üçlü tarama testi

beratbebek soruyor: 4

merhaba arkadaşlar,
 üçlü tarama testi yaptırdım. sonucunda ;
hesaplanmış trisomy 21 riski cut off değerinin üzerindedir ve bu değer artan riski temsil etmektedir.yüksek HCG seviyesi şüphelidir.
Tr.21 riski 1:221
diyo acaba bu sonuç önemli bir risk temsil ediyormu
bilgisi olan varsa yorumlarınızı bekliyorum
herkese iyi günler

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


funmak

cnm high risk yazıyorsa yüksek risk var demektir benim 4 lüde cok yuksek risk çıkmıstı 1/172 çıkmıştı detaylı usg de sorun cıkmamasına rağmen amniyosentez yaptırmıstık biz doktorumla ortak karar verip sıkma sakın canını benim yasıjma göre risk çok yüksekti gene de sağlıklı cıktı 3 içindekollarımda olcak kızım imşallah daRISI BAŞINA CAnım


beratbebek

inşallah hepiniz saolun. işte bendende ayrıntılı ultrason istedi doktorum bi onu yaptıracam bakalım umarım sağlıklıdır dua ediyorum Allahıma. Allah hepimize sağlıklı evlatlar nasip etsin.


Gulsah_Kutay

merhaba..1000 kişide 1 olması gereken sonuç sizde 221 kişide 1 çıkmış ama hatırladığım kadarıyla 200 lü sayılarda çok risk yok bende 81 kişide 1 çıkmıştı bu sonuç o yüzden çok riskli olduğu için amniyosentez yaptırmıştım.....temiz çıkmıştı sonuç ama 1.5 ay sonra sonuç almıştım çok zor geçmişti..Amniyosentez yaptırmak zorunda kalanlara tek tavsiyem özel labaratuara gönderip 2-3 günde sonuç almaları....Çok geçmiş olsun umarım herşey yolundadır.Dr ne diyecek bakalım...


seda_melis

merhaba beratbebek,
biyokimya uzmanı olarak size öncelikle söylemek istediğim şey, bu testlerin sadece risk olup olmadığını gösteren testler olduğudur. yani bebekte bir anomali olup olmadığını %100 belirleyemez bu testler. malesef hata payı her zaman vardır, doğruluk payını da es geçemeyiz.

1:221 cut-off değerinin üzerindedir ve yüksek risk vardır diye yorumlanır. fakat şunu kesinlikle unutmayın: bu değer bebeğinizin %100 Down sendromlu olduğunu göstermez, testi düşük riskli çıkan bir başka annenin bebeğinin de %100 sağlıklı olduğunu göstermez. bunu anlamamızın tek yolu amniyosentez ile anne karnından sıvı alıp, kromozom analizinin yapılmasıdır. fakat bu da riskli bir işlem olduğu için her anneye uygulanması doğru ve tercih edilen bir yöntem değildir. sonuçta cerrahi bir işlemdir ve riskleri vardır. bu nedenle bu tarama testleri doktorlara büyük oranda fikir verir.

kaç haftalık gebesiniz bilemiyorum ama size önerim, eğer 16-22. haftalar arasında iseniz ve eğer sağlık güvenceniz var ise, "dörtlü tarama testi"yaptırmanız. dörtlü testin güvenilirliği üçlü teste göre daha yüksektir.

eğer amniyosentez kararı alırsanız, hangi laboratuvara gönderirseniz gönderin, kesin sonuç 3-4 haftadan önce çıkmaz. 3 günde sonuç veren hızlı bir çalışma yapılır, böylece hastaya önbilgi verilmiş olur,diğer yandan kesin sonucu veren test için biraz beklemeniz gerekir.

umarım bebeğinizle ilgili herşey yolundadır ve sağlıkla kavuşursunuz birbirinize.Cevaplamak için Üye ol