Okul seçimi: modafen veya sezin

NooB soruyor: 6

Merhabalar,


Çekmeköy'deki Modafen veya Sezin okulları arasında seçim yapmaya çalışıyoruz. 
Bu bahsettiğim iki okul da sadece SBS odaklı olmayan, butik ve çocuğa saygı duyan, özgürlük alanı veren, sosyal alanlarda da gelişimi destekleyen kurumlar gibi görünüyor. Aradığımız sadece akademik başarı ya da sadece sosyal hayat değil, ikisini de dengede götüren bir okul.
Bu okullarda veli olan, tecrübesi veya bilgisi olan var mı acaba? 

Çok teşekkürler,
Sevgiler,
Noob

Bu soruyu cevapla


126 Cevap


esraulk

Kayı’ya da mutlaka bakın derim.


verkhoyansk

merhaba mantik,

https://www.nurturia.com.tr/questions/e1184061-eccf-4c8f-ab10-a8720094b588/7/20182019-ilkokul-arastirmalari-hk

adresinde 2018-2019 için bu konuyu tartıştık. Anabilim ve Bahçeşehir ile ilgili yorumlar çok var. Doğa için birkaç yorum var. İstersen bir göz at.


verkhoyansk

Merhba kilicali,

Yorumunu şimdi okudum. Ben de önümüzdeki sene için İlkokul araştırması yaptım. Modafen ile kötü bir deneyim olmuş. Bu durumu okul kurucusu'na ilettin mi? Bir restaurant'ta tamamen tesadüfi olarak kurucu asistanı ile tanıştık. İsterseniz iletişim biligilerini verebilirim. Siz kurtulmuşsunuz güzel ama en azından başka ailelere ve çocuklara yapmalarının önüne geçebilirisiniz.


gullllll

Merhaba

Avrupa koleji hakkında güzel yorumlar var ancak burası Avrupa sınav koleji olduktan sonra bir hala pozitif mi düşünceleriniz? Veli olanlar var ise görüşlerini paylaşabilirlerse çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.


Baturan

3 yaşında olan kızım için Acıbadem çevresinde anaokulu arayışı içerisinde internete bakarken bu konu ilgimi çekti. Gerçi bu sene göndermiyeceğim çünkü kendisini koruyacak yaşta değil, önümüzdeki sene için araştırıyorum. Bu konuda 5 yıl öncesine kadar giden yazıların tümünü okudum. Sn Doruk gibi gerçek veliler dışında,  veliymiş gibi davranıp okullar adına yazanlar da olmuş. Sanırım bu tür viral reklamlar  okuyanlar tarafından anlaşılıyor, bu tip okulları elemek açısından esasında faydalı da olmuş.

Kriterlerim;

- Servis ihtiyacı olmadan yürüyerek gitsin veya yol çok kısa olsun.

-Öğretmeni iyi olsun;  ders çalışabilmeyi , kitap okumasını öğretebilsin. İlkokul 4. sınıfa kadar kriterim bu olacak. (İlk 6 sene . )

-Ticari amaçlı olduğunu az hissettirsin, ne alacaksa önceden bilinsin . Vakıf okulları öne çıkıyor.

-Çocuğum zaten özgüvenli , bu özgüvenini kırmasın 

-Velilerin zenginlik seviyesi çok yüksek olmasın. Yoksa tatile özel uçakla giden arkadaşları oluyor.

-Seçeneklerim; Istek vakfı, Bilfen, Kavram, Eyüpoğlu , İelev , bir de devlet okulu.  bakalım, zaman ne gösterecek.  Siteden 3. yaşındaki arkadaşları Bilfen, Kavram ve Avrupa Kolejine gidecek. Biz ise jimnastik, yüzme, müzik vs ile geçirtmeye çalışacağız. 


Kemalist

modafen ile Sezin Koleji arasında seçim yaparak oğlunu modafene kaydettirmiş bir veli olarak yazıyorum. modafende okuduğu sürece oğlum okula son derece mutlu gitti, hatta hastalandığı günlerde bile okula gitme konusunda ısrar etti. Beni rahatsız eden ilk husus ise İngilizce seviyesinin istediğim düzeyde olmamasıydı, diğer okullarla ders saatlerini kıyasladığımda gördüğüm fark beni rahatsız etti. İlkokul bitiminde başka bir okula almak için başvurduğumuz iki okuldan ret yanıtı aldık, bunun moral bozukluğu ve oğlumun okula devam etme ısrarı ile başka bir arayışta bulunmadık. Ortaokulda değişen bir şey olmadı, günde 5-10 dakikalık ders çalışması, hemen biten ödevler beni rahatsız etse de sınavlarından iyi notlar almaya devam ediyordu, ilkokulda da karnesi teşekkür/takdirle geliyordu. Başka okullara başvuru yapınca sonuç ortaya çıktı, başvurduğumuz 6 okuldan 5'inden ret yanıtı aldık. Olumlu yanıt aldığımız tek okul ise esasında tercih kriterime uygun olmayan bir okul. Aradan geçen yıllar kurbağanın bir kazanda yavaş yavaş ısıtılması misali geçmiş. Başvurduğumuz bir okuldaki yöneticinin açıklaması içinde bulunduğumuz durumu son derece net şekilde ortaya koyuyordu: "modafenden gelen öğrencilere akademik açıdan hiç dokunulmadığını ama sanatsal becerilerinin çok ileri olduğunu gördük" dedi. Bu durum başka özel okullar için de geçerli olabileceği için paylaşmak istedim. Okulda alının notlar son derece yanıltıcı olabiliyor, gerçek durum diğer okulların bursluluk sınavlarına başvurunca ortaya çıkıyor. Akademik başarı ile sosyal hayat dengesine baktığınızda modafende terazinin dengesinin sosyal hayat açısından ağır bastığını kesinlikle ifade etmeliyim. Şimdi oğluma ders çalışma alışkanlığı kazandırma ve İngilizcesini geliştirme sorunu ile karşı karşıyayız.
Cevaplamak için Üye ol