Okul seçimi: modafen veya sezin

NooB soruyor: 10

Merhabalar,


Çekmeköy'deki Modafen veya Sezin okulları arasında seçim yapmaya çalışıyoruz. 
Bu bahsettiğim iki okul da sadece SBS odaklı olmayan, butik ve çocuğa saygı duyan, özgürlük alanı veren, sosyal alanlarda da gelişimi destekleyen kurumlar gibi görünüyor. Aradığımız sadece akademik başarı ya da sadece sosyal hayat değil, ikisini de dengede götüren bir okul.
Bu okullarda veli olan, tecrübesi veya bilgisi olan var mı acaba? 

Çok teşekkürler,
Sevgiler,
Noob

Bu soruyu cevapla


126 Cevap


Doruk

Merhaba,

Araştırmayı seven bir babayım. Ben de oğlum için okul konusunu da yüzeysel olarak son 1 yıldır, derinlemesine ve detaylı olarak yılbaşından bu yana araştırmaktayım. Çekmeköy'de oturduğumuz için bu bölgedeki tüm okullara, yapılarına ve veli yorumlarına aşina olduğumu söyleyebilirim. Öncelikle birazdan okuyacağınız yorumlarım beni bağlar sizi doğrudan etkilemesine izin vermeyin ve kendiniz yine de hepsini görüp inceleyip karar verin.  Çünkü okul seçimi ve seçimdeki tatmin düzeyi bir çok faktöre bağlı. Okulun fiziki yapısı, eğitimci kadronun kalitesi, çocuğun ilgi ve yatkınlığı, ebeveynlerin ilgisi ve beklentisi ve sınıfı oluşturan diğer öğrencilerin profili gibi. Bu nedenle emin olduğum bir tek şey var ki bu okul iyi bu okul kötü gibi genellemelerin tümü saçma. Bu girişten sonra kendi beklentilerimi ve okullarla ilgili düşüncelerimi ardından da okul tercihimi paylaşayım sizinle,

Biz şu an için maddi imkanları en pahalı okulları bile karşılayabilecek düzeyde bir aile olmamıza rağmen bu iş uzun soluklu bir yatırım olduğundan ve süreklilik arz etmesi gerektiğinden daha makul fiyatlı bir okul araştırdık. Okul veli profilinin bizim gibi çalışan anne babalardan ve orta-üst gelir grubuna ait olmasını tercih ettik. Doğrusunu yanlışını tartışmıyorum. Her şeyin dengeli olduğu bir sistem benimsesin istedik. Yani ne SBS ağırlıklı çocuğa çocukluğunu unutturan ne de aşırı gevşek ve gerçek hayatta sürekli ulaşamayacağı özgürlüklere onu alıştıran bir okul olmasın istedik. Her şeyden önce ulaşımı kolay olsun evimize yakın olsun istedik. Çok ticari güdüleri olmasın istedik. Hepsi ticari kaygılar taşıyarak yapıyor bu işi farkındayım ancak biz amaç değil araç para olan okullardan olsun istedik. 

Netice itibari ile çok uzatmadan yorumlamak gerekirse öncelikle sizin tercihiniz iki okuldan yola çıkalım.

Sezin Okulları : Güzel bir kampüse, oturmuş ve tecrübeli bir eğitim kadrosuna iyi bir eğitim kalitesi ve sosyal imkanlara sahip bir okul. İki yakın arkadaşımın çocuğu burada. Onlardan çok olumlu geri bildirimler aldım.  24.000.-TL hazırlık 30.000.-TL gibi ilköğretim fiyatlarını karşılıyor olabilsek de, bu rakamları sürekli karşılayabilecek olmamızdan emin olmadığım için ve okulun veli profilinin sosyal ve maddi anlamda bize uygun olmadığını düşündüğüm için ben eledim.

Modafen : Eski yerlerindeki dersane mantıklı ve akademik başarıyla ünlenen ismini Çekmeköy ormanlarının içinde ve villaların arasında konumlandırdığı binası ile nakde çeviren bir okul olduğunu düşünüyorum. Okul butik ve harika fiziki şartlara sahip. Binası çok güzel. Gidip görüşme de yaptım. Maliyet anlamında zaten beklenti aralığımın üstünde olan bu okulda o maliyete katlansam da karşılığını veremeyeceğini düşünüyorum. Okulun hedef kitlesi konumlandığı yer ve hizmeti satış şeklinden oldukça belli. Ayrıca serbest kıyafet konusunun da doğru bir uygulama olduğunu düşünmüyorum. Bizim empati ve ilişki yönetimi konusundaki becerilerimiz ne yazık ki çocuklarda yok. Ve onlar arkadaşlarına karşı çok acımasız olabiliyorlar. Ayrıca bu okul yönetiminde çok lümpen ve elitist bir hava var. Nacizane fikrim bu bölgede fayda maliyet oranı en düşük okul Modafen. Doğrudan tanıdığım 1, dolaylı aldığım iki veli yorumu da bu paralelde. Ben Sezin ve Modafen arasında kalsam 1 sn bile düşünmeden Sezini seçerdim. 

Doğa Koleji : Buna yorum yapmaya bile gerek duymuyorum. Eğitim sisteminin yüz karası bu okullar zinciri. Sadece Beykoz kampüsü değerlendirmeye değer. Çekmeköyde açacakları yeni okul için Club Flipperdan devre mülk satar gibi satış yapıyorlar. Ben bu kurumun eğitim kavramına olan saygısız tavrı nedeni ile olumlu bir çok niteliğinin üzerini çizdim. Ama seçtikleri yol bu. Onlar için olay "müşteri çok, iyi bir pazarlama ile kampüsleri dolduralım ve  pr ile hızla büyüyelim "

Bilfen : Anaokulu gerçektem muazzam. Kadro, eğitim anlayışı, yaklaşım. Ancak ilköğretim ve sonrasında saplantı derecesinde başarı odaklı bir okul. Bugün ilköğretime başlayacak oğlumun 2 senede bir değişen sınav sistemi doğrultusunda 12 yıl sonra gireceği sınav için çocukluğunu ıskalamasını istemediğimden eledim. Sosyal olanakları zayıf. Eğitim pahalı. Çünkü talep çok. Ama dürüst ve net bir kurum. Amacını açıkça ifade ediyor ve bu doğrultuda öğrenciler gelsin diyor. Sizin beklentinize uyarsa gönderin. Şahsen ben yaklaşımlarına saygı duyuyorum.

Avrupa Koleji : Buraya 6-7 tane  yakın arkadaşımın çocukları gidiyor. Bir iki münferit olay dışında şikayet ettiklerini duymadım. Genelde tüm veliler memnun. Fiyat anlamında orta skala bir okul. İlköğretimde IB Primary Yers Program'a uygun müfredatı olması ilgimi çekti. Geçen yıl 5-6 tane öğretmeni ayrılmış. Kadro yenilenmiş. Okulun fiziki alanı güzel. Modafene yakın bir lokasyonda. Ben oğlumu buraya kaydettirdim. Okulun kurucusu eğitim kökenli biri. Bu işe gönül verdiği belli. Kendi web sitesi var. Makaleleri yazıları var. İyi bir şeyler yapmaya çalışıyor gibi. Müdür ve yönetim kadrosu işine hakim ve her şeyden önce sıcak ve samimiler. Arkadaşlarımın tamamının referansı okulla ilgili iyi. Çift dil eğitimi var. İkinci yılda İspanyolca ya da Almanca başlıyor. Hepsinden önemlisi tüm arkadaşlarım çocuklarının okulu çok sevdiğini söylüyor. Bende bütün okulları oğlumla birlikte gezdim. Ve bu okulu o da çok sevdi. Doğru bir karar mı verdik ? Bilemem. Zaman gösterecek. Belki seneye okul değiştirmek zorunda da kalabiliriz. Sadece doğru olduğunu hissettiğim okul buydu.

Denizatından, Küçük Prense, İLEEV İÖO'na, ALEV'den Eyüboğluna, bir sürü okula gittim. Araştırdım geceler boyu gözlerim kapanana kadar forum ve internet kaynaklarını araştırdım. Ve cevabı buldum. Cevap yok. Araştırın bu süreci yaşayın ve kalbinizden geçeni seçin. Umarım güzel şeyler yaşarsınız. 

PS: Ben Avrupa kolejinden memnun kalsam da kalmasam da ilk öğretim 3ncü sınıftan sonra Eyüboğlu'na göndermek istiyorum. Eğer şu an alternatiflerinizden biri ise değerlendirmenizde fayda var. Yine IBO.org tarafından PYP,MYP ve DP uygulayan ilk ve bir kaç okuldan biri. Akademik başarısı ortalama üstü. Eğitim kadrosu kaliteli. Sosyal imkanları muazzam. Çamlıca kampüsü nefis. Yabancı dil eğitimi iyi. Başarı odaklı bir ookul ama saplantı seviyesinde değil sanırım :)

Nacizane fikirlerimdir. Hiç kimseyi ve kurumu bağlamaz genellemez. 

Selamlar
Cem
jasmin77

Sevgili doruk okullar ile ilgili tespitleriniz cok yerinde bircok arkadasa yardımcı olacaktır , benim ve esimin okul seciminde dusuncemiz de sizinkiyle paralel ne bilfen kadar sınav odaklı olsın ne de cok serbest, sosyal imkanları iyi olsun dil eğitimi iyi olsun istiyoruz. Biz cekmekoy bolgesinde degiliz acıbademdeyiz ve oglum bu sene Avrupa koleji kresine devam ediyor ilk once eve yakınlıgı sebebiyle avrupa kolejini secmiltik zaten 3 yas grubuydu bu sene beklentimiz sevgi dolu ortamda oyın oynasın vs idi , istersek 4 yas geubunda degiştiririz diye dusunduk hatta Eyunogluna gecirmeyi dusunuyorduk ama simdi 4 yas için de Avrupa Koleji ile devam kararı aldık, oncelikle oglum okulunu ve ogretmenini cok seviyor tum ogretmenlet yoneticiler pedagoglar ogrenvileri cok yakından tanıyor ve birebir ilgililer, butik okul olmamadına ragmen butik okul gibi bir yaklasımları var. İlerli seneler için dusundugumuz iki okul ise Eyuboglu ve Uskudar Sev. Esimin kuzeninin kızı Eyunoglunda 5 senedir cok memnunlar, Uskudar Sev ise hic tanıdıgım yok yalnız forumlardan iyi oldugunu okuyoruz, gidip gorusmek lazım, Uskudar Sev ile ilgili bilginiz var mı acaba ? Bu arada siz Eyubogluna neden 3. Sınıfta gecirmeyi planlıyorsunuz, ara sınıf gecişlerinde cocuklar etkilenebilir diye okumustum

Sevgili noob Cekmekoy bolgesi için de Avrupa Koleji tercih edilebilir okullar arasında gidip gorusun derim


jasmin77

Bu arada Modafenin kurucusu Fatih liseden arkadasımdır, oldukca hırslı ve basarılıdır ve egitim sektorunde basarılıdır, ama bu yeni anasınıfı ilkokul egitimleri nasıldır uzun yıllardır gorusmedim onu bilmiyorum


Doruk

Tekrar merhaba,

Sizin de tercihinizden memnun kalmış olmanıza sevindim. Benim SEV ile ilgili bir bilgim yok ne yazık ki. Sadece Koç eğitim Vakfının ilköğretim okulunda olduğu gibi orta öğretimden sonra liseye devam imkanı tanımaması ve liseye devam etmek isteyen öğrencilerini sınavla alması sebebi ile bir kaç velisi ile mahkemelik olduğunu duymuştum. Çok köklü bir eğitim kurumu olduğunu biliyorum. Ama ödenen bedeller karşısında ilk tercih olmalı mı ? Bence güncel durumlar ve referanslar, yıllara sari ün ve başarılardan önemlidir. Aslolan son bir kaç yıllık durumu. Çok detay bilmediğim için fikir yürütemeyeceğim.

Bende İlkokulu 4 ayrı okulda okumak zorunda kalan bir öğretmen çocuğu olarak 3ncü sınıftan sonra sınıf değiştirmenin keyifli bir şey olmadığının farkındayım. Buna da şartlı değilim açıkçası. Neden 3 ten sonra böyle bir gereklilik doğabilir derseniz, şu anki Milli Eğitim müfredatı 3ncü sınıftan sonra akademik olarak hız kazanıyor. Dolayısı ile eğer Avrupa Kolejinde İlk 2-3 yıl yeterli memnuniyet sağlanamazsa, oğlumuzun akademik anlamda yeterli gelişimi sağlayamayacağına kanaat getirirsek bu konuda daha olumlu referanslara sahip bir alternatif olan Eyüboğlu'na geçme ihtimalimizi açık bırakıyoruz sadece. 

Avrupa Koleji de Eyüboğlu gibi PYP temelli davranışsal gelişimi destekleyen müfredat disiplini uyguladığından geçiş problemi daha az olabilir. Birde hazırlık sınıfı ve ilk 2 yıl dahil çocuğun mutlu zaman geçirmesi, birey olmayı öğrenmesi, öğrenmeyi öğrenmesi daha önemli. Dolayısı ile ilk 3 yıl Avrupa Koleji ile Eyüboğlu arasındaki eğitimin fiyat farkı kadar büyük olmayacağını düşünüyorum. Böylece ilk 3 yıl tasarruf edebileceğim min 30 bin lira ile onu farklı gelişim alanlarında destekleyebilirim. Dediğim gibi bu şimdilik sadece bir düşünce zamanla değişebilir tabi.

Bu arada Modafen, Alev gibi okullar ile ilgili eşime yaptığım bir yorumu size de aktarayım. Bizim sömestre de İsviçre'ye değil de Uludağ'a gezi düzenleyen bir okul bulmamız gerekiyor. Bu bizim ailemizin doğrusu tabi. Çünkü okul, servis ve yemek ücretini karşılayarak sorunu çözmüyorsunuz. Kayıtla birlikte bitmiyor başlıyor. Belki iyi bir eğitim ve akademik gelişim olanağı alıyorsunuz ancak bununla birlikte çocuğunuza bir sosyal çevre ve rol modeller de alıyorsunuz. Doğum günü partilerinden, serbest kıyafet günlerindeki tercihlere, akşam okuldan alan anne babanın arabasından arkadaşın evinin durumuna, okul gezilerinden, telefonundan ayakkabısının markasına, hatta kullandığı kalemin silginin çeşidine kadar sayamayacağım bir çok şey çocuğunuz ile sınıfı paylaştığı arkadaşları arasında zamanla karşılaştırma konuları olacak. Bazı şeyleri çocuklara anlatmak zor. Doğru yolları bilseniz bile. 

Bu nedenle bu faktörleri de değerlendirmek gerek. Son bir not parayı veren düdüğü çalar misali ebeveynlerin himayesi altına girmiş tamamen duymak istediğinizi söyleyen eğitim kurumu ambalajında bakımevleri var. En yanlış tercihlerde bunlar olacaktır.

Selamlar
Cem 


Basak

Merhaba doruk,

Okullar ile ilgili detaylı yorumlarınız için teşekkürler, gerçekten aydınlatıcı olmuş. Fırsat bulduğunuzda Denizatı ile ilgili izlenimlerinizi de paylaşabilirseniz sevinirim.

Birçok okulu gezdiğinizi ve fikir sahibi olduğunuzu söylediğiniz için, görüştüyseniz veya yakınlarınızdan çocukları bu okullara gidenler varsa; Efdal, İstek okulları (özellikle Semiha Şakir kampüsündeki Barış İlkokulu) ve Fen Bilimleri Okulları ile ilgili de fikirlerinizi de yazabilirseniz memnun olurum. İstek Barış İlkokul'u da IB ve PYP müfredatını uyguluyor ve PYP akreditasyonu var.

Biz de oğlumuzun seneye 1. sınıfa başlayacağı okulu seçme aşamasındayız, gerçekten karar vermek çok zormuş. Biz daha ilkokulda oturduğumuz yere çok uzak bir okula göndermek istemediğimizden, Maltepe civarından ulaşımı çok zor olmayacak okul alternatiflerini değerlendirmeye çalışıyoruz.

Siz kararınızı vermişsiniz, hayırlı olsun, okul hayatında oğlunuza şimdiden başarılar dilerim.olivia

...takip edeyim noktası


Doruk

Merhaba Başak Hanım. Geç cevap için kusura bakmayın. Bahsettiğiniz okullardan sadece Denizatı ile ilgili yorum yapabilirim. Diğerleri ile ilgili bildiklerim kulak aşinalığından öteye gitmez. 


Denizatı her şeyden önce Almanca dil eğitimi veriyor. İngilizce ikinci dil. Bunu tercih etmedim. Sahipleri eğitimci. Yaklaşımları çok olumlu. Velilerin çoğu okuldan memnun. Zaten genellikle erken kayıt döneminde kontenjanlarını dolduruyorlar.  Dünya görüşünüzü bilmiyorum ama modern, Atatürkçü, yeniliğe açık nesiller yetiştirmeyi amaçlıyorlar. Bu nedenle yorumum olumlu. Bir diğer iyi yönü ise eşitlikçi bir okul. Kayıt ve servis parası dışında bir para ödemiyorsunuz. Çocukların ihtiyaçlarını  kalemden deftere kadar okul karşılıyor. yaratıcılığı törpülüyor diye de yorumlanabilir ama ben aksini düşünüyorum. Okul her ne kadar başarı odaklı yarışmacı bir sistem içinde gibi görünmesede SBS ortalamaları hiç fena değil. 

Özetle ben mesafe nedeni ile adaylar arasında hiç düşünmedim ama mesafe konusunu bir kenara bırakırsanız kesinlikle ilk 3 tercihten biri olurdu. 

Umarım siz de oğlunuz için en doğru kararı verirsiniz.


Basak

Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

Evet Denizatı'nda ilk yabancı dil Almanca, fakat bizim aldığımız bilgiye göre 8. sınıf sonunda çocuklar Almanca ve İngilizce'yi eşit seviyede öğrenmiş oluyormuş. Her sene İngilizce'nin haftalık ders saati arttırılarak, 8. yılda Almanca ve İngilizce ders saatleri eşitleniyormuş. Eğer gerçekten bu şekilde ise, liseye başlamadan 2 yabancı dili iyi seviyede öğretiyorlarsa, bence Almanca'nın 1. yabancı dil olması bir avantaj. Böyle bir yol izlemelerinin sebebi, Almanca'yı öğrendikten sonra İngilizce'nin çok daha kolay öğrenildiği düşünülüyormuş.

Yazdığınız gibi, umarım çocuklarımızın eğitimi için en doğru kararı verebiliriz.Gokce7

Merhaba Noob, benim çocuğum 1 senedir Sezin Koleji'ne gidiyor. Anasınıfında henüz. Biz de aynı sizin gibi düşünerek bu okulu seçtik; yani hem sosyal hem de başarılı bir çocuğumuz olsun istedik. Genel anlamda memnunuz ancak gözlemim şu ki; sosyal ve mutlu çocuklar yetiştiren bu okul, çocuklara sorumluluk bilincini aşılıyorlar, en önemlisi de şefkat ve ilgiyle yaklaşıyorlar, buraya giden çocuk mutsuz olmaz buna eminim, İngilizceyi de iyi öğrenir, genel kültürü, entelektüel zekası iyi olur. Ancak akademik anlamda ödediğimiz paraları çok da haketmiyor gibi görünüyor. Neticede, burası sınavlar ülkesi; adı OKS de olsa SBS de olsa muhakkak sınavlar olacak; çünkü nihai amaç çocuğumuzun iyi bir üniversitede okuması; bunun için de iyi bir lise eğitimi şart. Sezin'in SBS başarısı, ortalarda; iyi öğrenciler SBS ile iyi liselere dağılıyor buradan; ge4riye kalan ortalama öğrencilerin Sezin Lisesi'nden sonra elde ettikleri üniversite başarısı ise pek parlak değil. İşte bu nedenlerden ben de çok tereddütteyim; ilkokul 1. sınıfa geçmek üzereyken bu okula devam edip etmeme konusunda. Çocuğu okuldan alırsam çocuğum çok üzülecek bunu biliyorum, çünkü okuluna bayılıyor, ama onun geleceği için en doğru kararı v ermek zorundayım. Efdal'i beğeniyorum; hem çocuklar mutlu ve şefkatli bir ortamda ilgiyle, sorumluluk bilinciyle eğitiliyorlar hem de SBS'de % 100'e4 yakın başarıları var; SBS'ye hazırlama teknikleri Bilfen gibi agresif değil; kendilerine has çok hoş yöntemleri var; çocukta zeka sorunu yoksa SBS başarısı garanti gibi. Kolaylıklar dilerim...


MyRain

Lale 247,

zihnimden ve yüreğimden geçenleri yazmışsınız. Ben de aynı şeyleri hissediyorum sizinle. Çocuklarımıza öğretebileceğimiz en büyük erdem "mutlu olmak"tır. Cevaplamak için Üye ol