1 yaş çocuğu neler neler yapar?

sadeceanne soruyor: 9

Geçen hafta bir restoranda yemek yerken yan masadaki kız bebeğin ayranı pipetle içtiğini fark ettik. "Yok canım kesin 1.5 yaşında vardır" dediğim bebek tam da 1 yaşındaymış. Bana kalsa pipetle içme işine uzun süre girişmezdim, dumur olduk..

Sorudan önce tespit: Tabii ki her bebek farklı gelişir, aynı davranışları aynı zamanda sergilemeleri beklenemez..

Şimdi soru: Peki 1 yaş çocukları nelere yapmaya muktedirdir? Neleri bekleyebiliriz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


PetekRuya

Bence bu tamamıyla sizin ne zaman denemeye başlamanızla ve bebeğinizin tercihlerine bağlı. Tuna Rüya daha 6 aylıktı. Suyu bir türlü biberonla içiremiyorduk. Birgün elimdeki bardağa atladı. Ben de uzattım, bir baktım ki lıkır lıkır içiyor, arada genzine kaçırıyor ama devam ediyor. Biz de hemen hemen herşeyi küçük fincanla vermeye başladık. Arkadaşlarım çok şaşırıyor hala ama bu tercihi kendisi yaptı. Şuan da da genel olarak bardakla içmeye devam ediyor. Yeme içme konusunda benim gözlemlediğin ve dikkat ettiğim şey bebekler büyükler gibi yemeye içmeye bayılıyorlar. Kızımıza kendi kahvaltısını hazırlardık ama o onu yemeyip bizim yediğimize saldırırdı. Bu yüzden biz de kendi yiyeceklerimizi onun yiyebileceği şekle dönüştürdük. Onun da masasına önüne koyuyoruz yemekleri, döke saça kendi yiyor ve bizimle aynı şekilde yapabildiğini görünce gülümsüyor tabii arada bende yedirmeye devam ediyorum. 
Ama 9 aylık gelişim tablolarına baktığımda çoğu şeyi hala yapamıyor. Emeklemiyor vs. Sizlerin de dediği gibi her çocuk kendine has bir şekilde gelişiyor... Çoğu sitede geişim tabloları var mesela babycenter. com da milestones diye geçiyor. Oradalardan fikir alabilirsiniz.

Sevgiler,


esraozlem

Her bebek, her çocuk, her anne-baba farklı hepimizin söylediği gibi :) Ada neler neler yapıyordu hatırlamaya çalışıyorum şimdi.

1 yaşında yaz tatiline gittiğimiz ve artık her yere biberon/suluk taşımak istemediğimiz için pipetle su/ayran içirmeyi denemiştik. Kısa sürede kavrayıp içmeye başlamıştı.
Ancak yine bardaktan içirmeyi hiç denemediğimiz için bardaktan henüz içemiyordu. Hatta bardaktan içmeyi öğrenmesi biraz geç oldu.

Yine tatilde ona özel yemek pişirmekle uğraşamayacağımız ve doktorumuz dışarıdan güvenilir ve yaşına uygun her şeyi yiyebilir dediği için, restoranlarda rahat rahat yemek yemeye (küçük taneli şekillerde) başlamıştı. Çatalla yeme çalışmalarına da bu dönemde başlamıştık. Tam olarak kullanabilmesi 14 ayı buldu. Eliyle her şeyi rahat rahat yiyordu. Kaşığı tam olarak kullanabilmesi ise 17. ayda oldu. Burada tam olaraktan kastım, bir yetişkin ya da büyük bir çocuk gibi düzgün bir biçimde yemesi değil, kaşığı ağzına tutturabilmesi ve bu süreçte içindekileri dökmemesi yanlış anlaşılmasın.

Genelde çocuklar 1 yaş civarı yürür derler ancak Ada elinden tuttuğumuz zaman yürüdüğü ve çok hızlı sıralayıp tay tay durabildiği halde, tam olarak yürümesi 14.ayda oldu. Koltuk ve sehpalara tırmanıyor, yine koltuktan yataktan vs. geri geri kendisi inebiliyordu.

Eskilerde erken konuşan geç yürür, erken yürüyense geç konuşur şeklinde bir inanış vardır ona istinaden mi bilmiyorum, yürümediği halde 1 yaş civarı 10 kelime kadar söylüyordu. Söylediklerimizi ise anlıyor, buraya gel, onu getir, bunu götür vs gibi basit cümlelerimizi uyguluyordu. Kelime ve sesleri taklit etmeye çalışıyordu.


sadeceanne

Arkadaşlar çok çok sağolun:) Pipet olayını deneyeceğim ben de sanırım, zaten merakım bundandı, yapa-bilitesi olan becerileri es geçmiim diye.. sevgiler :))


yaseminsurucu

kaan pipet işini bende yapamaz sanıyordum daha 1 yaşına yeni girecek uzattım yanlışlıkla çekse gerek ağzına süt gelince mutlu oldu bende unutmasın diye devam ediyorum pipet olayına. bardak olayına gelince bizimki biberondan içmeyi beceremiyordu 6 ay civarı bende bardaktan içirmeye başladım şimdi gayet güzel boğazına kaçırmadan içiyo suyunu biberondan içmeyide yeni öğrendi. bazende suyu öyle veriyorum.ozalp07

oğlum prematüre ve yoğun bakımdan çıktıktan sonra hemşireler bize bardakla beslettiler. biberon vermemek için. 1,5 kilo haliyle bile gayet gü<zel içiyordu. yavaş yavaş ve az da olsa akıtarak. suyu ek gıdaya geçtikten sonra hep bardakla içmek istiyor ama üstünü ıslatıyordu ve kış olduğu için sulukla verdim hep. karşısında bardakla su içen olunca atlıyor zaten hemen. bardakla da içebiliyor. pipet olayını bende denicem en kısa zamanda çok merak ediyorum tepkisini:)


julyasia

kızım da 13. ayında pipet kullanmaya başladı. ayrıca bakıcısı artık biberon yerine bardakla su içiriyor. ben biraz tembel olduğumdan dolayı hala alıştırma bardağıyla su içiriyorum :)


eline çatal verdiğimde yiyeceklere batırmaya çalışıyor ama henüz bu konuda başarılı değil. o yüzden yiyecekleri eline alıp çatala batırıp yemeyi tercih ediyor. (çok da kibarız bu konuda)

bencede her çocuğun gelişimi kendine has. her dönem hepsi aynı şeyleri yapamıyorlar. mesela kızım koltuk tepelerine çıkıyordu ama bir türlü yürümüyordu. 12. ayın bitiminde yürümeye başladı. benim ona zorla öğretmeye çalıştığım şeylerle pek ilgilenmiyor, ama dikkatini çeken birşey olursa ilk söylemem de anında kapıyor. mesela günlerdir ağzını burnunu öğretemedim ama bakıcının bahçesinde gördüğü kediyi bir görüşte öğrendi. şimdi her bahçeye girdiğimizde kedi kedi diye aranıp duruyor. 
Ozdenvezuzulari

asyasli bizde sizle aynı durumdayız.Catalla yemege bayılıyor.Ama baktı batıramadı,yiyecegi bir eline alıp catala takıp öyle yiyor:)Çok komik gerçekten.Ayrıca ağzı burnu göstermemekte kararlı sadece dilin nerde diyince dilini çıkarıyor,muzip çocuğum benim:)Kedi görünce de çıldırıyor tediiii diyip üstüne koşuyor.


yaseminsurucu

biz saçımı çok çektiği için önce saçı öğrendik 9-10 ayında saçı ve kulağı gösteriyordu. şimide gözünü burnunu ve dişini gösteriyo ayısını, arabasını, kayra abisinin resmini gösteriyo köpek görünce havhav, kedi görüncede pisi pisi diyo...


gokalpileseyrialem

Soru tarihi oldukça geride kalmakla birlikte bu bir anne bebek sayfası olduğu ve bu tip soruların güncelliğini hiç yitirmediği için bende tecrübelerimi merak eden annelerle paylaşmak istedim.


Hamilelik annelik bebek bakımı ve çocuk gelişimi ile ilgili kendi tecrübelerimle yazdığım bir blogum var. 12 aylık bebek ile ilgili notlarımı ekliyorum. Merak ettiğiniz diğer konular ile ilgili de bloga göz atabilirsiniz. 

Sevgiler.


Cevaplamak için Üye ol