ayrı kalmak..

papish soruyor: 10

merhaba arkadaşlar şu an oğlum tam 27 aylık ve doğduğundan beri geceli gündüzlü beraberiz çok arada memlkete gittiysek saatli gündüz büyüklerle kaldı..ama ben artık yoruldum ve bir nefes istiyorum..memlkete bırakmak istiyorum beş gece falan orda anane babanne hala teyze var..sizce ne dersiniz..siz ilk ne zaman bıraktınız ne yaşadınız..babamız daha küçük diyor..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


angelique

valla ben 5 gunlukken anneme birakip yemege gitmistim:) gecen ay da 3 gunlugune tatile gittim birakip. bilmiyorum belki kucuk diye anlamiyor ama keyfi yerinde gorunuyor. ben o kadar sure asla dayanamazdim surekli birlikte olmaya, ama bence tamamen karakter meselesi, tek bir dogru cevap oldugunu sanmiyorum..


papish

tek doğru yok ama tecrübeleri ve fikirleri merak ediyorum..beş günlükken yemeğe gitmek harika bir fikirmiş kesinlikle bir daha ki bebeğe uygulayacağım..


ZeynepYenice

öncelikli olarak daha önceden hiç bırakmışlığınız var mı? yani bu zamana kadar hiç bırakmadıysanız 5 gün ona ağır gelebilir mi? yada bırakacağınız kişilerle çok sık bir arada oluyormuydu önceden de? yada bırakacağınız kişiler oğlunuzu oyalabilir mi yani gün çinde sürekli aktivite halinde olmaları gerekir ki aklına siz düşmeyin her anında..

Benim kızım 3 yaşında şu anda ve 1 yaşından itibaren ananede bazen 1 gece bazen 3-4 gece kalır ama bu yukarıda yazdığım gibi anane de ful aktivite vardır, arkadaşları var, onunla beraber oyunlar oynar vs..


angelique

sakiya: merak ettim gunduz ve gecenin ne gibi bir farki varmis? ayrica gece boyunca zaten bebek kendi odasinda anne kendi odasinda uyuyor, zaten gorusmuyorlar, ne demek istedi acaba dr.?


CokBilmis

Dünyanın neresinde bir anne 7/24 bebekle beraberdir? Köylerde bile kadınalr çalışma hayatının içindedir. Gerektiğinde süt anne bile tutulur. Yaşlı kadınlar çocuklara göz kulak olurken, gençler tarlada bahçede çalışırlar. Hayatını 7/24 çocuğuna adayan anne modeli de şehirleşme ile birlikte mecburiyetten çıkmış sanıyorum. Ee, yakında bebeği bırakacak bir akraba yoksa anne yapacak, mecbur bebekle birlikte yaşıyor.

papish'in sorusuna cevap vermek çok zor çünkü 27 aydır hiç ayrılmamışlar. Oğlu artık küçük bir çocuk ve onun ne tepki verebileceğini kestirmek çok zor. Keşke yavaş yavaş alıştırabilme şansı olsaymış. Örneğin önce beraber memlekete gidip aynı kadınlara (anneanne, teyze, hala vs) önce 1 saat, sonra da artan süreler ile bırakabilse. Sonrasında mesela kendisi teyzede kalırken, oğlunu da bir geceliğine anneanneye bıraksa. Böylece çocuk tepki verirse hemen yanına gidebilir. Ve sonuç olarak eğer 4-5 gün ayrı kalabileceğine kanaat getirirse (hatta belki çocuk kendisi talep edebilir) memlekete öyle gönderse?

27 aydır annesinden başka hiçkimse ile başbaşa zaman geçrimemiş şehirli çocuk modeli yeni bir model olduğundan, 27. ayın sonunda hem annesinden hem de evinden ayrı kalan çocuğun ne tepki verebileceğini öngörebilmek de zor.

Ayrıca yok "ileride ayrılık kaygısı çeker" zırt pırt laflarına da inanmıyorum. Kızım 18 aylıkken ve de hala emiyorken aniden fıtık ameliyatı oldum. 3 gün beni göremedi çocuk. Uyurken de yanında yoktum, emmek istediğinde de yoktum. İnsanlık hali bu. Çocuğun dünyaya ve yaşama hazırlanması lazım.

Sonuç olarak: Çocuk annesinden 5 gün ayrı kalırsa, hasretinden ölmez. Ayrıca düşün ki aniden ameliyat olman gerekebilir. Eğer çok yorulduysan ve dinlenmek istiyorsan ameliyat olduğunu varsay ve gönder gitsin. En fazla bir süre ağlar. Çocuklar dünyada adaptasyon yetenekleri en gelişmiş varlıklardır. 1. günün sonunda hayatına devam ediyor olur, meraklanma. Ha, döndüğünde belki bir süre seni kaybetme korkusu yaşayıp, sana daha da yapışabilir. Ama bir süre sonra o da geçer gider...ediluj

bir geceder ken bir günden bahsetmiş sanırım dr,bencede tek bir doğru yok biz ailecek özgürlükten yanayız,gece hiç bırakmadım hala anne sütü alıyor ama gün içinde işten dolayı ayrıyız,arada daeşimle akşam programımız olduğunda bakıcımızda kalabiliyor, 7/24 beraberlik hem annenin hem bebeğin aynı zamanda babanında özgürlüğünü kısıtlıyor. Yalnız hiç sizden ayrılmadıysa 5 gün fazla gelebilir..Bence öncesinde kısa denemeler yapmanızda fayda olabilir,sonra apartopar almaya gitmeniz gerekebilir,birde kötü bir deneyim yaşayıp sonrası için tekrar bırakabilme şansınız zorlaşabilir diye düşünüyorum..
Sevgilerimle..


papish

arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler..biz de ordayken deneyerek bir gece bir gece bırakmak çok mantıklı haklısınız...


handem2

Hayatın insanlara neler göstereceği bilinmez ancak ben 13 yaş ve 27 aylık iki çocuk annesi olarak şunu söyleyeyim ,kızımda aynen sizlerin yaptığı gibi yaptım bıraktım,aldım kafa dinlemek mantıklı geliyordu...Ama inanın bunun sonuçlarını yıllar sonra alıyorsunuz..Çünki çocukta aslında bilinmeyen geçici travmalar yaratıyor.sadece biraz sabır.Nihayetinde onları biz dünyaya getirdik özbenliklerinin oluşmasınada biz yardımcı olucaz.............Yasemina

Ilk 6 aylıkken bırakıp 2 gunlugune yurtdısına gıtmıstım kocamla. Sutlerımı orada sagıp ucaga yukleyıp gelmıstım. Bana cok ıyı geldıgını bılıyorum bu tatılın.


SenaMina

Bende zorunlu haller olmadıkça bırakma taraftarı değilim açıkçası. Çevremdede bunun olumsuz örneklerini gördükçe iyice korkar oldum. Tabii ki ruhsal sağlıkta çok önemli, artık biraz nefes almak istiyorum demişsiniz. Haklısınız, bunu en çok hakedenlerinde sürekli çocuklarıyla birlikte olan anneler olduğunu düşünüyorum. Ben çalıştığım için zaten vicdanen bırakıp gidemem. Kaldı ki kızım oldukça yaramaz olduğu için sağolsun kimse getir 5 gün bakalım demez :)) Belki süreyi daha kısa tutarak ilk denemenizi yapmanız daha mantıklı.


Cevaplamak için Üye ol