorum. Bizim hatun bir aydır kakasını lazımlığa yapıyor ama çiş henüz bezde. Ben bu yaz tatile gidince bu işi tamamen çözeceğimi düşünüyorum.Şöyle ki, bir tatil köyüne gideceğiz Haziran ayında ben lazımlıgını da alacagım yanıma ve bezlemeyecım kızımı.olası kazalarda çok onemlı olmaz. :)bir hafta boyunca bezlenmeyecegı ıcın sanırım çişini de halledebiliriz diye dusunuyorum. Kakasını söylemesi işi de tamamen anneannesinin gösterimleri ile oldu ,hatta bir sure bezsiz dolastırdı. kakası geldıgınde partı verır gıbı tuvalete kosturup sarkılar falan soyledık , abartılı bır sevınc durumu yasattık yanı. işe yaradı bizde


senayc

Arkadaşlar ,Yiğit 8 haftadır bezsiz geziyor. birkaç gün de olur diye beklentiye kapılmamak-bana kalırsa tabii-- gerekiyor. Tecrübeyle sabit, ve okulun psikoloğunun önerisi:
çiş,kaka tabii ki tuvalete yapılacak. doğal olan bu. Siz de doğal karşılayın. ama abartmayın. Sizin için öenmli olduğunu hissettirmeyin. Size karşı kullanabilirler.
Çocuğun rutininin bozulduğu dönemler--seyahat,tatil,bakıcı değişikliği,kreş değişikliği vs gibi--- alıştırma dönemi için uygun zamanlar değil.
bu konuda değişik öneriler ve cevaplar için bu konuda çok yazı yazılmıştı aslında. tuvalet eğitimi başlıklarına bakılabilr.
Kısa sürede çözülmesini beklemek annenin sabrını erken dönemde bitirdiği için annein bebeğe tepkisi olabiliyor. Beklentinizi 4-6 haftaya yayarsanız daha iyi olabilir.
koaly gelsin


lugesya

ben tatili yine de deneyecegim :) sonuçları da yazarım mutlaka.


Buket_Begum

arkadaşlar neler yaptınız aradan geçen uzun zamanda baya bir yol katetmişizdir inşallah.Vallahi bende pek bir ilerleme olmadı tatile de gittik 1 ay oldu geleli.tatilimiz 23 gündü ve ben bu süre zarfında hiç altını bezlemeyeceğim diye söz vermiştim kendime gel gelelim uygulayamadım yine bezi eksik olmadı hanfendinin altından.arada yine açıp gün boyunca sadece pijamayla gezdirdiğim de oldu ama çişini de kakasını da pijamasına yaptı bana gelip anne çiş dedi.kakasını yaparken yere çömelip de yapıyor.bir türlü üstündekiyle bezini çıkarıp yaptıramadım, diyorum ki kızım kakanı çömelip yaparken bunları çıkar popona bak nasıl geliyor bak kakan ne güzel diyorum sevdirmek için yok diyor inatçı kızım.işten gelince yemekten sonra park saatimizde arkadaşlarıyla oynuyor bizimkinin arda diye bir arkadaşı var o da yeni öğrenmiş çişini.yine bi akşam oynarken çişi geliyor annesi bir köşeye yaptırırken Begümü de aldım gösterdim bak Arda böyle yapıyor diye ondan beri söyleyip duruyor.Ardaaa birde bacaklarını tutuyor çiiiiişş diyor.Ardanın annesi böyle yaptı bacaklarından tutup yaptırdı diye anlatıyor.Gel bizde yapalım cvp=ıı, ı... Kendi öğrenecek ve birden olacak inşallah diye ümit ediyorum.Ardanın annesi çalışmadığı halde öğretemedi kendisi.Bu yüzden kendimi suçlu hissediyordum çalışıyorum vaktim yok öğretemedim diye içim içimi yiyordum ama artık oluruna bıraktım napayım.O da kendi kardeşine seyahate gitmiş derken Arda teyzesinin ikna çabalarına cvp vermiş san şunu alacağım yaparsan şöyle böyle derken artık yapıyor annesi de şaşkınlığını hala üstünden atamamış.Belki bir umut ben de böyle bir ışık, cevher bekliyorum. Sizce gelir mi arkadaşlar?...


aslaneray

arkadaşlar,eray 33 ayın içindeyken bizde başladık daha önceleri hep anlatırdım ama ilgisiz davrandıgı için hiç üstelemedim 1 ay önce çok ani bi kararla başladık ve tam 3 hafta sürdü ilk bir hafta bezini bi bagladık bi çıkardık uyuyunca tekrar bagladık ama bi ilk hafta bi sonuç alamadık daha sonra bi sabah uyandıgında artık sana bez baglamak istemiyorum sen abi oldun buna hiç gerek yok dedim ve birdaha baglamadık abilik onun çok hoşuna gitti tabiki günlerce üstüne yaptı günlerce kaka yapmadı ama artık oda bu durumdan rahatsız olmaya başladı ve yavaş yavaş sonuca vardık 2 hafta havalarında soguk olmasınıda fırsat bildik hiç dışarı çıkmadık evi herhangi biryere yapsa bile çok rahatsızlık suçluluk hissetmiycegi şekilde ayarladık mesela yatak koruması ve onun oturup oynadıgı yerlere örtü serdik bunada artık bezin olmadıgı için bunun üstünde oturursan popon üşümez dedik ve hoşuna gitti zaman zaman lazımlıgımız odanın ortasında bile kaldı ve en önemlisi gece uyumadan önce bi şekilde ikna edip yaptırdık ve tabiki ben 2hafta gece nöbetleri tuttum 2 saatte bir kaldırıp çişe tuttum i yaptı bi yapmadı biraz zorlu bir süreçti kakasından korktu onuda zamanla aştık şimdi kakasını yapıyor ve kendi sifonu çekip güle güle kaka diyor ve kahkaha atıyor çok zorlu bir dönem ama biraz sabır ve hoşgörü zamanla alışmasına yardımcı oluyo ama en önemlisi aslında çocuk biraz meyilliyse alışmaya kesin kararlı olun ve bezi tamamen bırakın herkese kolay gelsin.... YAZIM çok uzun oldu ama şunuda ekliyim bize erayın sevdigi karakterler etrafımızdaki insanların çok faydası oldu.Belki yanlış olabilr ama biz sonuç aldık,MESELA ERAYCIM CAİLLOU SENİ  ÇİŞİNİ VEYA KAKANI YAPARKEN GÖRDÜMÜ DİYE SORDUGUMUZDA HAYIR DİYİP HEMEN LAZIMLIGINI GETİRİP TV KARŞISINDA ONA BAKARAK YAPIYODU ama artık odaya lazımlık gelmiyor tuvalet burası burda yapmamız gerektigini anladı

KOLAYLIKLAR DİLİYORUMCevaplamak için Üye ol