Emme sorunları

Aslizen soruyor: 7

13günlük oğlum,düne kadar memeyi buluna kadar yorulsada emiyordu, ne oldu bilmiyorum şimdi sütümü sagarak biberona koyuyorum ve böyle besleniyor. Mememe konsantre olamıyor, ağlıyor emmeye çalışınca ki bırakıyor emmiyor. Çok üzülüyorum ne yapmalıyım tekrar emmesi için? Öneriniz var mı?

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


fistikcik

Merhabalar,
Öncelikle tebrik ederim yeni bebeğinizi, güle güle büyütün.
Bu sorunun çok çeşitli sebepleri olabilir. İlk akla gelen gazının olması, gazını çıkarıp öyle emzirmeyi bir denemek gerek. Daha önce başka bir soruya verdiğim cevapta memede ağlamanın sebeplerini ve olası çözüm önerilerini uzun uzun anlatmıştım. Bir bakın isterseniz :

http://www.nurturia.com.tr/questions/bbb07594-7ad9-4f25-bc4c-9f7a01864603/1/1-aydir-bebegim-sutumu-iciyo-ama-beni-emmiyo%28%28

Her halükarda sütünüzü biberonla değil, kaşıkla vermenizi öneririm. Sizinki kadar küçük bir bebekte biberon-meme ucu karmaşası yaşanabilir ve daha sonra biberona alışarak hiç emmek istemeyebilir. Kaşıkla zor olur gibi görünüyor, ama aslında değil. Benim kızım biberon hiç almadı, sütünü kaşıkla kolayca içiyor. Sadece bebek için kullanacağınız sterilize edilmiş (kenarları keskin olmayan) bir çay kaşığı işinizi görür, ama özel bebek kaşıkları da kullanabilirsiniz.

Yukarıda bağlantısını verdiğim mesajımı bir okuyun, hangi durum sizin sıkıntınıza yakın görünüyor, onu tespit ettikten sonra tekrar konuşalım.

Sevgiler


jise

Göğsünüz çok dolu olduğunda bebek memey tutamaz, biraz sağdıktan, göğüs yumuşadıktan sonra emzirmeyi deneyin.

Biberondan içmek zahmetsiz ve kolay, lütfen biberonla vermeyin. Tekrar memenize dönmek istemeyebilir. Boşaltılmış göğsü dahi emmiyorsa sağdığınız sütü kaşıkla verin. Silikon kaşık olur, temiz bir çay kaşığı olur, bunlarla verirseniz emme refleksini tatmin etmek için memenize dönüş yapmak zorunda kalacaktır.

Kolaylıklar dilerim.


Aslizen

Herkese çok tesekkur ederim. Tam 36 saat emmesi için mücadele verdim, biberon hayatımızdan çıktı cook şükür. Şimdi silimin meme ucu ile emzirebiliyorum. Çok ağladı, fazla huysuzlandi hala memeyi kapmaya çalışırken ağlıyor, zamanımız memeyi yakalamaya çalışmakla geçiyor biraz ama sonuçta emiyor :) bir sorunumuz şimdide meme seciyor, ikisini içtiği az görülür bı şey. Genelde sol memeyi emiyor, sag meme günde 1-2 kez en fazla emiyor. Herhalde her şey düzene girecektir inşallah.

Sevgiler ve tekrar teşekkürler yanıtlarınız için.


Aslizen

Silikon meme ucu ile emiyor.


atb

biz de aynı şekilde başladık, silikon uçlarla ancak emziriyordum, birkaç gün sonra silikonları attık, uğraşa uğraşa emmeye başlamıştı. benim de önerim biraz yumuşatıp sağıp vermeniz.  bir de meme ucunu iyice ezip çıkartıp ağzına sokmak işe yarıyor.  başlangıçta yeterli emme gücü yok çünkü.


atb

ayrıca benimki de meme seçiyordu başta, sonra o da oturdu sırayla emiyor.  ama halen bir defada bir meme.  çok acıkırsa ikisini birden alır.  memelerin birinden daha çok süt geliyordur bizim öyleydi.


babu

Ben de baslarda silikon neme ucu ile emziriyordum. Baslarken onla baslayip biraz sonra cikarmayi deniyordum. Bir sure sonra zaten hem bebek emmede ustalasiyor hem meme ucu daha rahat kavranir hale eliyor ve emzirmek cok daha kolay ve zevkli hale geliyor.

Bir ara silikon meme ucuna ragmen eemziremez hale gelince bir emzirme danismani ile gorusmustum (dogum yaptigim hastane olan Amerikan Hastanesinde Beyhan Hanim) o asla aklima gelmeyecek bir sorunu gorup cozmustu. Ilk zamanlar ypgun sutle cok buyuyen meme minik ogluma agir geliyordu. Tasimiyor elbette ama yine de kavramasini zorlastiriyor. Emzirirken bir elimle de memeyi alttan hafif kaldirdigimda cok rahat emer hale gelmisti. Iri gogusluyseniz, ozellikle emmedigi meme icin bir denemenizi oneririm. Zamanla buna da gerek kalmiyor tabi.

Bir de yine emmedigi meme icin futbol pozisyonunda emzirmeyi deneyebilirsiniz. Interntte aratisaniz pozisyonu tarifleyen cizimler mevcut.

Bu arada biberon icin de oneri 21. Gunden sonra haftada 1 kere biberonla beslemek. Cunku daha sonra hic kabul etmeyebiliyor, oysa biberon pek cok durumda hayati cok kolaylastirabiliyor.

Zamanla cok kolaylasacak, emin olabilirsiniz.

Imza: ilk zamanlarda hep 'disimi sikip 1 hafta daha bari emzireyim, daha uzunu imkansiz olacak' diye dusunup 25 ay emziren anneCevaplamak için Üye ol