Oyun hamuru

Neslihan soruyor: 5

Oğlum'a oyun hamuru almak istiyorum. 19 ay başlamak için erken midir?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


poyraz_ege

satilan oyun hamurlarinin uzerinde 3 yas ve ustu yaziyor. sanirim bu, cocuklarin herseyi agzina sokma aliskanligi icin bir tedbir. bence evde renkli hamurlar yapip denerseniz daha saglikli olur. hem zamaninin gelip gelmedigini anlarsiniz hem de cocugunuzun kimyasal yemesini engellemis olursunuz :)

nasil mi? diye sorarsaniz tarifi bilmiyorum. belki normal bir hamur yapip icine gida boyasi koymak olabilir...


BlogcuAnne

Oğlum Deniz o yaşlardayken denemiştik ancak dokusundan pek hoşlanmamıştı. Peyibal'ın da dediği gibi, denemeden bilemezsiniz. Alın, bir köşede kalsın, nasıl olsa ileride bayılacak :)


sevican

Evde oyun hamuru yapmak için un ve su ile bildiğimiz hamur yoğurup ellerine yapışmaması içine tuz ilave ediyorsunuz. Annem biz çocukken hep yapardı.


Damla

Ev yapımı oyun hamuru tarifi: http://www.kitubi.com/2009/01/04/EvYap%c4%b1m%c4%b1OyunHamuruTarifiTuzHamuru.aspx

Gıda boyasını fazla kaçırmamaya dikkat edin, yoksa renkler çamur gibi oluyor.

Sevican'ın tarif ettiği gibi de hamur yapıyoruz arada, bunu özellikle birlikte hazırlamak iyi oluyor, o da yoğurabiliyor. Sonra boyanabiliyor yapılan şeyler.


esraozlem

Ada için biz de henüz erken diye düşünüp başlamamıştık. Doktoruna sorduğumuzda da genelde 2 yaş döneminde daha rahat oynuyorlar ancak bir deneyin severse devam edersiniz diye önermişti.

Dün deneme dersine gittiğimiz oyun grubunda Ada ilk kez oyun hamuruyla tanıştı. İlk eline aldığında epey bir eliyle mıncıkladı, kokladı. Oyun hamurunu küçük parçalara ayırma esnasında; "bak Adacım minik minik köfteler gibi" dememe kalmadan ağzına attı ve aynı hızla çıkardı :) Kendi hazırladıkları hamurlara bolca tuz katıyorlarmış çocuklar yemesin diye, sanıyorum işe yaradı ve bir daha ağzına götürmedi. Tabii ben de bu arada her ne kadar artık ağzına bir şeyler atmayı bırakmış da olsa kızıma bir şeyleri öğretirken yemek çağrıştıran kelimeler kullanmamam gerektiğini anlamış oldum :)

Piyasada satılan hazır oyun hamurlarıyla deneme yapmadık ancak tekrar oynadığında ilk tecrübesinden dolayı yemeye çalışmayacağını umuyorum. Evde hazırlandığında bolca tuz ekleme yöntemi bu anlamda işe yarayabilir.Cevaplamak için Üye ol