Öğle yemeklerimiz sorun!!

Kuzeytu soruyor: 10

Kuzey bir turlu öğlen yemeklerini yemiyor. Doktorumuz menüyü bayaa genişletti. Balık, dolma, baklagiller falan serbest oldu ama bizimki hiçbirini yemiyor. Tatlılarda, meyvelerde sorun yok ama ogle yemeklerini yediremiyorum öğürüyor ağlaya ağlaya itiyor. Tuzluları yemiyor.

Önerisi olan nasıl yedirebilirim? Ne yapsam yer? :))

Bu soruyu cevapla


25 Cevap


iptal_uye

çok tanıdık geldi söylediklerin :) biz yeni yeni kabullenmeye başladık çorbaları ve birçok yemeği ama bana kalırsa miktarlar karın doyuracak kadar olmuyor. dolma içi, balık, makarna, kabak yemeği, köfte özellikle yemeyi tercih ettikleri ama miktarlar yeterli değil.

bir tek dün mercimek çorbasının içine etinin bebek ekmeklerinden ufaladım da karnını doyurdu. inanılmaz bir mutluluk...

vazgeçme 2 kaşık da olsa hergün yedir derim, tatlara alışsın. ayrıca 1 haftadır balık kraker yiyiyor. belki onun da etkisi vardır tuzluları yemeye başlamasında


EmineKartal

Onların eline kaşık vermeyi denediniz mi?
Beyza 8-9 aylıkken kendi yemeğini yemeğe başladı. Kaşığı ağzına götürmeye çalışmak, denk getirmek ve ağzında çiğnediğini görmek hem benim hem onun için çok keyifli oldu :) Eliyle, kaşıkla, çatalla bir şekilde kendileri yemeğe çaba sarf ederlerse bence daha keyifli olur. Tabii bu arada sizin de elinizde bir kaşık, o deneme yaparken siz de verirsiniz bir kaşık veya bir parça balık-tavuk.
Kolay gelsin


fadis

Merhaba Kuzeytu,

Ben, O aylarda ana menüyü alışık olduğu, yemeği sevdiği şeyleri veriyor, alması gereken yeni tatları da azar azar veriyordum oğluşa, zamanla diğer tatlara da alıştı. Yemeğe oturduğunuzda yine yemeyecek diye başlamayın, olumsuz düşüncelerimizi çocuklar hissediyor. Moralinizi bozmayın. Acaba verdiğiniz lokmalar büyük mü, ya da alıştığı yumuşaklıkta değil mi kıvamı. Çocuklar alışkanlıklarına sıkı sıkı bağlı oluyorlar. Önceleri kabak dolmasını bütün lokmalar halinde değil çatalla ezerek verdim, dişleri çıktıkça, çiğneme kabiliyeti arttıkça kendiliğinden yemekleri ezme işlemini azalttım.  Tuzlulardan hoşlanmıyorsa ve sizin yediklerinizden yedirmek istiyorsanız yemekleri tuzsuz pişirin ve kendinize sonradan tuz ekleyin veya onun yemeklerini ayrı pişirin, tuzsuz yapın, yaşı biraz ilerlediğinde sofrada kendi yediklerinizden de tattırın, böylelikle zamanla alışacaktır başka tatlara. İsterseniz size bir çorba tarifi vereyim, benim oğluş bu çorbayı çok seviyor belki sizinki de sever. 
2 yemek kaşığı sarı mercimek, 1 yemek kaşığı pirinç, 1 küçük kabak, bir ceviz büyüklüğünde iki kere çekilmiş kıyma, bir iki sap maydanoz, 1 küçük domates, 1 küçük patetes, 2 bardak su hepsi ayıklanıp, doğranıp 2 bardak su ile düdüklüde 15 dakika pişirilecek.  Pişme işlemi bittikten sonra 1 tatlı kaşığı tereyağı veya zeytin yağı eklenecek. Bebeğinizin sevdiği kıvamda  blendırdan geçirilecek. Deneyin bakalım sevecek mi?


iptal_uye

her zaman yemek masasına oturduğumuzda kaşığı eline veriyoruz ama yemek için kullanıldığının farkında değil henüz. diş kaşıyoruz biz.

zaman geçtikçe ilerleme kaydettik biz. umutluyum anlayacağınız :)


fadis

Bir öneri daha. Oğluşa aldığım balığı 3-4 parçaya bölüyorum ve derin dondurucuya atıyorum. Haftada üç gün balık veriyorum ve parça balığı az su içinde haşlıyorum. Kılçıklarından ayırıp, biraz önce tarifini verdiğim çorbayı kıymasız hazırlayıp balığı içine ekliyorum. Bu aylarda hala mama kıvamına alışkın oluyorlar, zamanla daha sert kıvamlara alışıyorlar hatta bunu kendileri istiyor.

EmineKartal'a katılıyorum ben de o yaşlarda eline plastik kaşık vermeye başlamıştım, zamanla ağzına yemek götürme konusunda daha başarılı oldu ve bundan çok zevk alıyor. Yemeklerinizi birlikte yiyin, ona ayrı kendinize ayrı masa hazırlamayın, yerken size katılsın, mama sandalyesinin önüne yemesini istediğiniz yiyecekten azar azar koyun, bekleyin, alıp ağzına götürecektir eliyle ağzına yiyecek götürdüğünde bunu görmekten mutlu olacaksınız, çok eğlenceli oluyorlar.  Kuzetu birde yeni bir yiyecek vermeden önce onun önünde bir lokma alın ve çiğneyin, yediğinizi görsün.fadis

elenche, öğle başlıyor zaten, önce diş kaşırlar bakmışsın kaşıkla yemeğe başlamışlar. Onları izlemek, gelişimlerini takip etmek dünyanın en zevkli şeyi.


Damla

Senden başka biri varsa yedirecek belki bir süre devredebilirsin, senin kaygıların onu da etkiliyor olabilir.


Kuzeytu

Ben aslında dediklerinizin hepsini yapmısım da haberim yok. elenche her gün dedigin gibi mutlaka 1-2 kaşık yediriyorum. Zaten kuçuk sıpa ilk kasıgı alıyor afiyetle. Begenmedi mi agzını sımsıkı kapıyor. Ben biraz zorlasam aslında yer ama istemiyorum.

Dün fadis dedigin gibi ilk kez ben yedim once yemeginden ikinci kasıgı da boylece yedi ama sonrasını yemedi yine. Simdi alkış yapmaya basladım. Aldıgı kasıktan sonra alkıs yapıyorum. Hem alkışı ogrenir hem de belki yer diye :))

Bir de eline kaşık veriyorum bilmeden sizin de yaptıgınızı duyunca dogru bisey yapıyormusum gordum :) Yemek gelmeden once oyalansın diye kasık veriyorum boylece arkasından yemek gelecegini anlıyor. Bakalım denemelere devam edecegim hergun biraz daha farklı biryemekle devam :))

Damla haklısın o çok işe yaramıstı. Geçen ay yediremedim yediremedim sonra bi gun anneme bıraktım dedim yemez ama dene hapur hupur bi goturmus ki muhallebiyi anmneme yalan soyluyorsun falan dedim :))) (Hala beni inandırmaya çalışır) Simdi de yazlıktayız annem yok, babası ne kadar becerir bilmem deniyim bakıyım bir-iki kişi burda :))

Teşekkur ederim onerilerinize ayrıca fadis corba tarifini de en kısa zamanda denicem. :)

Peki aranızda hiç yemegine tatlı bisey katan oldu mu?? Mesela meyveli yogurt, meyve v.s. gibi...iptal_uye

aylin farkli bir damak tadına sahip. benim sıpam tatlı dışındakilere pek gönüllü değilken aylin tatlıyı tercih etmiyor :)) ah inşallah ben de kızımın yoğurda deli olduğu günleri görürüm. yoğurt yemesini ve çorbayla karnını doyurmasını çok istiyorum. bakalım ne zaman kısmet olacak :)


meycan

Sıcaklardan da olabilir. Yani şu 1-2haftalık bir mevzuysa sıcaklar etkilemiş olabilir.
Bir de senin stresli olman da acayip etkiliyor. bir ara ben de her yemeğe "yine yemeyecek" diye düşünüp gerilip başlardım. Haliyle yemezdi de. Sonradan stres yapmamaya çalıştım. İlgisini çekecek birşeylerle oyalamaya çalıştım. Yani "hadi aç ağzını, ye bakalım.." gibi değil de, eline bir iki oyuncak verip onlarla ilgili hikayeler uydurdum. "ye" kelimesini kullanmamaya çalıştım. Epey etkili olmuştu.

Bir de farklı tatlara geçtikçe koca bir tabak yemesini bekleme (seni bilirim!) Farklı farklı yemeklerden  öğünde 3-5 kaşık yese de başlangıç için yeter.

Ya da yemekleri şekillendirmeye çalış. Ne bileyim Ispanak koy küçük bir tabağa, bir iki damla yoğurtla göz yap...

Bir de "aman acıkırsa yer, yemek istemiyorsa yemez, oyun falan yapılmaz" diye düşünme. Yani öyle düşünenlere de saygım var. Ama ben öyle hareket edip, sonradan dönenlerdenim.

Büyüdükçe elbet yemek düzeni değişecek. Hangimiz hala oyunla yemek yiyoruz ki :)Cevaplamak için Üye ol