Demir damlası

bcos soruyor: 10

Daha önce de konuyla ilgili başlığım vardı, ciddi uyku problemimiz var, 1 saati geçen uykumuz normalde hiç yok...

Bu arada günde 8 damla ferro sanol veriyoruz.

Geçen hafta ve bu haftasonu bir deneme yaptık ve iki gün (arka arkaya değil) demir damlası vermedik. Demir damlası vermediğimiz iki akşam da daha uzun uyudu. ( Sadece gece 1 civarı ve sabaha karşı 4 civarı uyandı)

Şimdi acaba bu bir tesadüf mü? Yoksa demirin böyle bir etkisi olabilir mi? Diğer yediklerinde herhangi bir farklılık yoktu, o gün sadece demir vermedim.

Benzer tecrübesi, veya bu konuda fikri olan var mı?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


melihece

benim kızım demir damlasını ferro sanol 7 damla alıyor ama uykusunda bir problem görmedim yada farklılık sadece saati sasarsa huysuz olup uyumuyor ama gercekten dikkatimi cekti olabiir mi acaba?


burcuveduru

tabi ki de bağlantılı olabilir bence. demir damlası sindirim sistemini çok etkiliyor; bu da bebeğinizde huzursuzluk, uykusuzluk yapıyor olabilir. ben olsam birkaç deneme daha yapardım vermeden. kolaylıklar dilerim.


melihece

kabızlık yapıyor orası kesin...


nilinmasali

bir kaç gün önce demir ilacı verildiği sürecin bebeğin bagısıklıgını zayıflattıgına dair bi şeyler okumuştum,baska bi şeyi arastırdıgım için o gün cok üstünde duramadım ama şimdide o yazıyı bulamıyorum,bence de etkisi olabilir..


melihece

sen vermedin mi yada vermiyor musun nilşafak?nilinmasali

ben 6. ayda degerler iyi cıktıgı için kesmiştim demir vermeyi sonrasında 8.ayda kansızlık ortaya cıktı ferrosanol surup vermeye basladık,aslında güzel beslenen bir bebekti ama gıdalardan aldıgı miktar ihtiyacı karsılamamıs olsa gerek,(6-12 ay arası bebeklerde fizyolojik anemi gelişebiliyormuş o yüzden kesintisiz vermek çok önemli demişti doktor),12. ayda tekrar bıraktık ama su an dişlerinde etkisiyle olsa gerek yine büyük bir iştah problemimiz var 3 aya yakındır bu durumdayız,doktor sayıma gerek görmeden ferifer kasık baslattı bu kezde içirmekte problem yasıyorum


iflah_olmaz

hiç vermedim.1 yaş kont.normal çıktı değerleri.sıkıntı çıksaydı verirdim elbet.eğer sıkıntısının kaynağı demirse vermek için zorlamayın diyorum.

 


gesnur

demir bebeklerde huzursuzluk yapabiliyor. bizde de yapmıştı kestikbcos

ya kan değerlerinde biraz kansızlık çıkmasaydı hemen kesecektim fakat hgb alt sınırda, hct ve mcv'de sınırın altında.. demir +demir bağ kap simdilik normal ama hafif bir kansızlığı var demiri artıralım dedi doktor... daha az yan etkisi olan bir muadil filan mı istesem... siz pekmez filan verdiniz mi? demir takviyesinin yerini tutar mı?


nike

ben demir damlasi vermeyi denedim ama icime sinmedi biraktim.demir damlasi olayi kan tahlilinden once neden verilmeli bilemiyorum tadi igrenc karin agrisi yaptigi kesin.cok arastirdim kafam karisti.dr ver dedi ama...karin agrisindan uyuyamiyor olabilir bence..Cevaplamak için Üye ol