"anne okula gitmeyeceğim ısrar etme" diyen kızım:(

sefemu soruyor: 10

merhabalar,,,

kızıma doğduğundan beri ben baktım.. haftada birkaç saat işe gittim anneannesiyle kaldı çok sorun yaşamadan.. çoğunlukla anneci ama tek başına da idare edebilen bir çocuk oldu hep..

30 aylıkken konuşmasını destekler diye düşündüğümüzden oyun grubuna başladı.. şakır şakır konuşur oldu gerçekten de..haftada 5 gün 2 saat olarak 5 aydır sorunsuz gidiyordu.. bayılıyordu okuluna diyebilirim..

10 gün önce 2 saatten 3 saate çıkardık.. yine sorun olmadı, yemeğini yiyip çıkıyordu artık..
birden sürekli okula gitmek istemediğini söylemeye başladı.. sürekli farklı şikayetlerle..
yemek yemeyeceğim orada! bana kötü davranıyorlar! sıkılıyorum! annemle kalmak istiyorum! sen de gelirsen sınıfa giderim! içerde bekle! bugün değil yarın gideyim! hastayım gidemem! inanın okula gidecek vaktim yok işim var! bile dedi:( biraz ısrar ettiğimde ağlama krizine giriyor yarı gerçek yarı sahte şekilde.. normalde çok ağlayan bir çocuk bile değil öyle görünce şaşkın haldeyiz..

bugün müdürün odasında oturmam şartı ile gitmeyi kabul etti.. ama ne yaptıysam ikna edemedim.. 1 saat kadar müdürün odasında birlikte durduk.. sınıfa girmedi bile.. sürekli gidelim! dedi.. öğretmenleri de çok uğraştı ama nafile..

6 ay sonra tam gün gider diye düşünüyorduk ve işime geri dönmeyi planlıyordum.. ama şimdi nasıl hareket edeceğimi bilemiyorum.. anneanne seçeneğimiz de yok artık.. çalışmaya dönmem de gerekli..

eşim ağlayarak gideceğine hiç gitmesin diyor.. senle evde olmak istiyor hala diyor.. hak veriyorum ama okula gitmek istemiyorum dedi diye alırsam okuldan ilerisi için iyi bir örnek olmayacağının da farkındayım.. zorla götürmek ağlarken bırakıp gitmek de çalışmıyorken gereksiz geliyor.. işe gitmem gerekse mecburum diyip bırakırım belki ama böyle sanki boşa eziyet ediyormuşum gibi.. bi yanım gitmesin işte ne olacak diyor bi yanım 3 sene sonra aynı şeyi yaparsa gitmesin işte diyebilecek misin yine diyor..

neden böyle birden değişti o da aklımı kurcalıyor.. hasta olduğu dönem zirve yaptı gitmek istemeyişi.. hastalıktandır desem öncesinde başladı.. öğretmenini çok seviyor, o gelsin bize ben gitmem diyor..

uykuya dalmadan tembihledi "yarın okula gitmeyeceğim anne ısrar etme" diye:( sizce tekrar tekrar denemeye ne kadar devam etmeliyim.. ya da ?

teşekkürler..Bu soruyu cevapla


16 Cevap


dragon

Bir kaç ay ara verin. Bu arada hiç okuldan bahsetmeyin. Sonra  başka bir okula verin. O zaman umarım düzelir. Bizim öyle olmuştu


annevebebis

Bence cocugunuza guvenin. Istemiyorsa gecerli bir sebebi vardir. Ilerki zamanlar ile simdiyi kiyaslamak da dogru degil. Ilerde buyuyecek algisi degisecek. Su an istemiyorsa altta yatan bir sebebi muhakkak vadir. Zorlamayin. Sizinle kalmak istemesi onun bu yasta en dogal hakki.


zeynepvedemir

Yaz donrmini evde gecirip eylulde baska bir okulla yeni bit baslangic yapabilirsiniz


iflah_olmaz

madem bu zamana kadar şansınız oldu sizinle mutlu mutlu büyümüş.1 yıl daha bekleyebilir diye düşünüyorum.zaten ben kreşlere genel anlamda kılım.en az 3-4 yaşda başlamaları gerektiğine inanıyorum.

biraz daha sabretseniz 1 yıl kadar daha çalışmasanız olmaz mı??


esgi

Yeni nesil anne babalar olarak çocuklarımızla o kadar keyifli vakit geçiriyoruz, o kadar el bebek gül bebek büyütüyoruz ki, evdeki rahatı okulda göremeyince sorun çıkıyor. Tamamen şahsi fikrim, ama aynılarını yaşadığım ve halen daha ara ara yaşıyor olduğum için söylüyorum; eğer kreşin çocuğunuza davranma şeklinden eminseniz bilin ki evdeki konforu bırakmak istemediği içindir tüm bu serzenişler. Oğlum "X bana kötü davranıyor" diye arkadaşını suçlamıştı en son. Ne yapıyor diye sorduğumuzda "elimi tutuyor" yanıtı aldık :) Kısacası bahanesi çok ama içerik boş :) Neden okula gitmeyeceksin sorusunun en net cevabı ise "ben seninle evde oynamak istiyorum". Bence nedeni de şu, evde okuldaki kadar açık ve net kurallar yok, yemek yemese bile peşinde gezen bir anne var, oyuncak bol, paylaşma derdi yok...


Neyse biraz uzun oldu ama, dediğim gibi eğer kreşe güveniyorsanız devam edin. O arada da çocuğunuza sizin neden çalışmanız gerektiğini (ihtiyaçlar, para kazanma ve hatta oyuncak alma); onun neden okula gitmesi gerektiğini (yeni bir şeyler öğrenme, anne - baba kadar bilgili olma, tüm okullar bitince onlar gibi çalışabilme) açıklayın derim ben.

Biz de idare edecek kadar etkili oldu bu yöntem diyebilirim. Ha bir de unutmadan, öğretmenimiz de çok destek oluyor, gerekirse teke tek, gerekirse tüm sınıfı karşısına alıp oğlumun durumunun örneklerini tartışıyorlar, çocukların fikirlerini sorup bizlerle paylaşıyorlar. Siz de bu tarz bir destek isteyebilirsiniz belki...ayberke

Merhabalar, oğlum şuan 7 yaşında.4 yaşının bitmesine 4 ay kala sabah 8,30 öğlen 3 şekilde özel bir kolejin tam gün kısmına gönderdim evdeydim o zamanki aklım öğrensin gelişsin vs idi.Nitekim oraya yazdıran kadarda 10 tane kreş gezmişimdir. Bütün bir sene oğlum istemeden kreşe gitti.Alışır vs dedik.Problem yaşadık.Ertesi sene bu sefer ben çalışmaya başladım delet okulunun anansınıfona gönderdim kendisi istedi.sabah 9 öğlen 2,15 şeklinde onada istemeden gitti.Ertesi sene yize özel kolejin anasınıfına gittik.Öğretmenimiz çok şekerdi neyseki bu senemiz iyiydi.Şİmdi 1 . sınıfımız.Gidiyoruz ama okulu hala sevmiyoruz sadece problem yok şeklinde.Oyun vs istiyor.Oğlumun yaşıtlarına bakıyorum (bazı kızlarda istisna var sadece) ister devlet ister özel olsun (devlettede okul saatleri etüd falan derken 4 u buluyor) hepsinde okulu sevmeme bıkkınlık durumu var.Çünkü özgür değiller esgi'nin yazdığı gibi.Biizm zamanımızda anasınıfınada gitmezdik yallah 1 di.Şimdi devir değişti herşey değişti ama çocuklarda mutsuzluk bıkkınlık oluyor haliyle.Şimdi mi ne düşüyorum koskocaman yanlış yaptığımız düşünüyorum.Anasınıfına kadar keşke 2 3 saatlık ıyun grupları alternatiflerle geçirsaeymişim diye.Şimdi bir çok nurti annesi ne diyo bu diyecekler ama bence doğrusu bu .Şimdi 2,5 yaşında yeğenim var kesinlikle onu kreşe göndertmiyorum seneye oyun grupları ile anasınıfına kadar iadere ettirmeyi düşünüyorum.Ablamda beni dinliyor.O da çalışıyor bakıcısı var.

Netice olarak çalışmak zorunda olan arkadaşlara diyecek sözüm yok mecburen gönderecekler ama zorunda olmayanlar için oyun grubu arasıra 2,3 saat olmalı bence.
Bu arada o kreşe göndermeyin muhtemelen bahanlerinin yüzde 50 doğru yüzde 50 yanlıştır.Eylülde bakarsınız .Kolay gelsin size.


Ebru_A

Çocuğunuza güvenin, mutlaka birşey olmuştur. Birebir kendi öğretmeniyle olmasa bile orada çalışan diğer kişilerle, arkadaşlarıyla bir tatsızlık yaşamıştır. Onlar bizim gibi değil, daha çok küçükler, sorun yaşadıklarında nasıl çözeceklerini bilmiyorlar. Çocuğu gereksiz yere strese sokmayın. Tamam okula gitme o zaman evde kal deyin. Bu arada başka okul araştırın, 1-2 ay sonra başka okula gitme konusunu açın. Kolay gelsin.


sefemu

herkese teşekkür ederim..

kızım zaten günde 2 saat gidiyor.. eylülde yarım gün ardından tam gün olur derken komple okula gitmeyi istememesi üzüyor bizi haliyle.. okula gitmediğinde haftasonları okula gitmek istiyorummmm diyen bir çocukken bir de.. peşin peşin "başka okul da istemiyorum" diyor..

ona çok güveniyorum, herşeyin farkında bir çocuk.. okula neden gitmeli, anne neden çalışmalı çok iyi biliyor.. ama işine gelmiyor.. "oyuncak almayız bana artık, sen işe gitme, babam para getiriyor zaten vs " diyen:)))

mutlaka bir sebebi vardır, ama ne kadar geçerli bir sebep??? acaba.. bi çocuk öpmeye çalışmış ondan mı yoksa:) yok gerçekten bişey olduysa? okula göre orayı en çok seven çocuk oydu.. ilk 5 ayını sorunsuz geçiren nadir örneklerden..

onu üzüyorsa tabiki oyun grubuna gitmese de olur bizim için.. imkanlarım el verse 4-5 yaşına kadar bile düşünmem kreşi.. ama konuşma problemi bizi 30 aylıkken bu yola itti.. şimdi ise maddi olarak çalışmam gerekiyor:( bakıcı kesinlikle düşünmüyorum..

bu sabah okula gidecekmişiz gibi davrandı sanki herşey yolunda gibi.. birden tekrar "gitmeyeceğim kulağım ağrıyor" demeye başladı:( gitmedik.. p.tesi duruma göre bakacağız..

tekrar teşekkürler, herkese kolaylıklar..
cancun

ne kadar geç giderse o kadar iyi bence zaten şu anda çalışmıyorsunuz. kuzenimin oğlu 4.5 yaşında şu anda köyde anneannesinin yanında istanbula gelmiyor sırf okula gitmemek için çünkü çocuğu başlattılar 2 yaşında bıktı çocuk. çocuk da diyor bıktım okuldan her sabah her sabah. şimdi bakıcı arıyorlar ve yuva saatlerini kısaltmak için. gerçi siz bakıcı düşünmüyorum demişsiniz ama bu yaşlarda çocukların 10 saate yakın evin dışında kalması siz iie başlayınca çok doğru değil bence. diğer kuzenimin kızı da okuldan bıkmış durumda 5 yaşında babasıyla işe gelmek istiyor. 2 yaşından beri kademeli olark yuvaya gdien bir çocuk. bence bu konuyu bir süre rafa kaldırın ayrıca okuldan vs bahsetmeyin. bizim çocuk eylülde 3,5 yaşını bitirecek 1 sene daha bitsin 4,5da yarım gün başlasın diyoruz.


cancun

bu arada çalışıyorum bakıcımız var ve çocuk okula başlasa bile bakıcımız olmak zorunda çünkü çalışma saatlerimiz çok uzun.Cevaplamak için Üye ol