Kızım 3. Ayında çok az kilo aldı normal mi?

panikanne_ soruyor: 8

merhaba... kızım 3 ayını doldurdu ancak geçen gün sağlık ocağına tesadüfen gittim ölesine bi kilosuna bakalım dedik ve tam 21 gün üzerine kıyafetlerini saymazsak yaklaşık 300 gram aldıgını gördük. kısaca özetlersem doğduğunda 3300 dü bunun ilk 1 haftasında yaklaşık 200 gramını verdi. 30 günlükken 4300dü, 60 günlükken 5300. bu şekilde istikrarlı giderken 85 günlükken 5600 oldu. suan 90 günlük taş çatlasın 5700dür. yani bir ayda 400 gram aldı.

panik yapmak istemiyorum, 4. aydan sonra kilo artışı düşer onu da biliyorum ama bu düşüş 3. ayında sizce normal mi. normalde çok hareketli bir bebek üstüne bide son 1 aydır oyun halısına basladık ve acayip seviyor deli gibi kolları bacakları hareket ediyor. 
birkaç gün sonra tekrar gidicez s.ocağına , 1 hftada 200 gramdan düşük aldıysa mamaya baslarız dediler . zaten kızım 50 günlükken yarım günlügüne işe döndüm, sütümü sağıp depolayıp veriyoruz .her 2 yada 2.5 saatte bir en az 60 en fazla 100 cc içen bir çocuk fazlasını asla almıyo ağlıyo ve yarım gün çalıştıgım için günlük 9 10 emme seanslarının sadece 2 yada 3üyle biberonla anne sütüyle besliyoruz.
sağlık ocağının yaklaşımı direkt mama o yuzden deneyimli anneler size sormak istedim. sizce oyun halısı mı sütümün az yağlı olması mı ( yada işe başladım diye stresten mi az yaglı ) yoksa bu ayda bu gramaj normal mi?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


duygu_e

bence 3 aylık bebeğin persentiline göre normal değerdeyse mamaya gerek yok. Başta hızlı kilo almış olabilir. Ve aç bebek zaten huzursuz olur, bir huzursuzluğuda yoksa bence mama vermeyin. Benim kızımda da 3 aylıkken iştahsızlık problemi olmuştu ve doktor emmek istemiyorsa hemen mamaya başla dedi. ben asla mama vermedim. bebegınızı sız daha ıyı tanırsınız bence kılosu normalse hıc gerek yok.


panikanne_

bahsettiginiz araliga baktim. bu ayki kilo alisi degil ama ayina gore kilosu normal seyrinde gorunuyo. 3. ayda 5.4-6 normal aralikmis ole yaziyo.bu ay olaylarinida tam anlamiyorum acaba 3. aya giris mi yoksa bitimi mi baz alinir eger bitimiyse normal aralikta.

evet huzursuzlugu yok gayet gulucukler saciyo halsizde degil baya kipir kipir. sadece gun icinde bir iki kere emmek istemeyip agliyo kendini geriye cekip itiyo ama ben evin icinde tur atip dikkatini dagitiyorum o sekilde emiyo. acikcasi bende mamaya baslamak istemiyorum umarim 200 almis olur


bella_donna

mama verirseniz sütünüz azalır dönüşü zor o işin. bir ay hiç kilo almadı sonraki ay sınırın altında aldı vermeidn mama. sonraki aylarda anne sütü ile toparladık mama alsaydı keisnlikle sütüm azalacaktı. ilk 6 ay bağırsak florası için sadece anne sütü çok önemli. kilodan daha önemli.kurablyemm

Bencede kilosu normal 1ay daha bekleyin olmazsa başlarsınız ama sağlık ocağı değil çocuk Dr yokmu her ay takip eden bence cçocuk Dr goturun sağlık ocağı uzman değildir belki bi sorunu vardır tahlil yapar anlar kızım kilo almamıştı idrar yolu enfeksiyonu çıkmıştı. Kan tahlili yapıyorlar nerde oturuyosunuz Dr önerisinde bulunuruz_Isil_

Bu aylarda emme grevi de başlayabiliyor bazı bebeklerde, ben Oğlumu o zamanlar dolaşarak emziriyordum. bir de dış ortam artık daha çok ilgilerini çekiyor daha kısa Süreli emiyorlar o yüzden de hep sessiz yerde emzirmeye çalışırdım


neelay

Bebeğin keyfi ve sağlığı yerindeyse, kaka çiş durumlarında bir gariplik yoksa hiç panik yapmayın, hiç de mama vs.'ye başlamayın. Benim bebeğim 2770 g. doğdu. Hiçbir zaman açım diye ağlayan bir bebek olmadı. İlk gün hastanede "mama verelim mi?" dediler, verdirmedim, kendim emzirdim. Sarılık olmadı, 1. hafta kontrolünde de kilo alımına başlamıştı. Ancak acemilikten anlayamadım, emmeyi beceremiyormuş, 1. ayın sonunda sadece 500 g. almıştı. Düşünsenize, 3 kg. altında doğmuştu ve bir de yalnızca 500 g . almıştı. Dr. hemen mama verdi. Hiç süt durumuma bakmadı, nasıl artıracağımı söylemedi. İnat ettim, pompa aldım, sık emzirdim vs. 1 hafta sonra 270 g. almıştı. 1 kez mama (30 cc) verdim o hafta. Aynı doktor "ben zaten biliyordum başaracağını" dedi çıktı. Demek istediğim sağlık sektöründekiler ekseriyetle işin kolayına kaçıyor. 


Bebeğinizin üzerine biraz daha düşün, her şey yoluna girecektir. Benimki hâlâ öyle. 7. ayda hâlâ pompa yaptırıyor bana. Ben sıkmadım mı, kilolar hemen az alınıyor :)

Bu arada 3. ayda da 5320 g. idi bizimki. 


Fulyaonut

Benim de şuan 7 aylık bir kızım var bizim de kilo alımımız öyle çok iyi değildi. 3580 kg doğdu şuan 6500 kg. Ayrıca hareketli bir bebek. Ayda en fazla 500 gr. alıyordu. 5. aya kadar mama vermemek için doktorumuzla direndik. Fakat 5. ayda anne sütüne ek olarak mamaya başladık. 6. ayına girdiğimizde mama + anne sütü + ek gıdalara başladık. Doktorumuz hastanemizden ayrıldı yeni bir doktora gidemedim daha. Danışma fırsatım olmadı. Ama şuan kahvaltı + meyva + çorba + yoğurt ve anne sütüne devam ediyroum. Devam etmem gerekir mi bilmiyorum ama mamayı da çok zor durumda kalırsam veriyorum.


panikanne_

evet mama vermeyi düşünmüyorum. günde en az 1 yada 2 kere kakasını zaten yapıyo. çişide her bezini actiğimda en az 2 kere yapmış oluyo dolu görünüyo cunku. kendi doktoruna bıkac hafta önce gitmiştik o zaman 2. ayını doldurdugu zamana denk gelmişti 1 kg almıs gayet iyi demişti. hatta az mı alıyo dediğimde bence cok ıyı saglıklı bi bebek obez bi çocukla bana gelme puf puf olmasına gerek yok demişti. 

ama dediğim gibi hem oyun halısı olsun hem ben işteyken annem altını acıp rahatca  oynatıyo o zamankı hareketliliği falan acaba bunlar mı etken oldu diye düşündük. hatta dün ilk defa sahit oldum deli gibi kollarını bacaklarını sallayıp oynuyo ben yoruldum onda tık yok . s. ocagı gel dedi 1. haftada 200 gram almış mı bakalım dedi eğer almamışsa direkt doktoruna giderim artık tahlil mi yapar kızıma yada bana vitemanin mi verir. cünkü sütümden de şüphe edicem acaba yeteri kadar yağlı mı değil diye


Cevaplamak için Üye ol